přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. května 2023, 10:03

Atleti za sebou mají nabitý víkend

Máme za sebou dosud nejnašlapanější víkend letošní venkovní sezóny. Ve světě královny sportu se toho událo vskutku požehnaně. Zde je přehled toho nejzajímavějšího.

Hall útočila na 7000, Warner osmý primát nepřidal

V rakouském Götzisu proběhl další ročník nejprestižnějšího vícebojařského mítinku. V soutěži desetibojařů se představil Ondřej Kopecký. Svěřenec Romana Šebrleho posbíral celkem 7928 bodů, což stačilo v nabité konkurenci na sedmnácté místo. Celkovému hodnocení kralovali Kanaďané, nicméně Damian Warner se při svém jubilejním desátém startu v Götzisu osmého triumfu nedočkal. Připravil ho o něj jeho krajan Pierce Lepage, jenž zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 8700 bodů. Warner jich posbíral 8619. Třetí byl mladý Nor Sander Skotheim, který výrazně posunul hodnotu národního rekordu své domoviny na 8590 bodů.

Ženský sedmiboj měl jasnou vládkyni, kterou byla Američanka Anna Hall, která útočila dokonce na hranici 7000 bodů. Už po prvním dni disponovala historicky druhým nejvyšším součtem po úvodních čtyřech disciplínách. Zahájila rekordem mítinku na stovce překážek 12.75, do výšky skočila 192, koulí vrhla 13.90 a dvoustovku proběhla za 22.88. Lepší první den poskládala pouze světová rekordmanka Jackie Joyner-Kersee.

Druhý den odstartovala dalším osobákem v dálce, kde dolétla na 654, v oštěpu zaznamenala 43.08, což byla trošku ztráta v boji se sedmitisícovou metou. Závěrečnou osmistovku tak musela zvládnout za 2:02,2. Ač bojovala do samotného konce, časomíra v cíli jí nakonec ukázala 2:02.97, což je čas, za který by se nemusely stydět ani půlkařky specialistky, nicméně k pokoření vytoužené hranice to těsně nestačilo. I tak se posunula díky výkonu 6988 bodů na páté místo historických světových tabulek a své soupeřky nechala daleko za sebou. Druhá Britka Katarina Johnson-Thompson posbírala 6556 bodů. O jednu příčku oproti loňsku si pohoršila letos třetí Polka Adriana Sulek (6480 bodů).

Ogrodníková za 60 a další české stopy v zahraničí

Oštěpařka Nikola Ogrodníková hned při svém letošním prvním startu přehodila 60 metrů. Na mítinku v německém Rehlingenu obsadila druhé místo za 60.73 a nestačila pouze na vítěznou Rakušanku Victorii Hudson (61.99). Nikola také tímto hodem s přehledem splnila výkonnostní požadavek ČAS pro start na mistrovství světa v Budapešti. Soutěž mužů vyhrál domácí Julian Weber za 88.37.

Hned tři čeští atleti dokázali zvítězit na mítinku v řecké Chanii. Jan Friš vyhrál patnáctistovku a časem 3:41.69 se vyhoupl do čela průběžných národních tabulek. Nejlepší český výkon zaznamenala také výškařka Michaela Hrubá, když se úspěšně přenesla přes 187 centimetrů. Nikoleta Jíchová nenašla přemožitelku na čtvrtce překážek za 55.92.

Diskař Marek Bárta se představil na bronzovém mítinku World Athletics Tour v kyperském Limassolu. Ve vyrovnané soutěži si vyházel třetí místo za 62.25. Na vítězného Belgičana Philipa Milanova ztratil jen třicet centimetrů (62.55). Svůj letošní první start pod otevřeným nebem absolvoval dálkařský olympijský šampion Miltiadis Tentoglu z Řecka, jenž s přehledem vyhrál v letošním nejlepším evropském výkonu 826 centimetrů.

Filip Šnejdr si pro svůj letošní první letní půlkařský start vybral španělský Andújar. V kvalitně obsazeném běhu finišoval jako šestý v letošním nejlepším českém výkonu 1:46.72. Vyhrál Francouz Yanis Mezaine v čase 1:45.39, jenž se v daný moment vyhoupl do čela průběžných evropských tabulek.

Martin Zajíc zaběhl v belgickém Oordegemu pětku za 13:58.25, což je jeho první kariérní čas na této distanci pod 14 minut a také letošní nejlepší český výkon. David Šlapák se prezentoval časem 14:17.19. Jiří Polák běžel dvoustovku za 21.39. O jednoznačně nejkvalitnější výkon mítinku se postarala na čtvrtce překážek Nizozemka Femke Bol, která zaznamenala časem 53.12 letošní nejlepší světový výkon.

