přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. července 2020, 12:58

Víkendová atletika ve světě

Severní Amerika, Karibik i Evropa, tam všude se o uplynulém víkendu závodilo. K vidění byly kontinentální a národní rekordy i nejlepší světové výkony roku.

Portland

Severoamerické rekordy padaly v běhu na 5000 metrů v Portlandu. Mezi muži se stal novým držitelem kontinentálního historického maxima Kanaďan Mohamed Ahmed. Bronzový medailista ze světového šampionátu v Dauhá proběhl trať v čase 12:47.20, čímž vylepšil dosavadní rekordní zápis Američana s keňským původem Bernarda Lagata z roku 2011 o více než šest vteřin. V historických světových tabulkách se Ahmed zařadil na desátou příčku. Jeho výkon je zároveň také kanadským národním rekordem. Pod třináct minut stlačil svůj čas také druhý Američan Lopez Lomong, jenž si zaběhl osobák 12:58.78.

Na stejné distanci v kategorii žen se blýskla Američanka Shelby Houlihanová. Ta vylepšila časem 14:23.92 vlastní dva roky starý kontinentální rekord o deset sekund. V historických světových statistikách momentálně okupuje dvanácté místo. Původní rekord Houlihanové překonala ve stejném závodě také další běžkyně ze Spojených států Karissa Schweizerová (14:26.34). Ahmed i Houlihanová se vyhoupli do čela letošních průběžných světových tabulek.

Kingston

Po čtyřměsíční pauze se opět závodilo v jamajské metropoli. Světová šampionka na stovce Shelly-Ann Fraser-Pryceová vylepšila časem 11.00 hodnotu letošního nejlepšího světového výkonu. Přitom se musela potýkat se silným protivětrem o hodnotě 2.2 m/s. Další jamajský mistr světa Tajay Gayle předvedl další daleký skok na 852 centimetrů. Při tomto pokusu mu ovšem foukal až příliš silný vítr do zad (+4.5). V regulérních větrných podmínkách pak zapsal 823 centimetrů. Na dvoustovce zvítězila Shericka Jacksonová (22.89) před olympijskou vítězkou z Ria Elaine Thompsonovou (22.98). Ani zde sprinterkám příliš vítr nepřál (-2.2 m/s). Soutěž trojskokanek opanovala medailistka z posledního MS Shanieka Rickettsová (14.11).

Marietta

Svůj první letošní start pod otevřeným nebem za sebou má olympijský vítěz a stříbrný z MS v Dauhá Američan Ryan Crouser. V Mariettě se mu hned dvakrát podařilo vylepšit hodnotu letošního nejlepšího světového výkonu. V druhé sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 21.83. Následně ještě v pátých pokusech přidal na 21.87. Kvalitního výkonu 21.08 dosáhl také jeho krajan Nick Ponzio. V tyčkařském sektoru se dařilo Kate Nageotteové. Vítězka loňského ročníku Pražské tyčky skočila 470 centimetrů a v letošních statistikách se posunula na třetí příčku.

Bulle

Vydařenou sezónu prožívají švýcarští sprinteři. Alja del Ponteová to potvrdila. Již v rozběhu stovky si posunula osobní rekord na 11.10, aby se pak ve finále ještě zlepšila na 11.08, což je výkon, kterým momentálně vévodí letošních evropským tabulkám. V těch světových je třetí. Co se týká Švýcarska, v historii byla rychlejší pouze její reprezentační štafetová parťačka Mujinga Kambundjiová. Následně ještě přidala kvalitní čas i na dvoustovce, kterou prolétla za 22.83. Při regulérních podmínkách by to byl další osobní rekord. Tentokrát byl však vítr do zad o desetinu metru za sekundu silnější, než by potřebovala. Více štěstí měl její krajan Silvan Wicku, kterého podpořil vítr přesně o hodnotě +2.0 m/s a Wicki toho dokonale využil k nového stovkařskému osobnímu rekordu a letošnímu nejlepšímu evropskému výkonu roku 10.11. Za švýcarským historickým maximem zaostal o pouhé tři setiny.

Lyon

Nový francouzský kladivářský rekord byl k vidění v Lyonu. Obstarala ho stříbrná medailistka z posledního mistrovství Evropy Alexandra Tavernierová, když v druhé sérii dopadlo její náčiní na 74.94, čímž posunula své loňském maximum z Chořova o dalších deset centimetrů. V letošních světových tabulkách je momentálně druhá za Běloruskou Hannou Malyšnikovou.

Vaxjo a Klaipeda

Kvalitní diskařské výkony nabídly mítinky ve švédském Vaxju a litevské Klaipedě. Vysoký standard si drží švédští diskaři. Daniel Stahl bral další primát. Jeho nejdelší pokus v soutěži měřil 68.72. Druhý Simon Pettersson nezaostal výkonem 66.76 daleko za svým kariérním maximem.

Na domácí půdě v Klaipedě o sobě dal výrazněji vědět také světový šampion z roku 2017 Andrius Gudžius, jenž si posunul svůj nejlepší sezónní výkon na 68.68 a v letošních světových tabulkách se posunul na čtvrté místo.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout