přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. dubna 2019, 14:43

Víkendová atletika ve světě

Atletická sezóna v zámoří je již v plném proudu, což se projevilo i v letošních statistikách. Hned v pěti případech se měnili leadeři průběžných světových tabulek. Přinášíme tradiční přehled toho nejzajímavějšího, co se o uplynulém atletickém víkendu v zahraničí událo.

St. George

Velmi kvalitní atletický mítink proběhl v grenadském St. George. Nejlepší světový výkon tohoto roku na stovce překážek zde vylepšila Američanka Evonne Brittonová, která si zaběhla osobní rekord 12.81 a nechala za sebou Jamajčanku Megan Symmondsovou (12.93) i svou krajanku a olympijskou medailistku Niu Aliovou (12.99). Vyrovnaný souboj na dvoustovce mužů vyzněl nejlépe pro Američana Miguela Francise, jenž zvítězil v čase 20.16. O čtyři setiny zpět se do cíle předkláněl stříbrný z OH v Riu Kanaďan Andre de Grasse (20.20). Na čtvrtce jasně dominovala domácí hvězda Bralon Taplin, který i s vypuštěným závěrem zaznamenal 44.92. Vítězně zahájila svou sezónu jamajská sprinterská legenda Shelly Ann Fraser-Pryceová. Triumf na stovce si zajistila výkonem 11.20. Ve stejné disciplíně mužů byl nejrychlejší Brit Adam Gemili za 10.11 před Kanaďanem Aaronem Brownem (10.13) a Američanem Chrisem Balcherem (10.14). O nejkvalitnější počin v technických disciplínách se postaral jamajský dálkař Tajay Gayle. Jeho vítězný skok 820 centimetrů ho posunul na druhé místo letošních světových tabulek za Kubánce Maykela Massa (822).

Columbia

Hned dvakrát se přepisovala značka WL v Columbii ve Spojených státech. První zápis obstaral americký čtvrtkař Quincy Hall, jenž si vylepšil kariérní maximum na 44.53 a v letošních statistikách se dostal o sedm setin před Katařana Sambu. Letošní nejrychlejší ženskou stovku 11.10 pak zaběhla jeho reprezentační kolegyně Gabby Thomasová. Také další sprinty měly špičkovou kvalitu. Vítěz stovky Demey Kemp se svým vítězným výkonem 10.03 zařadil na druhé místo letošních světových tabulek. Isaiah Moore se na stodesítce překážek řadí časem 13.32 na čtvrtou příčku (v rozběhu s nedovolenou podporou větru 13.25). Na druhé místo letošních světových statistik se pak dostaly vítězky stovky překážek (Amber Hughesová, 12.85) a hladké čtvrtky (Jordan Lavenderová, 51.53).

Coral Cables

V Coral Cables zaznamenal letošní nejrychlejší světovou dvoustovku Steven Gardiner z Baham. Stříbrný medailista z MS v Londýně prolétl zatáčku s rovinkou za 20.04. Na světový výkon roku útočil také olympijský vítěz a světový šampion na stodesítce překážek Omar McLeod. Hvězdný Jamajčan nakonec zaostal časem 13.29 pouze jedinou setinu za vedoucím mužem průběžných tabulek Grantem Hollowayem.

Chuang-Š

Nejen letošní nejlepší světový výkon, ale také asijský rekord padl v čínském Chuang-Š. Jeho autorkou je čínská oštěpařka Hui Hui Lyu, která poslala své náčiní do vzdálenosti 67.72 a vlastní rekordní zápis z loňského roku posunula o tři centimetry. Doposud vedoucí ženu letošních tabulek Taťánu Khaladovičovou z Běloruska překonala téměř o dva metry.

Wajima

Vynikající úroveň měl japonský chodecký šampionát na 50 kilometrů. Úspěšnou premiéru na této distanci si odbyl světový rekordman na dvacítce Yusuke Suzuky, když zašel nový národní rekord své země, který má nyní díky němu hodnotu 3:39:07. Tímto výkonem momentálně figuruje na druhém místě letošních světových tabulek za Číňanem Qin Wangem. Velmi rychlé časy zašli také další medailisté Masatora Kawano (3:39:24) a Satoshi Maruo (3:40:04), kteří okupují třetí a čtvrtou příčku letošních světových statistik.

Paříž

Pařížský maraton byl v režii etiopských běžců. Ženský závod opanovala někdejší halová mistryně světa v běhu na 1500 metrů Gelete Burkaová v čase 2:22:47 před svou krajankou Atmerou Gebruovou (2:22:52). Nový francouzský rekord 2:23:41 zaběhla celkově čtvrtá Clemence Calvinová. Stříbrná medailistka z ME v Berlíně byla přitom nedávno suspendována kvůli podezření z dopingu. Suspendace však byla v předvečer pařížského závodu zrušena. Vítězem mužského závodu se stal Etiopan Abrha Milaw (2:07.05).

Petr Jelínek

Vytisknout