přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. dubna 2021, 16:17

Víkendová atletika v zahraničí

Letní atletická sezóna je minimálně na severoamerickém kontinentu a také v Africe již v plném proudu a bylo to vidět i na skvělých výkonech, které o víkendu padaly.

Špičkové sprinty v Miramaru

Ve Spojených státech se blýskla domácí sprinterka Sha´Carri Richardsonová. Již v rozběhu na 100 metrů zaběhla rovných 11 vteřin, aby se pak ve finále následně ještě zlepšila na 10.72. Tímto výkonem se jedenadvacetiletá držitelka juniorského světového rekordu zařadila na šesté místo historických světových tabulek za Florence Griffith-Joynerovou, Carmelitu Jeterovou, Marion Jonesovou, Shelly-Ann Fraser-Pryceovou a Elaine Thompson-Herahovou. Velmi rychlá byla také mužská stovka, kde si vedl nejlépe Američan Kyrre King, jenž prolétl rovinku za 9.97. Devětatřicetiletý Justin Gatlin byl však jen o setinu pomalejší (9.98). Rovných 10 vteřin zaznamenal Cejhal Greene z Antiguy a Barbudy. Liberijec Emmanuel Matadi vyrovnal časem 10.01 svůj vlastní národní rekord z roku 2019.

Letošní nejlepší světový výkon na stovce překážek žen vylepšila již v rozbězích na 12.54 Kendra Harrisonová. Světová rekordmanka pak byla ještě rychlejší ve finále, kde jí výsledková tabule ukázala 12.38. Foukal jí ovšem příliš silný vítr do zad o hodnotě +2.7 m/s. Poprvé od překonání halového světového rekordu na 60 překážek startoval Grant Holloway. Bohužel i on měl nedovolenou podporu větru (+2.2), a tak nemůže být jeho vítězný čas 13.04 veden jako nejlepší světový výkon sezóny. Podobně na tom byl také Kenny Bednarek na dvoustovce, který sice zaběhl 19.65, ale foukalo mu do zad dokonce +4.0 m/s.

Na hladké čtvrtce potvrdila formu Shamier Littleová, která zvládla jeden okruh v novém kariérním maximu 49.91 a stala se teprve druhou ženou historie, která umí hladkou čtvrtku pod 50 a překážkovou pod 53. Její osobák na dlouhých překážkách je 52.75. Cestu za triumfem však neměla vůbec jednoduchou. V napínavém duelu až do cíle bojovala s krajankou Quanerou Hayesovou, která se do cíle předklonila jen o setinu později. Čas 49.92 je jejím nelepším výkonem od roku 2016.

Do čela letošních průběžných dálkařských světových tabulek se vyhoupl úřadující světový šampion Tajay Gayle z Jamajky, jenž dolétl na 827 centimetrů. Vlastní nejlepší světový výkon vylepšil na čtvrtce překážek Američan Kenneth Selmon. Ten má nyní díky němu hodnotu 48.81. Další výrazný jamajský zápis přidala koulařka Danniel Thomas-Doddová, která momentálně figuruje výkonem 19.17 na třetím místě letošních světových statistik.

Skvělé zápisy amerických kladivářek

Nový kontinentální kladivářský rekord hodila na domácí půdě v Columbii Američanka DeAnna Priceová. Vlastní rekordní zápis vylepšila o 36 centimetrů na 78.60 a zařadila se třetí příčku historických světových tabulek za Polku Anitu Wlodarczykovou a Němku Betty Heidlerovou. Zároveň se jedná o nejlepší kladivářský výkon od roku 2018.

O necelých 24 hodin dříve se zaskvěla Priceové reprezentační kolegyně Brooke Andresenová, která v Kansasu poslala své náčiní do vzdálenosti 78.18, díky čemuž se vyhoupla na pátou příčku historických světových tabulek.

Vícebojaři zářili v Georgii

Na jihu Spojených států proběhlo kvalitní desetibojařské klání. V něm byl nejúspěšnější Estonec Karel Tilga, jenž si vylepšil své kariérní maximum o neskutečných 383 bodů. Jeho vítězný bodový součet činil 8484, což je také hodnota letošního nejlepšího světového výkonu. Zdatně mu sekundoval domácí Garrett Scantling. Ten absolvoval vůbec první desetiboj od roku 2016, když se mu těsně nepodařilo probít do nominace na olympijské hry v Riu de Janeiru. Následně se pokusil prorazit v NFL a teprve před rokem a půl se vrátil v atletice. Svůj potenciál naznačil již na loňském halovém americkém šampionátu, kde opanoval sedmiboj a nyní ukázal, že v desetiboji nebude o nic horší. Osobák z roku 2016 si totiž posunul o 248 bodů na 8476. Velmi solidní bodový zisk 8213 bodů si připsal také třetí Zach Ziemek. Soutěži žen kralovala Američanka Anna Hallová za 6200 bodů.

Další vícebojařská stálice ze Spojených států Kendell Williamsová tentokrát sedmiboj nešla, zato zazářila v dálkařském sektoru. Ve své nejoblíbenější disciplíně poprvé v kariéře pokořila sedmimetrovou hranici, když dolétla na rovných 700 centimetrů, což je vylepšení kariérního maxima o 29 centimetrů. Williamsová je již čtvrtou dálkařkou, která letos skočila sedm metrů a více. Do dálkařského sektoru si odskočil také čerstvý halový šampion NCAA na dvoustovce Matthew Boling, a přesto, že se nedokázal odrazit na prkně, skočil 802 centimetrů. Nutno dodat, že i když je Boling hlavně sprinterem, dálku umí, jelikož osm metru už jednou skočil. V roce 2019 to bylo 801.

Snové časy namibijských čtvrtkařek

V zambijské metropoli Lusace se předvedly na hladké čtvrtce neskutečné namibijské juniorky Christine Mbomaová a Beatrice Masilingiová. Mbomaová zaběhla v pouhých 17 letech 49.24, což by mohl být juniorský světový rekord, který dosud měla v držení od roku 1991 Němka Grit Breuerová. Bude se však muset čekat, zda byly při závodě splněny všechny podmínky nutné pro ratifikaci nového rekordu. Masilingiová oslavila osmnácté narozeniny časem 49.53 a v případě schválení výkonů obou závodnic bude třetí nejrychlejší juniorkou historie.

Petr Jelínek

Vytisknout