Vrchaři se utkali s evropskou špičkou

neděle 3. července 2022
Ve španělském El Pasu se uskutečnilo mistrovství Evropy v horských bězích. Čeští běžci a běžkyně na něm získali pět umístění v TOP 10.

Celý třídenní program šampionátu zahájila kategorie uphill mountain race, tedy závod nahoru. Zde dosáhl nejlepšího českého umístění junior David Bílek, když finišoval na šestém místě v čase 33:52. Do TOP 10 se vešel také devátý Matěj Placatka za 34:36. Filip Stránský byl sedmnáctý (36:50). Vyhrál Němec Lukas Ehrle (30:14) následovaný španělským duem Janem Torrellou (32:07) a Marcosem Villamuerou (32:23).

Z kvarteta našich žen si vedla nejlépe sedmnáctá Pavla Schorná-Matyášová (56:29). Další tři české reprezentantky byly ve třetí desítce konečného pořadí. Hana Stružková Švestková doběhla jedenadvacátá za 57:18, Adéla Stranská byla 24. v čase 58:31 a Michaela Stránská obsadila osmadvacátou pozici (59:24). Vyhrála švýcarská favoritka Maude Mathysová za 51:41 před Rakušankou Andreou Mayrovou (52.15) a Francouzkou Christel Dewalleovou (52:32).

V závodě mužů na 8.95 kilometru byl nejvýše postaveným Čechem Jáchym Kovář na devatenácté příčce za 48:13. Pavel Brlica skončil 36. v čase 51:28 a Ondřej Volák bral 42. místo za 56:39. Marek Chrascina nedokončil. Evropské zlato veze do Itálie Cesare Maestri (44:48). Další cenné kovy si na krk pověsili Švýcar Dominik Rolli (45:19) a Španěl Daniel Osanz (45:26).

V sobotním horském maratonu předvedla velmi dobré vystoupení Marcela Vašínová. Ta se po většinu závodu držela na medailových pozicích. Průběžnou bronzovou příčku držela ještě deset kilometrů před cílem. V závěru jí ovšem došly síly, a nakonec doběhla i tak na velmi pěkném šestém místě, když si s tratí měřící 47.4 kilometru poradila v čase 4:29:29. Druhý česká zástupkyně Barbora Macurová dokončila závod na 22. místě za 5:08:50. Zvítězila Francouzka Blandine L´Hirondelová v čase 4:11:22 před Španělkou Nurií Gilovou (4:18:16) a krajankou Mathilde Sagnesovou (4:22:42).

Stejný závod mužů měl belgického vítěze, kterým se stal Max Drion du Chapois, jenž se stal evropským šampionem v horském maratonu díky času 3:43:01. Na stupně vítězů ho doprovodila dvojice francouzských reprezentantů Arnaud Bonin (3:43:55) a Thomas Cardin (3:45:42). Jediným českým borcem na startu byl Petr Pechek, jehož úsilí stačilo na 24. místo v čase 4:11:01.

Celé mistrovství uzavřely závody nahoru/dolů. V tom ženském si pro druhé zlato v El Pasu doběhla Švýcarka Maude Mathysová v čase 1:17:30 následovaná Rumunkou Monicou Floreaovou (1:18:38) a Britkou Scout Adkinovou (1:19:35). Elitní desítku uzavírala nejlepší Češka Hana Stružková Švestková (1:22:27). Patnáctá skončila Pavla Schorná Matyášová (1:23:39). Adéla Stránská doběhla dvaadvacátá (1:25:26) a její sestra Michaela byla třiatřicátá (1:30:58).

Vítěz pátečního mužského závodu Ital Cesare Maestri finišoval tentokrát na stříbrné pozici v čase 1:06:42. Přemožitelem se mu stal vítězný Francouz Silvian Cachard (1:06:02). K pátečnímu stříbru přidal nedělní bronz Švýcar Dominik Rolli (1:07:41). Další umístění v TOP dvacítce si připsal Jáchym Kovář, jenž byl tentokrát sedmnáctý za 1:10:16. Pavel Brlica doběhl na 28. příčce (1:14:24) a Ondřej Volák obsadil 35. místo (1:16:56).

V závodě juniorů se dařilo Matěji Placatkovi, když si ze Španělska odveze sedmé místo v čase 22:24. První dvacítku uzavíral David Bílek (24:19). Filip Stránský doběhl o dvě pozice později (25:15). Vyhrál Ital Elia Mattio v čase 21:45 před Španělem Marcosem Villamuerou (21:49, v pátek bronzový) a Britem Finlaym Grantem (21:53).

Iva Gieselová páteční závod juniorek vynechala a šetřila síly na ten nedělní. V něm si pak doběhla pro čtrnácté místo v čase 27:34. Zlato z pátečního klaní zopakovala Norka Ida Waldalová za 24:37). Další cenné kovy vybojovaly Britka Eve Whitakerová (25:33) a Italka Axele Vicariová (25:39, v pátek stříbrná).