Vítězslav Veselý získal světové zlato!

sobota 17. srpna 2013
DOPLNĚNO FOTO / Česká výprava má v Moskvě druhého mistra světa, dnes se jím stal oštěpař Veselý. K dvojnásobným vítězům na šampionátu se přidal díky dvoustovce Jamajčan Bolt.

Před dvěma lety v Tegu přišel o medaili o 19 cm, dnes hrálo 10 centimetrů v jeho prospěch v souboji o nejcennější kov. Oštěpař Vítězslav Veselý vybojoval v Moskvě díky hodu 87.17 metru z první série titul mistra světa. Nejsilnějším oponentem svěřence Jana Železného byl dle očekávání Fin Pitkämäki, který se přiblížil třetím pokusem na pouhý decimetr, více však již nedokázal. Senzační bronz sebral Keni a jejímu staronovému rekordmanovi Yegovi (dnes NR 85.40) v poslední sérii Rus Tarabin (86.23). (Rozhovor s Vítězslavem je zde.)

Žádné suverénní Jamajčanovo představení jako při minulých šampionátech se nekonalo, a také čas je to pomalejší než v Berlíně i Tegu. Svůj třetí titul na této trati v řadě a celkově sedmý na mistrovství světa však Usain Bolt získal a koneckonců rychleji než 19.66 letos nikdo neběžel. Pro stříbro si doběhl v osobním rekordu 19.79 jeho krajan Weir, jenž si tak o jednu příčku polepšil oproti Londýnu, bronz o setinu před dalším Jamajčanem Ashmeadem vydřel Američan Mitchell (20.04).

Nadvládu nad krátkými překážkami Australanky Pearsonové ukončila Brianna Rollinsová. Američanka dokázala přetavit svůj superčas z červnové národní kvalifikace v zisk světového zlata za čas 12.44 (-0.6 m/s). Olympijská vítězka a obhájkyně z Tegu Pearsonová brala stříbro, když zopakovala svůj letošňák ze moskevského semifinále (12.50). Díky osobnímu rekordu o pět setin zpět brala bronz Britka Porterová.

Jedna z tváří šampionátu v Moskvě výškařka Čičerovová pro Rusko zlato nezískala, byl z toho "jen" bronz, který za 197 cm spolu sní vybojovala také Španělka Beitiaová. Domácí publikum však nesmutnilo, titul si za 203 vyskákala Světlana Školinová. Stříbro brala vedoucí žena letošních statistik Američanka Barrettová, která až do dvou metrů postupovala čistě, laťka o 3 cm výš však byla dnes nad její síly.

Chyba na třetím úseku běžící Spencerové, která se držela u mantinelu, místo aby směřovala k finišmance McCororyové zařazené na druhém místě, stála pravděpodobně Američanky zlato. Kralování štafet čtvrtkařek USA skončilo po třech šampionátech, naopak Rusky se na trůn vrátily poprvé od Helsinek, tentokrát v sestavě Guščinová, Firovová, Ryžovová, Krivošapková a čase 3:20.19. Američanky zůstaly o 22 setin zpět, bronz (první od Ósaky) braly s odstupem dvou vteřin Britky.

Po stříbru (Helsinky) a dvou bronzech (Berlín, Tegu) se dvojnásobná olympijský šampionka na 5000 metrech Meseret Defarová dočkala zlata i na půdě mistrovství světa. Ve spíše takticky vedeném závodě - vítězný čas 14:50.19 - se v závarečném okruhu prosadila proti Keňance Cheronové a další Etiopance Ayanaové, která druhou polovinu trati odtáhla. Medailistky se vešly do 1.12 s.

Prolog večernímu programu učinili za relativně teplého moskevského odpoledne maratonci. Rozhodovalo se, jak bývá zvykem, v poslední čtvrtině 42.2 km dlouhého závodu: Ještě třináctým kilometrem probíhala početná 14členná skupinka, o 5 km dál už se zúžila na půltucet a do posledních dvojky už zůstali pozdější medailisté. Vítězem se stal stejně jako na olympiádě v Londýně Stephen Kiprotich z Ugandy, jenž nakonec jako jediný - o 9 vteřin - pokořil hranici dvou hodin deseti minut. Zbylá místa na stupních vítězů si do půlminuty za ním vysloužili Etiopané Desisa a Tola. Keňané neuspěli, do desítky se dostal pouze Some (9.).

V jediném dnešním kvalifikačním závodě vypadla třetí z letošních tabulek Američanka Aliová, naopak její krajanky Rollinsová, Harperová i Harrisonová si finále zajistily. Nejrychlejší byla obhájkyně Pearsonová z Austrálie (12.50, -0.7).

Výsledky: živě - kompletní

Fotogalerie: Jan Kucharčík

Michal Procházka, foto: graf.cz