Vondrová pátá v Rabatu

neděle 5. června 2022
Seriál Diamantové ligy se přesunul ke své jediné africké zastávce, kterou byl marocký Rabat, kde startovaly také Lada Vondrová a Kristiina Mäki.

Lada Vondrová zaklekla do bloků závodu na 400 metrů a při svém letošním prvním startu v rámci Diamantové ligy si doběhla pro páté místo v čase 52.07, čímž zaostala 4 setiny za svým sezónním maximem ze Zlaté tretry v Ostravě. Pro jednoznačné prvenství si doběhla Marileidy Paulinová z Dominikánské republiky v čase 50.10. Pod 51 vteřin stlačila svůj čas ještě druhá Sada Williamsová z Barbadosu (50.74).

Kristiina Mäki si letos na Diamantovce zazávodila podruhé a bylo to výrazně lepší než před dvěma týdny v Birminghamu. Na druhou stranu běžela o něco pomaleji než při svém letošním nejlepším čase v Ostravě. Za ním zaostala výkonem 4:05.30 o 1.13 vteřiny. Přesto se jedná o jeden z nejrychlejších časů její kariéry a v nabitém závodě s ním obsadila třinácté místo. Patnáctistovka v Rabatu byla v jasné režii etiopských běžkyň. V novém kariérním maximu 3:57.30 zvítězila Hirut Mesheshaová před krajankami Freweyni Hailuovou (3:58.18) a Axumawit Embayeovou (3:58.80). Mužskou patnáctku ovládl Brit Jake Wightman za 3:32.62.

Parádní souboj pod hranicí osmi minut svedli na stýplu domácí Soufiane El Bakkali a Etiopan Lamecha Girma. Stejně jako v tokijském olympijském finále měl k radosti marockého publika rychlejší finiš El Bakkali, jenž navíc časem 7:58.28 sesadil Girmu z čela letošních průběžných světových tabulek. Etiopan se musel tentokrát spokojit s druhým místem za 7:59.24. El Bakkali také o více než čtyři vteřiny vylepšil šest let starý rekord mítinku Keňana Conseslase Kipruta.

V nejkratším sprintu na 100 metrů potvrdila vysoký standard Jamajčanka Elaine Thompson-Herahová, když nenašla přemožitelku v rekordu mítinku 10.83. Vlastní zápis z roku 2017 srazila o čtyři setiny. Žádná další závodnice se pod jedenáct vteřin nedostala. Nejblíže tomu byla Marie-Joseé Ta Louová (11.04). Na dvojnásobné trati mužů vyhrál v čase 20.21 Američan Kenny Bednarek.

Pozici letošní diskařské světové jedničky úspěšně uhájil Slovinec Kristjan Čeh. Ten letos už potřetí dokázal v přímém souboji porazit nedávného suveréna této disciplíny Švéda Daniela Stahla. V Rabatu mu k tomu stačil výkon 69.68. Stahl byl druhý za 67.16. Z nového osobáku 67.07 se radoval třetí Australan Matthew Denny.

Další diamantové primáty získali řecký dálkař Miltiadis Tentoglou (827), ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková (196), americká tyčkařka Sandi Morrisová (465), americký čtvrtkař překážkář Khallifah Rosser (48.25), trojskokanka Thea Lafondová z Dominiky (14.46), keňští půlkaři Emmanuel Wanyonyi (1:45.47) s Mary Moraaovou (1:58.93) a na trojce jejich krajanka Marcy Cheronová (8:40.29).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Pavel Lebeda, Kristiina Mäki