přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. ledna 2019, 14:40

Víkendová atletika v zahraničí

Halová sezóna je již v plném proudu a bylo to vidět i na četnosti startů našich reprezentantů v zahraničí. Zde je přehled toho nejzajímavějšího, co se o uplynulém víkendu událo.

Dortmund

Na mítinku v německém Dortmundu se představilo trio českých reprezentantů. Do bloků sprintu na 60 metrů zaklekl Zdeněk Stromšík. Svěřenec trenéra Vlčka prolétl rovinku za 6.70 a skončil čtvrtý. Vítězem se stal Němec Kevin Kranz v čase 6.61. Těsný souboj o prvenství svedl Vít Müller na čtvrtce. Časomíra v cíli mu ukázala stejně jako Němci Junkeru Torbenovi 47.24. Tisíciny nakonec hrály ve prospěch domácího atleta. V tyčkařském sektoru se představila Amálie Švábíková a z Německa si odvezla páté místo a výkon 430 centimetrů. Nejvýše skočila Švýcarka Angelika Moserová (455).

Vídeň

Tradičně početné zastoupení měla česká atletika ve Vídni. O nejvýraznější výkon se postaral půlkař Filip Šnejdr, jenž zaběhl časem 1:47.99 áčkový limit na HME. Na stejné trati žen byly nejlepšími českými závodnicemi Diana Mezuliáníková (2:04.36) a Kateřina Hálová (2:04.52). V závodě na 1500 metrů se z našich dařilo nejlépe Janu Frišovi (3:45.20).

Velmi slušnou úroveň měly běhy na 400 metrů. V tom ženském dokonce padl letošní nejlepší světový výkon. O něj se zasloužila Irka Phil Healyová (52.31), která porazila bronzovou medailistku z loňského ME Nizozemku Lisanne de Witteovou (52.66) i zkušenou Britku Eilidh Doyleovou (53.08). Marcela Pírková zaznamenala čas 54.72. Mezi muži byl nejrychlejší Slovinec Luka Janežič (46.13). Michal Desenský finišoval za 47.79.

Ulsteinvik

V norském Ulsteinviku si zaběhl svou první letošní čtvrtku trojnásobný halový mistr světa i Evropy Pavel Maslák. Nakonec z toho byl čas 47.10. Jeho tréninkový kolega Patrik Šorm zvládl dva okruhy za 47.59. Blýskla se domácí hvězda Karsten Warholm, který posunul hodnotu halového národního maxima své země na 45.56. Do závodu na 3000 metrů nastoupila Kristiina Mäki. Její výsledný čas byl 9:20.60.

Erfurt

Skvělé zprávy přišly také z Erfurtu, kde si Filip Sasínek doběhl na patnáctce pro druhé místo a čas 3:42.33, čímž se kvalifikoval na HME. Velmi solidní vstup do sezóny zažil také půlkař Lukáš Hodboď. Tomu časomíra ukázala 1:48.90. Zato dálkař Radek Juška příliš spokojený nebyl. Předvedl pouze jeden platný pokus o hodnotě 766 centimetrů a k tomu zapsal pět křížků. Překážkářka Lucie Koudelová zaběhla čas 8.55.

Bratislava

Česká vlajka byla výrazně vidět také na mítinku Elán v Bratislavě. Simona Vrzalová zaběhla ve slovenské metropoli patnáctku za 4:15.70 a vylepšila tak historické maximum tohoto klání. Navíc si tímto výkonem řekla o letenku na HME.

Boston

V Bostonu odstartoval bez české účasti seriál World Indoor Tour. K vidění bylo hned několik nejlepších letošních výkonů. Velmi rychlý byl závod na jednu míli mužů. Jeho vítěz Etiopan Yomif Kejelcha se svým časem 3:51.70 zařadil na dvanácté místo historických světových tabulek a zároveň vytvořil nový národní rekord. Do čela letošních světových statistik se dostal také jeho krajan Hagos Gebrhiwet, jenž ovládl závod na 3000 metrů v čase 7:37.41. Suverénní představení předvedla na pětce Němka Konstanze Klosterhalfenová, když si s tratí poradila v letošním nejrychlejším světovém čase 15:15.80. Na půlce svedli dramatický americký souboj Donovan Brazier (1:45.91) a Clayton Murphy (1:45.94).

Značka WL (world leading) se objevila také u vítězek některých technických disciplín. V tyčkařském sektoru se o to postarala Američanka Kate Nageotteová, když úspěšně zdolala 486 centimetrů a připsala si cenný skalp Řekyně Kateriny Stefanidiové (471). V koulařském kruhu kralovala další atletka ze Spojených států Maggie Ewanová, jejíž náčiní dopadlo na 19.28. Druhá byla Němka Christina Schwanitzová (18.87).

Své profesionální debuty si odbyly dvě velké naděje světové atletiky. Juniorská světová rekordmanka Sydney McLaughlinová si zaběhla osobní rekord na trati 500 metrů (1:09.49). Rai Benjamin si zase posunul kariérní maximum na třístovce (32.55). Na stejné distanci dosáhla velmi kvalitního času 36.97 Američanka Kendall Ellisová.

Paříž

Na mítinku EA v Paříži zazářil trojskokan Hugues-Fabrice Zango. Reprezentant Burkiny Faso překonal výkonem 17.58 africký rekord a posunul se do čela letošních světových tabulek. Další nejlepší světový výkon předvedl americký tyčkař Sam Kendricks, jenž se úspěšně přenesl přes laťku o hodnotě 584 centimetrů. Svou formu testoval také desetibojařský světový rekordman Kevin Mayer. Francouz ukázal, že je na tom skutečně dobře. 

Hastings

Na domácí půdě v novozélandském Hastingsu absolvoval svůj první letošní start koulař Tom Walsh. Jeho nejdelší pokus měřil 21.38. Velmi dobrý výkon předvedla také Novozélanďanka Eliza McCournteyová, která zdolala laťku ve výšce 484 centimetrů. Pro bronzovou medailistku z olympijských her v Riu se jednalo o první start od jejího zranění na mítinku Diamantové ligy v Birminghamu.

Dubaj

Skvělé časy padaly na maratonu v Dubaji. Vítězka ženského závodu Ruth Chepngetichová se výkonem 2:17:08 zařadila na třetí místo historických světových tabulek za Britku Paulu Radcliffeovoou a krajanku Mary Keitanyovou. Nový etiopský národní rekord 2:17:41 zaběhla druhá Worknesh Degefaová, což ji řadí na čtvrtou příčku v historických statistikách. Nejrychlejší mužský maratonský debut v historii předvedl Etiopan Getaneh Molla, jenž proťal cílovou pásku za 2:03:34. Jen šest vteřin za ním finišoval jeho reprezentační kolega Herpassa Negasa (2:03:40). Etiopskou dominanci podtrhl třetí Asefa Mengistu (2:04:24).

Petr Jelínek

Vytisknout