přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. února 2011, 16:13

Víkend pro atletického fajnšmekra

Zdá-li se někomu, že se halová sezona pořádně nerozběhla, následující dny by měly dojem rozpustit. První domácí šampionát a zahraniční mítinky – Düsseldorf, Doněck, Vídeň, Gent, Karlsruhe – to jsou významné milníky víkendu.

Pátek

Mistrovství republiky už běží v pražské Stromovce od dnešního dopoledne. Prolog obstarávají dorostenky a žákyně, žákům pokračuje soutěž ještě i zítra, kdy se do bojů vrhnou muži v čele se Šebrlem, ale také junioři a dorostenci. V sobotu si vedle žáků rozdělí medaile i ženy a juniorky. Šampionát se završí druhým dnem mužského, juniorského a dorosteneckého sedmiboje.
Vše o MČR

Dnešní večerní program obstará především mítink EAA v německém Düsseldorfu, jenž začíná v půl sedmé. Jeho vrcholem by měla být šedesátka překážek, kde uvidí diváci po letech Číňana Liou Sianga, jenž vyzve Roblese, po Liévin lehce zraněného. Obě hvězdy bude chtít zcela jistě potrápit i Petr Svoboda, který letos ještě neprohrál.
Naopak hlavní hvězda pro ženský závod, Američanka Jonesová pro zranění ukončila sezonu. Doufejme, že jen dočasné přerušení sezony potkalo Lucii Škrobákovou, která zde měla původně startovat. Tak či tak bude favoritkou překvapivá lídryně tabulek z USA Wellsová spolu s domácí Nytraovou.
Slibné pole s keňskými vytrvalci slibuje pětka – na startu by se měli objevit P. K. Koech, E. Kipchoge, S. Mutahi a Y. Biwott. Druhým českým účastníkem mítinku je půlkařka Lenka Masná, již čeká výhradně evropská konkurence, kupř. Ukrajinka Krevsunová.
Více o Düsseldorfu

Sobota

Tyčkařský mítink Evropské atletiky Doněck býval dominiem Jeleny Isinbajevové. Zda Ruska naváže po pauze na své zdejší hvězdné časy – šest let po sobě tu zlepšovala světové rekordy – napoví zítřejší soutěž. Mužskému poli dominuje Francouz Lavillenie, ale ani on ani Isinbajevová nebudou soupeřit jen sami se sebou.
Pořadatelé přivezli na Ukrajinu i další zvučná jména: Murerová, Feofanovová, Rogowská, Pyreková, Mazuryk, Miles, Mesnil. Z českých skokanů budou „při tom“ i Jiřina Ptáčníková a Michal Balner. Web zatím pořadatelé stále ještě nezavedli, jediné zveřejněné informace (skoupé) tak nabízí evropský kalendář.


Jiřina Ptáčníková - foto: J. Kucharčík

Nejvíce Čechů o tomto víkendu, snad i ve srovnání s vícebojařským MČR, bude k vidění na startu v sobotu odpoledne až večer ve Vídni. Zdejší halu „Ferry Dusika“ – dějiště ME 2002 – si pro plynulé zatáčky a příjemný povrch oblíbili především čtvrtkaři, pokud jde o muže, přihlásili se tentokrát snad všichni, kdo jsou schopni startovat.
Nával dokonce donutil pořadatele předčasně uzavřít přihlášky. Pokud se z kvantity urodí i nějaká kvalita, tedy nominace do Paříže, jistě bychom se nezlobili. Závody – svým charakterem vlastně „veřejné“ – začínají necelou hodinu po poledni a končí po osmé večerní.
Více o Vídni

Neděle

Na pozítří se chystají dva mítinky IAAF. Nabitější pole slibuje zcela určitě německé Karlsruhe, jehož hlavní program začíná před pátou. Startovní listiny pořadatel zatím k dispozici nedal, ale z tohoto preview víme, že by zde měla pokračovat evropská pouť Liou Sianga, tentokrát poměří síly s Američanem Oliverem.
„Druhé kolo“ souboje na hladké šedesátce čeká jeho krajana Rodgerse, který v prvním případě prohrál s Jamajčanem Clarkem. Z českých atletů víme o startu Zuzany Hejnové na čtvrtce.
Více o Karlsruhe

Početnější českou účast slibuje belgický Gent, který se naplno rozjede od 14:45. Duo Tereza Čapková – Marcela Lustigová by se mělo objevit na patnáctistovce, Denisa Rosolová s Monikou Táborskou startují na dvoustovce. Pořadatelé nepřilákali tolik zvučných jmen, a tak zmiňme alespoň domácí osobnosti: překážky poběží Beringsová a šestistovku dvojčata Borléeovi.
Více o Gentu

To ale není vše

Další menší mítinky najdeme rozesety po Evropě. Díky stránkám manažerské skupiny Top Athletics víme, že překážkář Martin Mazáč je dnes v Eaubonne – předměstí Paříže, a zítra jej čeká, rovněž ve Francii, start ve Val du Reuil, kde se k němu připojí sprinter Libor Žilka. Pavel Maslák se zase přesune z Vídně po proudu Dunaje na neděli do Budapešti.

Na atletika.cz se budeme se pro vás snažit zachytit vše podstatné, především o českých atletech.

Michal Procházka

Vytisknout