přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. ledna 2023, 12:52

Víkendová atletika za hranicemi

Letošní halová sezóna se začíná rozjíždět nejen u nás, ale i v zahraničí. Zde je přehled toho nejzajímavějšího, co se o uplynulém víkendu ve světě událo.

Valencie

Tradičně velmi silně obsazený silniční závod na 10 kilometrů proběhl ve Valencii. Etiopanka Yalemzerf Yehualaw dokonce útočila na vlastní světový rekord, za kterým nakonec zaostala časem 29:19 jen o pouhých pět vteřin. Přesto se jedná o druhý nejrychlejší čas historie. Druhá Keňanka Jesca Chelangat se časem 30:01 zařadila na dělené deváté místo historických světových tabulek.

Závod mužů byl o poznání vyrovnanější a rozhodovalo se až v závěrečném finiši. V keňském duelu měl více sil Weldon Langat, jenž si časem 26:55 vyrovnal několik měsíců starý osobák, kterým figuruje na sedmé příčce historie. Jeho jmenovec Charles Langat na něj ztratil jen dvě vteřiny, když se radoval z nového kariérního maxima 26:57.

Na startu byli také tři čeští reprezentanti. Nejlépe si vedl Damián Vích, který doběhl 54. v osobním rekordu 29:07. "Byl to pěkný závod. Na pátém kilometrů jsem byl za 14:22 a druhá půlka byla proti větru, což mě lehce zpomalilo a pak už to byl boj o život. Mrzí mě, že to nebylo pod 29 minut. Start byl šílený. Nevešli jsme se tam a spousta lidí spadla. Já jsem naštěstí jen přepadl na ruce, a to mě příliš nezpomalilo," zhodnotil závod ve Valencii. Patrik Vebr byl 85. za rovných 30 minut a Jakub Zemaník skončil 95. v čase 30:20.

Fayetteville

Velmi solidní vstup do sezóny zaznamenala ve Fayetteville výškařka Bára Sajdoková, když triumfovala v letošním nejlepším české výkonu 183 centimetrů. Své první starty v rámci zámořských studií absolvovala Eva Kubíčková. Šedesátku zvládla za 7.47 a dvoustovku proběhla za 24.73.

O nejhodnotnější výkon mítinku se postarala na šestistovce Shamier Little, která se stala časem 1:24.65 sedmou nejrychlejší ženou historie na této distanci v hale. Nový univerzitní rekord 1:25.16 pak zaznamenala Britton Wilson. Ta se posunula na desáté místo historických světových statistik, stejně jako vítěz mužského závodu na 600 metrů Christopher Bailey (1:15.18).

Lvov

Na domácím mítinku ve Lvově odstartovala letošní halovou sezónu ukrajinská výškařka Yaroslava Mahuchikh a hned při své závodní premiéře v tomto roce se jí podařilo zdolat rovné dva metry. Druhá byla její reprezentační kolegyně Iryna Geraschenko za 193.

Další top výkony ze zámoří

Nigerijka Rosemary Chukwuma se na mítinku v Lubbocku blýskla letošním nejlepším světovým výkonem na šedesátce 7.11. Jen o setinu pomalejší byla v Baton Rouge Američanka Aleia Hobbs (7.12). Leaderem světových tabulek na mužské šedesátce se stal v Clemsonu díky novému národnímu rekordu své země 6.51 Ismael Kone z Pobřeží Slonoviny. Značka WL svítila také u výkonu amerického dálkaře Jeremiaha Davise, jenž dolétl na 817 centimetrů.

V parádní formě se nachází i kanadská koulařka Sarah Mitton. Vítězka loňských Her Commonwealthu si hned při svém letošním prvním startu vytvořila nový osobní rekord 19.80.

Petr Jelínek

Vytisknout