přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. listopadu 2018, 12:26

Víkendový atletický přehled

Uplynulý atletický víkend byl hlavně ve znamení krosových závodů a slavnostních vyhlášení nejlepších atletů jednotlivých zemí.

Maďarskými atlety Halász a Mártonová

Na maďarský atletický trůn usedli v tomto roce kladivář Bence Halász a koulařka Anita Mártonová.

Bence Halász má za sebou zatím životní sezónu. Velmi dobře začal již na Evropském poháru v hodech a vrzích v portugalské Leirii, kde dokázal zvítězit. Své první velké mezinárodní medaile v seniorské kategorii se dočkal na mistrovství Evropy v Berlíně, kde si vyházel bronz. Stejného umístění dosáhl také na kontinentálním poháru Ostravě i v rámci kladivářské Challenge IAAF. Třetí příčka mu byla letos skutečně souzená. Na této pozici se pravidelně umisťoval za dominantním polskou dvojicí Wojciech Nowicki a Pawel Fajdek. Své kariérní maximum posunul na 79.57, za což mu v letošních světových tabulkách patří čtvrté místo.

Koulařka Anita Mártonová zářila hlavně v průběhu halové sezóny, kde nastoupila do pěti závodu a zůstala neporažena. V Birminghamu se radovala z titulu halové mistryně světa, když zvítězila v nejlepším halovém koulařském výkonu roku 19.62, což je její absolutní osobní rekord. Nadějně zahájila i venkovní sezónu, když ovládla závod na evropském vrhačském poháru v Leirii. Následně ji však trápily zdravotní problémy a byla nucena předčasně ukončit sezónu. Na mistrovství Evropy v Berlíně již neodcestovala.

V Estonsku kralují Kirt a Baltaová

Estonským atletem roku se stal oštěpař Magnus Kirt. Ten prošel v této sezóně velkým zlepšením a zabydlel se v nejužší světové špičce. V Rabatu vyhrál svůj první mítink Diamantové ligy, když si hodil osobní rekord 89.75, se kterým figuruje na čtvrté místě letošních světových statistik za trojicí suverénních Němců. Na evropském šampionátu v Berlíně vystoupal na bronzový stupínek. Úspěšný rok zakončil druhým místem ve finále Diamantové ligy v Curychu.

Mezi ženami byla oceněna dálkařka Ksenija  Baltaová. Ta přitom svými starty velmi šetřila. Přesto si v hale vyskákala osmé místo na HMS v Birminghamu. Pod otevřeným nebem absolvovala jediný start. Na mistrovství Evropy v německé metropoli si vyskákala šestou příčku.

Ocenění „Performer of the year" získal vícebojař Maicel Uibo, jenž si na HMS v Birminghamu pověsil na krk bronz. Na mítinku v rakouském Götzisu zaznamenal nový osobák 8514 bodů, což je druhý nejlepší evropský výkon tohoto roku. 

Salpeterová triumfovala ve Florencii v novém EL

Mistryně Evropy v běhu na 10 000 metrů z letošního roku prokázala na maratonu ve Florencii, že si umí velmi zdatně poradit i s mnohem delší tratí. S nejdelší mistrovskou běžeckou distancí si poradila vítězně v čase 2:24:17, čímž se dostala do čela letošních evropských maratonských tabulek. Zároveň o téměř o čtyři minuty překonala traťový rekord a izraelské národní maximum vylepšila dokonce o jedenáct a půl minuty. Její osobní maratonské osobní maximum bylo před tímto závodem 2:40:16. Ve Florencii jasně dominovala. Druhé Keňance Caroline Chepkwonyové (2:30:46) nadělila propastných šest minut.

Kiplimo dominuje světovým krosům

Nejprestižnější krosový závod víkendu proběhl ve španělském Alcobendas, kde se konal Permit mítink IAAF. Pro suverénní prvenství si doběhl juniorský krosový světový šampion Jakob Kiplimo z Ugandy, který proběhl cílem v čase rovných 30 minut. Pro Kiplima se jednalo o letošní třetí krosové vítězství v řadě. Druhý Eritrejec Aron Kifle na něj ztratil 22 vteřin. Jako třetí finišoval keňský juniorský mistr světa na dráhové pětce Edward Zakayo (30:43).

Domácí krosové primáty pro Tiropovou a Kipruta

Velmi silně obsazený krosový závod byl k vidění v keňském Eldoretu. V kategorii žen vyhrála někdejší krosová mistryně světa Agnes Tiropová v čase 33:10 před stýplařskou specialistkou Norah Jerutovou (33:34) a další domácí závodnicí Sandrou Chebetovou (33:37). Mužský závod se stal kořistí juniorského světového šampiona v běhu na 10 000 metrů Rhonexe Kipruta (29:38).

Petr Jelínek

Vytisknout