přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Vrhačský EP ve Španělsku viděl výkony roku Kantera a Parse

Druhým dnem včera pokračoval zimního Evropského poháru ve vrzích, o nějž se podělilo Los Realejos a Puerto de la Cruz. O top výkony se postarali estonský diskař Kanter a maďarský kladivář Pars.

Gerd Kanter zahájil sezonu velmi zostra. Disk z ruky aktuálního olympijského vítěze dolétl jen 30 cm od 70 metrové hranice. Všemi měřenými pokusy by Estonec soutěž vyhrál, mj. protože nejbližším soupeřem mu byl domácí Frank Casaňas s hodem přesně o pět metrů kratším (tj. 64.70). Dále než Španěl však hodil o dva decimetry ve skupině B Němec Markus Münch.


Gerd Kanter ozdobil loni svou účastí turnovský Memoriál L. Daňka - foto: graf.cz

Kladivářskou soutěž ozdobily výkony trojice borců, z nichž měl největší důvod k radosti Krisztián Pars. Stříbrný Maďar z OH kromě pokoření dvou italských rivalů zaznamenal první letošní hod za 80 metrovou hranici, konkrétně o 38 cm. Lepší z reprezentantů Apeninského poloostrova byl Marco Lingua, jemuž k osmdesátce nechybělo mnoho při 79.66 m, Nicola Vizzoni si připsal nejlépe 78.51. Také zde byl ve slabší skupině soupeř, jenž výkonnostně zasáhl mezi silnější. V kategorii dvaadvacetiletých se totiž prosadil Bělorus Jurij Šajunov s 78.59 m.

Hlavní soupeřka Barbory Špotákové loni v Pekingu a předpokládaná rivalka rovněž pro Berlín Maria Abakumovová zahájila sezonu vítězstvím, ačkoli zatím daleko za svým olympijským národním rekordem. Ruská oštěpařka si připsala ve čtvrté sérii nejdelší hod 61.87 metru. O metr zpět zůstala Estonka Monika Aaavaová (60.76), třetí místo ve skupině A obsadila Němka Katharina Molitorová (59.70). A také zde nebyl nijak fatální rozdíl oproti „béčku“, kde zvítězila Islanďanka Ásdís Hjálmsdóttirová (60.42), a dvaadvacítkám, jimž dominovala Ukrajinka Věra Rebryková (59.30).

V ženské kouli se o výhru sváděla těsná bitva. Běloruska Naděžda Ostapčuková se nakonec radovala při 18.80 m ze 4centimetrové bitvy nad Rumunkou Ancou Heltneovou. Nedaleko byl i třetí v pořadí Italka Chiara Rosaová (18.55).

Do soutěží družstev se započítával vždy nejlepší výkon závodníka/závodnice z každé země i věkové kategorie bodově ohodnocený dle maďarských tabulek. Nejtěsnější rozdíl rozhodl o výhře Rumunek, jež zisk 4223 bodů posunul na nejvyšší příčku o pouhých 7 b před Italky. Rovněž Němky byly se ztrátou 20 b nedaleko Rumunkám. Mezi muži byl výsledek jednoznačnější, Němci nasbírali 4337, domácí vrhači zůstali o 40 bodů zpět, Rusové byli s odstupem třetí. V kategoriích dvaadvacetiletých se nejlépe činili v obou případech ukrajinští reprezentanti, medailové příčky za nimi obsadili Bělorusky a Rumunky, resp. Rusové a Finové.

Výsledky z obou dnů jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout