přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. června 2021, 11:47

Víkendová atletika ve světě

Přinášíme přehled víkendových atletických událostí ve světě. Norský překážkář Karsten Warholm přepisoval historické tabulku. Blýskli se také sprinteři Shelly-Ann Fraser-Pryceová a Trayvon Brommel.

Kingston

Jamajská dvojnásobná olympijská šampionka a čtyřnásobná mistryně světa na stovce Shelly-Ann Fraser-Priceová se stala druhou nejrychlejší ženou historie. Čtyřiatřicetiletá sprinterka prolétla na mítinku v Kingstonu rovinku v čase 10.63, čímž se zařadila na druhé místo historických světových tabulek. Rychlejší byla pouze americká světová rekordmanka Florence Griffith-Joynerová. Fraser-Pryceová zaznamenala nejrychlejší čas na této distanci za posledních 33 let. Griffith-Joynerová zaběhla tři nejlepší výkony historie v sezóně 1988.  Čas Jamajčanky je čtvrtým v pořadí. Národní rekord, který spolu držela s Elaine Thompson-Herahovou vylepšila o 7 setin. Pod jedenáct vteřin se v témže závodě dostala ještě druhá Natasha Morrisonová (10.95). Svou formu úspěšně testoval také další jamajský mistr světa Tajay Gayle. Ovšem jeho nejhodnotnější dálkařský pokus 856 centimetrů bude veden jako větrný.

Oslo

Norský překážkář Karsten Warholm se opět vepsal do historie. Před rokem zaběhl v Oslu historicky nejlepší světový výkon na trati 300 metrů překážek, když časem 33.78 výrazně překonal osmnáct let staré maximum Brita Chrise Rawlinsona. Ve stejné sezóně pak vylepšil hodnotu evropského rekordu na čtvrtce překážek na 46.87, což bylo pouhých devět setin za světovým rekordem Američana Kevina Younga. Letos už v Oslu neběžel osamocen, ale měl další tři soupeře. Ti však byli spíše takovým komparzem, jelikož Warholm byl opět naprosto dominantní a svůj rok starý rekordní zápis srazil na 33.26.

Nový národní rekord na trojce 8:30.84 zaběhla stýplařská bronzová medailistka z ME Karoline Grovdalová. Jedná se zároveň také o nejlepší evropský výkon této sezóny. Henrik Ingebrigtsen svedl napínavý souboj s tréninkovým kolegou Giljem Nordasem. Byl v něm v čase 13:16.80 úspěšnější o dvě setiny.

Miramar

Na Floridě se sprintům daří, což potvrdil při závodě v Miramaru Američan Trayvon Brommel. Někdejší halový světový šampion se zařadil novým osobním rekordem 9.77 na sedmou příčku historických světových tabulek a upevnil si pozici leadera této sezóny. Kariérní maximum z roku 2015 si posunul o sedm setin. Z nového osobáku 9.85 se těšil také druhý Marvin Bracy. Sprinterské double si připsala Jamajčanka Elaine Thompson-Herahová, když byla nejrychlejší na stovce (10.87) i dvoustovce (22.54). Na čtvrtce překážek jasně dominovala v čase 54.50 světová rekordmanka Dalilah Muhammadová.

Tottori

Japonský sprinter Tyota Yamagata se na mítinku v Tottori stal novým národním rekordmanem své země, když časem 9.95 vylepšil dva roky starý rekordní zápis svého předchůdce Hakina Saniho Browna. Yamagata je čtvrtým Japoncem, který dokázal stlačit svůj čas na stovce pod deset vteřin. Jedinou setinu za touho hranicí zaostal druhý Shuhei Tada (10.01).

Havana

Na dalším domácím mítinku se dařilo kubánským skokanům. V trojskoku mužů zaostal Andy Diaz novým osobním rekordem 17.63 jen čtyři centimetry za letošním nejlepším světovým výkonem Fabrice Zanga. Druhý Jordan Diaz Fortun se výkonem 17.34 zařadil na třetí příčku průběžných tabulek. Dálkař Juan Miguel Echevarría dolétl při svém druhém letošním startu na 830 centimetrů.

Portland

Britský běžec Josh Kerr zaznamenal v Portlandu nejrychlejší patnáctistovku na území Spojených států, když triumfoval v nejlepším evropském výkonu sezóny 3:31.55. Ve světě byl letos rychlejší pouze leader světových statistik Keňan Timothy Cheruiyot.

Tatabánya

Na mítinku v Maďarsku se představil půlkař Filip Šnejdr. Bohužel již od začátku neakceptovalo startovní pole tempo vodiče, a tak se rozhodovalo až v závěrečném finiši. Úsilí našeho reprezentanta stačilo na čtvrtou příčku v čase 1:47.64. Zvítězil Keňan Cornelius Tuwei za 1:46.07. Nejkvalitnější výkon mítinku zaznamenal britský kladivář Taylor Campbell, jehož náčiní dopadlo na 78.23.

La Coruňa

Ve španělské La Coruni proběhl tradičně silně obsazený chodecký mítink na 20 kilometrů. V závodě mužů zvítězil domácí Diego García v čase 1:19:37 a vrátil tak Švédovi Perseovi Karlströmovi (1:19:44) porážku z Mistrovství Evropy družstev v Poděbradech. Třetí skončil další Španěl Álvaro Martín (1:19:59). Mezi ženami triumfovala Kolumbijka Sandra Arenasová za 1:28:24 před Mexičankou Alegnou Gonzalesovou (1:28:40) a Brazilkou Ericou de Senovou (1:28:44).

Petr Jelínek

Vytisknout