přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. března 2021, 17:16

Víkendová atletika ve světě

Přinášíme tradiční víkendový výsledkový servis ze světa. Závodilo se v hale, na dráze i na silnici. Padaly juniorské světové rekordy i jeden výjimečný tyčkařský výkon.

Clermont - Ferrand

Že bude mužská tyčka jedním z vrcholů nadcházejícího halového evropského šampionátu v Toruni není sporu a svými výsledky to potvrzují i dva největší favorité této disciplíny. Zatímco Švéd Armand Duplantis se zaskvěl před několika dny v Bělehradě výkonem 610 centimetrů, o víkendu zazářil francouzský matador Renaud Lavillenie. Čtyřiatřicetiletý čtyřnásobný halový mistr Evropy zaznamenal na domácím mítinku v Clermont – Ferrand svůj nejlepší výkon od roku 2014, když úspěšně zdolal laťku ve výšce 606 centimetrů. Lepší výkony zapsal pouze v sezóně 2014, kdy nejprve v Bydhošti skočil 608 a následně v Doněcku vylepšil hodnotu tehdejšího halového světového rekordu na 616 centimetrů. Poté se vůbec jako první tyčkař třikrát pokoušel o zdolání 620, zatím neúspěšně. O celých 15 centimetrů posunul hodnotu vlastního nizozemského národního rekordu Menno Vloon, který pokořil 596 centimetrů a zařadil se na čtvrtou příčku letošních světových tabulek. Třetí byl Američan Chris Nilsen za 586.

V soutěži žen prodloužila svou letošní neporazitelnost Britka Holly Bradshawová, když potřetí v řadě nenašla přemožitelku a zvítězila za 478 centimetrů. Druhá Iryna Žuková vylepšila běloruský národní rekord na 473 centimetrů.

Fayetteville

Nový juniorský světový rekord v běhu na 800 metrů padl v americkém Fayetteville. Postarala se o něj teprve osmnáctiletá domácí atletka Athing Muová. Časem 1:58.40 ukrojila z několik týdnů starého rekordního zápisu Britky Keely Hodgkinsové 63 setin. V letošních světových tabulkách se posunula na třetí místo za etiopské duo Gudaf Tsegayová a Habitam Alemuová. Univerzitní rekord Jazmine Frayové z roku 2017 vylepšila o 1.66 vteřiny a kariérní maximum z letošní sezóny srazila o další 2.04 vteřiny. V severoamerických historických tabulkách se vyhoupla již na druhé místo a na kontinentální rekord krajanky Ajee Wilsonové ztrácí už jen 11 setin.

Leaderem letošních světových tabulek na dvoustovce je momentálně díky času 20.28 Američan Terrance Laird. Na stejné distanci žen zaostala Abby Steinerová časem 22.41 jedinou setinu za letošním nejlepším světovým výkonem Shaunae Miller-Uibové z Baham.

V dálkařském sektoru se na vrcholu této statistiky dorovnal na svého krajana Isaaca Grimese skokem na 833 centimetrů JuVaughn Harrison ze Spojených států. Mimochodem závodník, který má letos již skočeno také 228 centimetrů do výšky a je bronzovým medailistou z MSJ 2018 v této disciplíně. Úspěšný závodní den měl také Jamajčan Carey McLeod. V dálce byl hned druhý za 825 centimetrů a v trojskoku dokonce zvítězil výkonem 17.17. V obou disciplínách mu v letošních světových statistikách patří třetí místo. Navíc se stal prvním Jamajčanem, který skočil v hale v dálce přes 8 metrů a v trojskoku přes 17 metrů.

Lubbock

Také v Lubbocku byl k vidění juniorský světový rekord. Na šedesátce překážek ho zaběhla časem 7.91 Jamajčanka Ackera Nugentová. Tímto výkonem překonala o devět setin oficiální juniorské světové maximum Polky Klaudie Siciarzové. Stejné času jako Nugentová dosáhla také v loňské sezóně Američanka Grace Starková. Její výkon ovšem nebyl ještě ratifikován.

Další atletkou, která umí skvěle kombinovat dálku a trojskok je Nigerijka Ruth Usorová. V dálce dolétla na 682 centimetrů, čímž se dorovnala v letošních světových tabulkách na druhou Švédku Khaddi Sagniaovou a zároveň se stala pátou nejlepší Afričankou historie v této disciplíně. V trojskoku pak doskákala na 14.36, což ji řadí dokonce na čtvrtou pozici afrických historických tabulek. Další kvalitní výkon přidal americký tyčkař KC Lightfoot, jenž zvítězil za 590 centimetrů.

Rud

Svůj jediný letošní halový start absolvoval na domácím mítinku v Rudu Nor Karsten Warholm. Na trati 300 metrů chtěl útočit na evropské historické maximum Pavla Masláka, které má hodnotu 32.15. To se mu nepodařilo, ale nový norský národní rekord 32.47 je té nejvyšší kvality. Však se s ním také vyhřívá na čele letošních světových tabulek a v těch evropských historických se dělí o třetí místo s Francouzem Leslie Djhonem. Také jeho tréninková kolegyně Amalie Iuelová zaběhla nové historické národní maximum na této trati 37.51.

Colorado Springs

Devatenáctiletý Američan Micah Williams se stal nejrychlejším teenagerem historie na halové šedesátce, když v Colorado Springs prolétl tuto trať za 6.49 a zaostal tak jedinou setinu za letošním nejlepším výkonem roku svého slavnějšího krajana Trayvona Bromella.

Auckland

Nezávodilo se ovšem pouze v hale. V novozélandském Aucklandu se dařilo domácí hvězdě Valerii Adamsové, která zaznamenala v kouli svůj nejlepší výkon od roku 2016, když poslala své náčiní do vzdálenosti 19.65. Souboj o aktuální novozélandskou mužskou koulařskou jedničku vyzněl tentokrát lépe pro Toma Walshe (21.60) před Jackem Gillem (21.44).

Lake Biwa

V Japonsku se běžel rychlý maraton. Jeho vítězem se stal v novém národním rekordu této země 2:04:56 domácí borec Kengo Suzuki. Z rok starého rekordu Suguru Osaka ukrojil 33 vteřin a traťový rekord známého Keňana Wilsona Kipsanga z roku 2011 vylepšil o více než minutu. Do tohoto závodu měl Suzuki osobní rekord 2:10:21 z roku 2018.

Petr Jelínek

Vytisknout