přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. června 2019, 13:45

Víkendová atletika za hranicemi

Skvělé víceboje v Talence a hned několik nejlepších světových výkonů roku, taková byla víkendová atletika v zahraničí. Zde je přehled toho nejzajímavějšího, co se událo.

Talence

Velkým tahákem vícebojařského mítinku v Talence byly starty světového rekordmana Kevina Mayera a belgické mistryně světa Nafissatou Thiamové, která jasně dominovala soutěži žen. V průběhu prvního dne zazářila hlavně ve výškařském sektoru, kde úspěšným skokem na 202 centimetrech vylepšila své vlastní vícebojařské historické maximum, které mělo doposud hodnotu 201. Výkonem 202 centimetrů se navíc zařadila na druhé místo letošních světových tabulek mezi specialistkami za Marii Lasickeneovou. Hned v úvodu druhého dne se jí zadařilo také v dálce, kde skočila nový belgický národní rekord 667 centimetrů a reálně útočila na sedmibojařský evropský rekord Švédky Caroliny Klüftové. V oštěpu si však přivodila zranění, které ji limitovalo v tom, aby předvedla delší hody. Její výsledný součet tak činil 6819 bodů, čímž se vyhoupla do čela letošních světových tabulek o šest bodů před vítězku z Götzisu Katarinu Johnson-Thompsonovou. Velký osobní rekord a také nové maďarské historické maximum poskládala součtem 6619 bodů druhá Xenia Krizsánová. Třetí Laura Ikaunieceová z Lotyška se výkonem 6518 bodů posunula na čtvrté místo letošních světových statistik.

Kevin Mayer nakonec desetiboj nedokončil, když absolvoval pouze šest disciplín. První den si zazávodil na stovce (10.60), v dálce (755) a kouli (15.56). Druhý den si pak zkusil stodesítku překážek (13.90), disk (50.25) a tyč (505). Vítězem se tak stal Kanaďan Fabrice Lepage, který si vytvořil výkonem 8453 bodů velký osobák, jelikož si své dosavadní maximum posunul téměř o 300 bodů a momentálně figuruje na třetím místě letošních světových tabulek. Na stupně vítězů vystoupali ještě Američan Zach Ziemek (8344 b.) a Belgičan Thomas Van der Plaetsen (8214).

Kingston

V jamajské metropoli proběhlo národní mistrovství tohoto karibského ostrůvku, které bylo zároveň kvalifikačním závodem na mistrovství světa v Dauhá. Rychlé byly především sprinty. Na ženské stovce zaběhly Shelly Ann Fraser-Pryceová i Elaine Thompsonová shodně 10.73 a momentálně se dělí o nejlepší světový výkon roku. Třetí Brianna Williamsová si doběhla pro nový juniorský národní rekord 10.94 a stala se historicky čtvrtou nejrychlejší sprinterkou své kategorie v historii na trati 100 metrů. Mezi muži byl nejrychlejší Yohan Blake za 9.96.

Velmi rychlé časy zaběhli také vítězové čtvrtky překážek Kemar Mowatt (48.70) a Rushell Claytonová (54.73). Vítězka půlky Natoya Gouleová se zařadila časem 1:59.50 na šesté místo letošních světových tabulek. V technických disciplínách zaznamenal nejhodnotnější výkon dálkař Tajay Gayle, jenž dolétl na 824 centimetrů.

Kuortane

Životní formu z posledních týdnů potvrdil ve finském Kuorante estonský oštěpař Magnus Kirt. Tentokrát vylepšil své vlastní světové maximum i národní rekord na 90.61 a podruhé v kariéře překonal devadesátimetrovou hranici. V historických světových tabulkách mu patří sedmnácté místo. Druhý byl Fin Oliver Helander za 86.93 a s třetí příčkou se musel spokojit německý spolufavorit Andreas Hofmann (82.82). V ženském závodě zvítězila hodem 63.70 Číňanka Liu Shiying.

Nancy

Parádní kladivářský souboj nabídli v Nancy polští rivalové a vládci této disciplíny Pawel Fajdek a Wojciech Nowicki. Lepší byl tentokrát Fajdek, jenž vylepšil o pět centimetrů svůj nejlepší světový výkon na 80.82. Přes 80 metrů se dostal také Nowicki. Jeho nejdelší pokus měřil 80.14. Další rychlý čas zaběhl indický čtvrtkařský objev této sezóny Animati Seyniová, když zvládla jeden okruh za 50.51. O nejvýraznější domácí počin se postaral na stodesítce Francouz Wilhem Belocian, jenž se časem 13.28 řadí na sedmé místo průběžných světových a třetí místo evropských tabulek.

Huelva

Dva nejlepší světové výkony nabídl také mítink ve španělské Huelvě. Jeden obstarala venezuelská trojskokanka Yulimar Rojasová. Stále ještě úřadující mistryně světa se na Pyrenejském poloostrově dlouhodobě připravuje a na španělské půdě se jí daří. Možná i proto zvolila pro svůj letošní první trojskokanský start pod otevřeným nebem Huelvu a dobře udělala, protože doskákala až na 15.06 a stala se první trojskokankou této sezóny, která překonala patnáctimetrovou hranici. Své tři roky staré kariérní maximum z Madridu si posunula o čtyři centimetry.

V diskařském kruhu pokračují ve své dominanci kubánské závodnice. Někdejší světová šampionka Denia Caballerová poslala své náčiní do vzdálenosti 69.20, což je nejhodnotnější diskařský výkon této sezóny na světě. Její reprezentační kolegyně Yaimé Pérezová zapsala 67.27.

Petr Jelínek

Vytisknout