přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. ledna 2021, 10:28

Víkendová atletika ve světě

Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co přinesla o uplynulém víkendu královna sportu.

Ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková nasadila svým soupeřkám hned při svém prvním letošním startu laťku hodně vysoko. Na mítinku v Kyjevě předvedla naprosto suverénní výkon, když všechny zdolané hodnoty překonala napoprvé a výkonem 202 centimetrů vyrovnala vlastní halový ukrajinský národní rekord z minulého roku. Následně se neúspěšně pokoušela i o 204 centimetrů. Velmi solidní vstup do sezóny zažila také Julia Levčenková, která se přenesla přes 195. Třetí byla Iryna Heraščenková za 192.

V Austrálii nyní probíhá letní sezóna a závodí se tam pod otevřeným nebem. V Perthu se dařilo domácím tyčkařům. V kategorii žen zvítězila v novém osobním rekordu 475 centimetrů třiadvacetiletá finalistka HMS 2018 Nina Kennedyová, která následně utočila i na národní rekord 482. Tato výška jí ovšem zatím odolala. Mezi muži kraloval úřadující šampion Commonwealthu Kurtis Marschall, jenž zdolal laťku o hodnotě 580 centimetrů.

Ukrajinskými atlety rou 2020 se stali kladivář Myhailo Kochan a dálkařka Maryna Bekh-Romančuková. Kochan byl loni věkem stále ještě junior, nicméně prosazuje se již i ve světové špičce mezi dospělými. V maďarském Székesféherváru si vylepšil své kariérní maximum na 77.78 a následně ovládl i Balkánské mistrovství. Maryna Bekh-Romančuková byla nejstabilnější světovou dálkařkou sezóny. V hale opanovala celkové pořadí seriálu World Indoor Tour, když vyhrála všechny čtyři závody, ve kterých startovala a průměr jejích skoků byl přes 690. Nejdále dolétla na 696. V letě pak zvítězila na mítincích Diamantové ligy ve Stockholmu a Dauhá.

Překážkář Karsten Warholm obsadil třetí místo v anketě o norského sportovce roku. Evropský rekordman tentokrát nenavázal na svá ocenění z roku 2017 a 2019, kdy byl odměněn zejména za zisk titulu světového šampiona. Letos trochu doplatil na to, že v atletice chyběl mezinárodní vrchol. Norským sportovcem roku se stal golfista Victor Hovlaud, jenž se stal prvním Norem, který dokázal vyhrát podnik PGA Tour. Mezi ženami zvítězila pětinásobná zlatá medailistka z MS v biatlonu Marthe Olsbu-Roiselandová.

Petr Jelínek

Vytisknout