Vydařený mítink ČAS v Ostravě

neděle 23. května 2021
Jen několik dní po Zlaté tretře hostila Ostrava další kvalitní atletické klání, tentokrát na národní úrovni v podobě mítinku ČAS, kterého se zúčastnila řada reprezentantů, ať už těch zkušených nebo mládežnických, kteří v hojném počtu překonávali nominační požadavky pro letošní mezinárodní vrcholy jejich kategorií.

Poprvé od roku 2015 si zaběhl osmistovku Jakub Holuša a comeback to byl úspěšný, když byl nejrychlejší z celého startovního pole v kvalitním čase 1:47.34. Pro velký osobák 1:47.93 si doběhl Adam Dvořáček. Halový mistr Tomáš Vystrk byl třetí za 1:48.21 před Janem Frišem (1:48.30). Stylem start-cíl ovládla ženskou osmistovku Kimberley Ficenec. Její čas v cíli měl hodnotu 2:05.91. Nový osobní rekord a také B-limit pro start na mistrovství Evropy do 22 let 2:06.44 si zaběhla Adéla Sádlová. Třetí byla Simona Vrzalová (2:07.56) před Kristiinou Mäki (2:07.87), pro kterou se jednalo o první start na dráze po mateřské pauze.

Parádní podívanou nabídly dvoustovky. Na té mužské se vyhoupl do čela letošních národních tabulek Dominik Záleský. Svěřenec Jana Veleby se poprvé v kariéře dostal pod 21 vteřin. Jeho nový osobní rekord je 20.94. Zdatně mu však sekundoval Tomáš Němejc. Také on si posunul hodnotu kariérního maxima na 21.01 a zajistil si start na mistrovství Evropy do 22 let. Vítěz druhého běhu Eduard Kubelík je juniorským národním rekordmanem na této trati v hale a v Ostravě utočil i na venkovní rekordní zápis. Časem 20.98 zaostal za Pavlem Maslákem jen o tři setiny a bude nás reprezentovat na MSJ i MEJ. Pro juniorský evropský šampionát navíc splnil béčkový limit i na stovce, kde v rozběhu zaznamenal další osobák 10.59 a v přímém souboji porazil Jana Velebu (10.66). Další juniorskou sprinterskou nadějí, která zazářila v závodě na 200 metrů byla Barbora Šplechtnová. Také ona bude součástí reprezentačních výběrů na obou mezinárodních juniorských vrcholech. Na vítkovickém stadionu se mohla těšit z vylepšení osobního rekordu na 23.74. Pod 24 vteřin se dostala také Barbora Dvořáková (23.87). Ta ještě předtím nenašla v čase 11.73 přemožitelku na poloviční trati. Vítězka druhého běhu na 200 metrů Tereza Lamačová splnila díky výraznému vylepšení osobáku béčkový limit na MEJ.

Na hladké čtvrtce startovala podruhé v tomto týdnu Barbora Malíková. Tentokrát byla o něco pomalejší, ale časem 53.10 závod jednoznačně ovládla. Následně si vyzkoušela svou rychlost na dvoustovce, kterou zvládla za 24.51. Ve stejné disciplíně mužů zaběhl A-limit pro start na MEJ v Tallinnu Tadeáš Plaček. Druhý David Bix splnil výkonem 47.71 béčko na stejný šampionát.

Hned dva překážkářské triumfy si připsala Markéta Štolová. Papírové předpoklady nejprve potvrdila na stovce s ploty, kterou prolétla za 13.50 před Terezou Vokálovou (13.55) a Andreou Zabloudilovou, pro kterou znamenal čas 13.72 splnění béčkového limitu směrem k ME do 22 let. Následně Štolová nenašla přemožitelku ani v závodě na 400 metrů překážek, kde zvítězila za 60.15. Nad krátkými překážkami se dařilo také mládežnickým reprezentantům. Štěpán Schubert se stal časem 13.78 čtvrtým nejrychlejším juniorem české historie na stodesítce, a navíc splnil A-limity pro účast na MSJ i MEJ. Startu na obou vrcholech této kategorie se přiblížila také Ester Bendová, a to díky výkonu 13.92. Svůj první letošní start na čtvrtce překážek má za sebou Vít Müller. Česká jednička na této distanci pokořila hned v úvodním závodu padesátivteřinovou hranici. Svěřenci trenéra Jiřího Kmínka ukázala výsledková tabule v cíli 49.91.

