přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. března 2018, 12:35

Vrhači poměří síly s evropskou konkurencí

O nadcházejícím víkendu proběhne další ročník Evropského poháru ve vrzích a hodech. Českou republiku bude v portugalské Leirii reprezentovat šest silných mužů a žen.

V koulařském kruhu poměří své síly se silnými soupeři dva čeští zástupci. V mužském klání se objeví Martin Novák, který se po protrápené loňské sezóně svými výkony opět začíná blížit dvacetimetrové hranici. Ve špičkové konkurenci to ale nebude mít jednoduché. Ve startovní listině figuruje například stříbrný z ME v Amsterdamu a pátý z MS v Londýně Pokák Michal Haratyk, jehož osobní rekord je daleko za jednadvaceti metry a bude si chtít spravit chuť po nepovedeném vystoupení na HMS v Birminghamu. Tam se naopak zadařilo dalšímu účastníkovi letošních EP Mesudu Pezerovi z Bosny a Herzegoviny. Ten obsadil v nejkvalitnějším závodě historie HMS páté místo v novém národním rekordu své země 21.15. Venku však umí ještě dále.

Snadné to nebude mít ani Markéta Červenková, která se vrací po zranění. Na halovém republikovém šampionátu suverénně zvítězila, ale v Leirii ji čekají mnohem kvalitnější soupeřky, nad kterými vyčnívá bronzová z olympiády v Riu, stříbrná z MS v Londýně a halová mistryně světa z Birminghamu Anita Mártonová z Maďarska.

Mezi ženami je tradiční účastnicí kladivářských soutěží v rámci Evropského poháru zkušená Tereza Králová. Osmá z loňské univerziády na Taiwanu však bude mít velmi kvalitní soupeřky v čele s bronzovou medailistkou z MS v Londýně a vítězkou univerziády Malwinou Kopronovou z Polska nebo bronzovou z MS 2015 Francouzkou Alexandrou Tavernierovou. V mužském závodě bude házet Miroslav Pavlíček. Největším favoritem ovšem bude suverén posledních sezón, trojnásobný mistr světa a evropský šampion Pawel Fajdek.

V disku bude chtít prodat své bohaté zkušenosti dlouholetá česká jednička Eliška Staňková. Z jejich soupeřek lze vyzdvihnout Němku Nadine Müllerovou, dvojnásobnou medailistku ze světových šampionátů a účastnici mnoha velkých finále. V mužském závodě do 22 let si odbyde premiéru na této soutěži Michal Forejt. Třináctý z loňského světového šampionátu do 17 let patří mezi účastníky k těm nejmladším, přesto se může předvést v dobrém světle a věří si na kvalitní výkon. „Je to můj první Evropský pohár a moc se těším. Příprava šla zatím skvěle. Dost jsem zesílil, přibral, ale zároveň zrychlil, takže zatím jde vše, jak má. Akorát počasí nám nepřálo, takže jsme nemohli pořádně házet, ale musíme to zvládnout i bez toho. Hodně mi napověděl můj nový osobák v kouli, kde jsem se oproti loňsku s o kilo těžším náčiním zlepšil o více než půl metru. Cítím se skvěle, stačí to jen prodat v disku. Určitě bych byl spokojen s osobákem. Myslím si, že to bude pěkná a vyrovnaná soutěž, kterou bych si rád užil,“ uvedl svěřenec trenérky Lucie Plašilové. Dalekých hodů se můžeme dočkat v závodě mužů, kde budou hlavními favority stříbrný z MS v Londýně a držitel nejlepšího světového výkonu loňského roku Daniel Stähl z Německa nebo olympijský šampion z Ria Němec Christoph Harting.

Bez české účasti bude tentokrát oštěp, ale to rozhodně neubírá na atraktivitě této disciplíny na Evropském poháru. Mezi muži totiž bude házet druhý nejlepší oštěpař historie a mistr světa z Londýna Johannes Vetter. V ženském klání budou startovat třeba světová šampionka z Pekingu 2015 Katarina Molitorová nebo vždy silná slovinská veteránka Martina Ratejová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout