přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. května 2020, 15:10

Víkendový atletický přehled

Atletický svět se začíná pomalu probouzet. Nesmí tak chybět souhrn toho nejzajímavějšího, co se o uplynulém víkendu událo.

Frydrychův atak osmdesátky

Poprvé v tomto roce testoval na plzeňském vrhačském mítinku svou formu oštěpař Petr Frydrych. Bronzový medailista z mistrovství světa v Londýně 2017 závodil poprvé od září loňského roku. Na západě Čech absolvoval čtyři soutěžní pokusy. Zahájil hodem 77.40 a v druhé sérii přidal na 79.27. Následně zapsal dva křížky a poté soutěž ukončil. „Už mi chyběl závodní adrenalin. Házel jsem špatně, ale jsem rád, že jsem si mohl zazávodit,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi svěřenec Jana Železného. Mezi ženami předvedla nejdelší pokus Martina Píšová z Dukly Praha. Její náčiní dolétlo na 52.73.

Manyonga v problémech

Někdejší světový šampion ve skoku dalekém Luvo Manyonga byl na předměstí jihoafrického Stellenbosche zadržen policií, když popíjel na veřejnosti, čímž porušil opatření proti šíření koronaviru v době karantény. Manyonga bude muset uhradit pokutu ve výši 2000 randů, což je v přepočtu zhruba 3500 korun. Pokud tak do konce června neučiní, tak ho čeká soudní slyšení. Devětadvacetiletý Manyonga měl v minulosti již problém s drogami, když měl v roce 2012 pozitivní test na metamfetamin a nemohl rok a půl závodit. Úspěšný comeback se mu povedl v roce 2016, kdy získal na hrách v Riu olympijské stříbro. O rok později se v Londýně stal mistrem světa.

Duplantis plánuje přesun do Švédska a vyzývá Stefanídiovou

Halový světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis oznámil, že plánuje přesun do domoviny své matky. Důvodem je, že ve Spojených státech nemá možnost skákat na kvalitním sektoru, jelikož jeho domovský stadion, který patři univerzitě v Louisianě je stále uzavřený. Doposud skákal pouze na sektoru na své zahradě. Nyní však dle svých slov potřebuje kvalitní skokanské podmínky, které vyhledává právě v zemi, kterou reprezentuje. Ve Švédsku se totiž už sportoviště otevírají. Nechal se také slyšet, že by se rád na dálku utkal s řeckou olympijskou vítězkou Katerinou Stefanídiovou. Střetli by se tak vítězové obou vydání projektu The Ultimate Garden Clash.

Americký šampionát v ohrožení

Mistrovství Spojených států je vůbec tím nejstarším nepřerušeným národním šampionátem na světě. Jeho první ročník se konal už v roce 1876. Nepřerušily ho ani první a druhá světová válka. Nyní však hrozí, že by se poprvé za 144 let nemuselo uskutečnit. Definitivní rozhodnutí o osudu letošního amerického šampionátu by mělo padnout v polovině června, kdy by mělo být o bezpečnostní situaci v souvislosti s šířením koronaviru jasněji.

Petr Jelínek

Vytisknout