přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. března 2021, 15:35

Víkendová atletika v zahraničí

Jen co skončila halová sezóna, rozběhla se ta venkovní. Ve Spojených státech amerických a v Oceánii se již hojně závodí a zde je přehled těch nejzajímavějších výkonů, které v uplynulých dnech padly.

Texas Relays

Jasným atletickým highlightem uplynulého víkendu bylo tradiční klání Texas Relays ve Spojených státech amerických. O nejkvalitnější výkon čtyřdenního mítinku se postarala dálkařka Tara Davisová, která poprvé v kariéře přeskočila sedmimetrovou hranici. Stala se totiž novou univerzitní rekordmankou díky výkonu 714 centimetrů. Šestatřicet let starý rekordní zápis legendární Jackie Joyner-Kerseeové překonala o 15 centimetrů a zařadila se na páté místo amerických historických tabulek. Závod dálkařů vyhrál skokem dlouhým 817 centimetrů Steffin McCarter.

Vůbec prvním mužem, jenž letos na stovce srazil čas pod 10 vteřin, byl Benjamin Amazati-Kwaku, když v rozbězích zaostal časem 9.97 jedinou setinu za ghanským národním rekordem Leonarda Mylese-Millse z roku 1999. Ve finále však byl rychlejší Američan Ronnie Baker, kterému časomíra ukázala 9.94. Ve stejné disciplíně žen byla nejrychlejší Taina Wilsonová za 11.12. Na dvojnásobné trati se blýskl časem 19.81 Terrance Laird, který si vylepšil osobní rekord o celých šest desetin. Kvalitního času 22.17 dosáhla Gabby Thomasová. Nová osobní maxima a také nejlepší světové výkony této sezóny padaly v závodech na 400 metrů. V tom mužském zvítězil Bryce Deadmon za 44.62. Mezi ženami byla nejlepší Shamier Littleová v čase 50.19. Nad krátkými překážkami triumfovali Jamajčan Damion Thomas (13.22) a Američanka Tonea Marshallová (12.75).

Poprvé od svého triumfu na světovém šampionátu v Dauhá startoval grenadský oštěpař Anderson Peters. Jeho nejdelší pokus měřil 82.51. Tyčkařské primáty si připsaly domácí hvězdy Sandi Morrisová (480) a KC Lightfoot (580). Nový osobní rekord 6252 bodů poskládala v sedmiboji Taliyah Brooksová. Nejvýraznější bodový přínos získala v dálce za 666 centimetrů.

Miramar

Tara Davisová nebyla o víkendu jednou dálkařkou, která dolétla za sedm metrů. Na Floridě se k ní přidaly další dvě závodnice. Chantel Maloneová z Britských panenských ostrovů vylepšila hodnotu národního rekordu své země na 708 centimetrů, což ji řadí na osmou příčku historických tabulek Severní a Střední Ameriky. Druhá pak byla větrným výkonem 705 centimetrů Ruska Daria Klišinová. Regulérně pak zaznamenala 701. V jejím podání se jednalo o první sedmimetrový skok od světového šampionátu v Londýně 2017, kde získala stříbro. Celkově se dostala přes sedmičku popáté v kariéře. Závod mužů ovládl skokem na 817 Marquise Goodwin.

Hastings

V Hastingsu se konalo novozélandské národní mistroství. V kladivu žen byl k vidění nový kontinentální rekord, který výkonem 73.55 obstarala Julia Ratcliffeová. Rok starý zápis své předchůdkyně Lauren Bruceové překonala o osm centimetrů. Ta byla tentokrát druhá za 72.76. V koulařském kruhu potvrdil roli favorita v letošním nejlepším světovém výkonu 21.79 Tom Walsh. Valerii Adamsové stačilo k zisku sedmnáctého titulu 18.43.

Brisbane

V australském Brisbane se uskutečnil mítink World Athletics Continental Tour kategorie Silver a jeho nejlepší výkony padaly na dráze. Nejrychlejším mužem na stovce byl ve splněném olympijském standardu 10.05 Rohan Browning. Strhující souboj s časy pod dvě minuty svedly půlkařky. V něm byl o něco rychlejší Catriona Bissetová v čase 1:59.12 před Linden Hallovou, která se do cíle předkláněla o desetinu později (1:59.22). Mužské půlce kraloval leader letošních světových tabulek Peter Bol za 1:45.48.

Petr Jelínek

Vytisknout