přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. srpna 2020, 14:24

Víkendová atletika doma i v zahraničí

Uplynulý víkend byl přímo nabitý atletickými událostmi, a to jak na území České republiky, tak i v zahraničí. Jak si vedli naši reprezentanti v domácí i mezinárodní konkurenci?

Andorf

Poměrně početná skupina českých atletů se vydala do rakouského Andorfu. Letošní nejlepší český výkon zaběhla na stovce překážek Lucie Čuda Koudelová, která v rozběhu zaznamenala 13.38, čímž o setinu překonala dosavadní národní sezónní maximum Kateřiny Cachové. Ve finále měla bohužel kolizi, takže svůj čas nezlepšila. Nejrychlejší byla Stanislava Škvarková, která zaostala časem 13.03 jen setinu za vlastním slovenským rekordem. Spokojen mohl být také Jiří Polák, když si na dvoustovce vylepšil osobní rekord na 20.83. O pět setin tak srazil svůj osobák z letošního Memoriálu Josefa Odložila. V diskařském kruhu se představili bratři Forejtovi. Úspěšnější byl Jakub, který zapsal 52.45. Michalův nejdelší hod měřil 50.93. Suverénním vítězem se stal domácí favorit Lukas Weisshaidinger za 63.71. Vítězkou soutěže oštěpařek se stala výkonem 53.07 Martina Píšová. Sprinterka Johana Kaiserová se dostala do finále B, kde zaběhla 11.84.

Kuortane

Dvojnásobné oštěpařské zastoupení jsme měli na mítinku ve finském Kuortane. Nikola Ogrodníková si vyházela druhou příčku za 60.61. Jedinou přemožitelkou jí byla Lotyška Lina Muzeová, která si hodila sezónní maximum 62.75. Petr Frydrych obsadil v soutěži mužů páté místo za 75.97. Kvalitní souboj o vítězství vyzněl lépe pro světového šampiona z roku 2017 Johannese Vettera z Německa, jenž poslal svůj oštěp na 86.94 a zařadil se na druhé místo letošních světových tabulek. Životní formu potvrdil druhý Švéd Kim Amb (85.68). Nebyl však jediným reprezentantem této severské země, kterému se v Kuortane dařilo. Diskařskou soutěž ozdobili svými výkony Daniel Stahl (68.68) a Simon Pettersson (66.11). Novou rekordmankou mítinku ve skoku o tyči se stala Britka Holly Bradshawová, když se úspěšně přenesla přes 471 centimetrů.

Sopoty

Svůj letošní třetí start pod otevřeným nebem absolvovala v polských Sopotech tyčkařka Romana Maláčová. K bezpečnému vítězství jí stačil výkon 422 centimetrů. Soutěž mužů opanoval domácí Piotr Lisek za 572 centimetrů.

Litomyšl

Sprinter Dominik Záleský naznačil stoupající formu směrem k MČR v Litomyšli, kde poskládal se součtem 2944 bodů nejlepší sprinterský trojboj české historie. O 46 bodů překonal výkon svého trenéra Jana Veleby z roku 2013. Historické české maximum zaběhl také na úvodní šedesátce, kde mu časomíra ukázala 6.70, což je o setinu rychleji, než běžel Zdeněk Stromšík před třemi lety. Následně pak přidal ještě kvalitní stovku za 10.33 a velmi solidní dvoustovku za 21.47. O další parádní výkon mítinku se postarala oštěpařka Andrea Železná, když si posunula hodnotu svého kariérního maxima na 55.60.

Olomouc

Na olomouckém stadionu proběhlo mistrovství Moravy a Slezska. Marek Bahník úspěšně zdolal 220 centimetrů. Simona Vrzalová výrazně vylepšila v závodě na 3000 metrů letošní českém maximum, když cílem proběhla v čase 9:24.75. Jana Slaninová si odskočila od kratších sprintů na čtvrtku a byl z toho čas 54.18. Dorostenka Katrin Brzyszkowská poslala svou tříkilovou kouli do vzdálenosti 17.26 a zaostala tak jen o 13 centimetrů za vlastním národním rekordem této kategorie.