Na vítkovickém stadionu byl k vidění také nejrychlejší český mužský stýpl za posledních jedenáct let. Měl ho na svědomí Damián Vích, jenž si opět výrazně posunul hodnotu osobního rekordu na 8:40.26. Rychleji běžel naposledy v sezóně 2010 Peter Mikulenka. Osobáky si zaběhli i další závodníci v pořadí. Druhý byl Marek Chrascina za 8:50.33. Martin Kováčech se na domácím stadionu přiblížil časem 8:59.10 účasti na ME do 22 let. Čtvrtý Tomáš Habarta si pak díky výkonu 8:59.47 zazávodí na juniorském mistrovství světa i Evropy. Jasnou vítězkou závodu na 5000 metrů žen byla favorizovaná Marcela Joglová, která si s tratí poradila v čase 16:18.99. Těsný souboj o druhé místo vyzněl lépe pro Anetu Chlebikovou (16:39.92) před Julii-Annou Lily Bell (16:40.74). Mezi muži si odbyl úspěšnou premiéru na této distanci Matěj Hřebačka, který si doběhl časem 14:32.76 pro áčkový limit na mistrovství Evropy juniorů v Tallinnu.

Koulařka Markéta Červenková si při svém letošním druhém startu pod otevřeným nebem vylepšila sezónní maximum na 17.16. Vítěz koulařského klání mužů Jakub Héža si vrhl osobák 17.39. V disku zvítězili Eliška Staňková (54.92) a Michal Forejt (53.62). Z pokoření béčkového limitu pro start na ME do 22 let se mohla radovat Barbora Tichá (50.37). V kladivu žen se mohla po dvou letech radovat ze sedmdesátimetrového hodu Kateřina Šafránková, když zapsala 70.02. Přes sedmdesátku se dostal také její kolega ze sektoru Patrik Hájek, jenž vyhrál za 70.86.

Výškařské soutěže patřily favoritům. Mezi muži zvítězil Marek Bahník, jenž se úspěšně přenesl přes 216 centimetrů, čímž si zajistil účast na mistrovství Evropy dvaadvacítek. Ženám kralovala Michaela Hrubá výkonem 186 centimetrů. Hned dva skokanské primáty získala Linda Suchá. V trojskoku pokořila výkonem 13.14 béčkový limit na ME dvaadvacítek. O jediný centimetr za ním zaostala druhá Emma Maštalířová (13.02). Suchá pak předvedla nejdelší pokus i v soutěži dálkařek, kde jí bylo naměřeno 618 centimetrů. V obou disciplínách se jedná o letošní nejlepší český výkon. Tyčkařce Amálii Švábíkové po ostravském mítinku už nic nebrání v tom, aby mohla na mistrovství Evropy do 22 let obhajovat stříbrnou medaili. Hned při svém prvním letním startu s přehledem vyhověla nominačním požadavkům pro start na tomto šampionátu, když skočila 430 centimetrů. Vůbec poprvé v kariéře se přenesla přes čtyři metry juniorka Viktorie Ondrová. Výkonem 405 centimetrů splnila béčkový limit na MEJ.

Smršť pokořených nominačních požadavků směrem k mládežnickým vrcholům uzavřela reprezentační štafeta mužů kategorie do 22 let. Sestava Matyáš Koška, Jan Trafina, Tomáš Němejc a Štěpán Hampl proběhla cílem za 39.93 a bude tak moci poměřil síly s evropskou špičkou své kategorie.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Pavel Lebeda