Bělík a Štejfová do finále NCAA

Na západním i východním pobřeží Spojených států amerických se bojovalo o postup do celostátního finále šampionátu NCAA. V kalifornském Sacramentu se z trojice českých atletů dařilo nejvíce výškaři Jakubu Bělíkovi, jenž se díky výkonu 214 centimetrů kvalifikoval do celostátního finále. Stýplařce Báře Stýblové bohužel ani osobní rekord 10:15.92 k postupu mezi nejlepší nestačil. Eva Kubíčková si na stovce sice posunula sezónní maximum na 11.79, ovšem ani ona si ve finále nezazávodí.

Američanka Britton Wilson opět absolvovala obě čtvrtky v nesmírně kvalitních časech. Hladký závod na 400 metrů vyhrála v čase 49.51. Následně přidala druhý triumf na čtyřstovce překážek v čase 53.71. Na hladké čtvrtce se blýskla novým národním rekordem 49.54 Irka Rhasidat Adeleke. Parádní čas 50.17 zaběhla také Američanka Rosey Effiong.

Také stovky měly špičkovou kvalitu. Tu ženskou vyhrála Julien Alfred, která zaostala časem 10.83 jen setinu za vlastním národním rekordem Svaté Lucie. Pod jedenáct sekund se dostala i Ezinne Abba (10.98). Mezi muži svedli napínavý duel s časy pod deset vteřin Nigerijec Udodi Onwuzurike (9.92) a Terrence Jones z Baham (9.93). Courney Lindsey zaběhl větrnou dvoustovku za 19.92 (+2.3 m/s). Litevský diskař Mykolas Alekna se postaral o nejhodnotnější výkon v technických disciplínách, když poslal své náčiní na 67.75. Portorický vícebojař Ayden Owens se přiblížil časem 48.39 svému vlastnímu národnímu rekordu na čtvrtce překážek.

V Jacksonville závodila čtveřice českých jmen, ale pouze kladivářka Barbora Štejfová se dokázala díky výkonu 61.85 kvalifikovat do finále. Barbora Malíková na hladké čtvrtce (52.96) a Ondřej Veselý na té překážkové (51.77) zaběhli solidní časy v rozběhu. V dalším kole je ovšem nedokázali zopakovat a mezi nejlepší se nepodívají. Ani koulařce Katrin Brzyszkowské výkon 16.30 na finálovou účast nestačil.

V Sacramentu foukal opravdu silný vítr, který bohužel znehodnotil rychlé časy sprinterů. Vítěz dvoustovky Robert Gregory ji sice prolétl za 19.60, ale měl podporu větru +4.8 m/s. Da'Marcusi Flemingovi foukalo při jeho triumfu na stovce (9.85) do zad dokonce +5.5 m/s.

Sedmimetrová de Sousa a všestranný Tinch

Dálkařka Agate de Sousa dokázala na mítinku v německém Weinheimu posunout hodnotu národního rekordu souostroví Svatý Tomáš a Princův ostrov na 703 centimetrů a v afrických historických tabulkách se vyhoupla na třetí příčku. Blízko k sedmi metrům se dostala i domácí Mikaelle Assani (691).

Americký talent Cordell Tinch o sobě už letos dal jednou výrazně vědět a svou všestrannost potvrdil i o tomto víkendu v Indianě. Se silným větrem do zad o hodnotě +6.0 m/s proběhl stodesítku překážek za 12.87. Je to už jeho druhý větrný čas pod 13 vteřin. Další dva primáty pak přidal v dálce (816) a ve výškařském sektoru (221). V obou případech si vylepšil osobní maxima.

Dva nároďáky a sedm limitářů

V domácích podmínkách se nestává příliš často, že by někdo během ligového víkendu skočil dál než Radek Juška. Přesto se tak tentokrát stalo. Vítěz loňského EYOFu Petr Meindlschmid totiž dolétl na 781 centimetrů, čímž o 16 centimetrů překonal letitý dorostenecký národní rekord Jaroslava Křivky ze sezóny 1973.

Další dorostenecký nároďák přidal Michal Rada. Ten je v této kategorii teprve prvním rokem, nicméně na čtvrtce překážek překonal časem 52.43 rekordní zápis Daniela Monzara z roku 2014 o 41 setin a jen těsně nesplnil limit pro start na juniorské ME.

Výprava pro Jeruzalém se ovšem i tak poměrně výrazně rozrostla. Už při sobotní extralize se kvalifikoval na čtvrtce překážek Michal Haidelmeier (51.80). V rámci prvních národních lig pak přidaly splněné limity stýplařka Karolína Jarošová (10:13.79), Barbora Vaňková na čtvrtce překážek (58.93), Lurdes Gloria Manuel na stovce (11.64) i na dvoustovce (23.98) a na druhé lize vyhověla nominačním požadavkům další stovkařka Ester Parohová (11.66).

Dvě jména také přibyla v nominační listině pro mistrovství Evropy do 23 let. Štěpán Schubert si řekl o Espoo novým osobním rekordem a letošním nejlepším českým výkonem 13.86. Podobně na tom byl také trojskokan Jakub Kunt, jenž triumfoval na první lize za 15.86.

Petr Jelínek

Vytisknout