Minsk

Technické disciplíny byly ozdobou běloruského národního mistrovství. V oštěpařských soutěžích potvrdili papírové předpoklady Taťána Khaladovičová (66.95) a Alexej Katkavets (86.05). Běloruský národní rekord 471 centimetrů skočila tyčkařka Iryna Žuková. Vedoucím mužem letošních světových tabulek v desetiboji se stal Vitali Žuk, který dokázal posbírat 8202 bodů. Z nového osobního rekordu 8100 bodů se radoval stříbrný Maxim Andraloits. Výškař Maxim Nědosekov zdolal 230 centimetrů a je tak s dalšími pěti výškaři spoludržitelem letošního nejlepšího světového výkonu. Stejnou hodnotu zdolal v Aarau Švýcar Loic Gasch. V závodě dálkařek dominovala vedoucí žena světových statistik této sezóny Anastasia Mirončik-Ivanovová za 681 centimetrů.

Ioánnina

Juniorský světový rekord byl k vidění v průběhu řeckého národního šampionátu této kategorie. Jeho autorkou se stala teprve sedmnáctiletá oštěpařka Elina Tzengková, když se její oštěp při nejdelším pokusu zapíchl na 63.96, čímž o deset centimetrů překonala dosavadní rekordní zápis Kubánky Yulenmis Aguilarové z roku 2015. Osobní rekord si vylepšila o více než dva metry a v letošních světových tabulkách figuruje momentálně na sedmém místě. Ještě o dvě pozice výše je v letošních světových dálkařských statistikách dálkařka Spiridoúla Karídiová, která skočila nový řecký juniorský národní rekord 671 centimetrů.

Rathdrum

První diskařkou, které se v tomto roce podařilo přehodit sedmdesátimetrovou hranici se trochu překvapivě stala Američanka Valarie Allmanová, která navíc hodem na 70.25 o 98 centimetrů vylepšila národní rekord Spojených států amerických, který měla do té doby v držení Gia-Lewis Smallwoodová. V severoamerických historických tabulkách je Allmanová na čtvrtém místo. Lepší je pouze trio Kubánek. Další americkou reprezentantkou, které se v Rathdrumu dařilo, byla koulařka Chase Ealeyová, která posunula hodnotu letošního nejlepšího světového výkonu na 19.41. Oštěpařka Kara Wingerová se posunula hodem 64.44 na čtvrté místo průběžných statistik tohoto roku.

Marietta

V Georgii zaznamenala letošní nejlepší světový výkon americká tyčkařka Kate Nageotteová, když si vylepšila osobní rekord o devět centimetrů na 492, čímž se zařadila na šesté místo historických světových tabulek pod otevřeným nebem. O další kvalitní výkon mítinku se postaral na dvoustovce časem 20.19 Steven Gardiner z Baham.

Blue River

Hned dva nejrychlejší světové časy nabídl závod v Oregonu. Suverénně nejrychlejším půlkařem dosavadního průběhu sezóny se stal americký světový šampion Donovan Brazier, jenž si se dvěma okruhy poradil v čase 1:43.84. Na patnáctce se vyhoupl časem 3:34.53 do čela této statistiky Brit Josh Kerr.

Terst

Atletické závody se konečně vrátily také do Itálie a v Terstu se běžela kvalitní ženská osmistovka, když se hned čtyři závodnice dokázaly dostat pod dvě minuty. V těsném britském souboji o vítězství byla úspěšný mistryně Evropy do 22 let Jemma Reekieová (1:59.52) před svou zkušenější krajankou Laurou Muirovou (1:59.54). V cíli je následovaly Norka Hedda Hynneová (1:59.94) a Švýcarka Selina Büchelová (1:59.97). Na stodesítce překážek zaběhl další parádní čas 13.36 leader světových tabulek Andy Pozzi z Velké Británie.

Weinheim/Norrkoping

Na mítinku v německém Weinheimu zaběhl domácí Denis Almaz letošní nejrychlejší evropskou stovku, když prolétl rovinku za 10.08 a stal se nejrychlejším německým sprinterem od roku 2016.

Švédský národní rekord ve skoku o tyči žen padl v Norrkopingu. Michaela Meijerová ho stanovila na hodnotě 483 centimetrů, což ji zároveň také vyhouplo do čela letošních evropských tabulek a na druhé místo těch světových.

Petr Jelínek

Vytisknout