přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. července 2020, 19:26

Cachová a Kopecký nejblíže titulu

Mistrovství České republiky ve vícebojích pokračovalo druhým soutěžním dnem. V jeho rámci se představili už všechny zbývající kategorie včetně těch dospělých, kde jsou na čele průběžného pořadí Kateřina Cachová a Ondřej Kopecký.

Mistrovský sedmiboj žen začal tradičně stovkou překážek, a to je parádní disciplína hlavní favoritky Kateřiny Cachové. Svěřenkyně trenéra Ptáčníka také do závodu vystartovala nejlépe, nicméně za sedmou překážkou se jí podlomila noha a jejího zaváhání využila Kateřina Dvořáková, která proběhla cílem jako první za 13.48. Cachová se musela spokojit s výkonem 13.65. Ve výškařském sektoru přišla chvíle plzeňské Denisy Majerové, když se jako jediná dokázala úspěšně přenést přes 177 centimetrů. Přesto, že Cachovou trápil poraněný kotník na odrazové noze, zvládla skočit 174 centimetrů a dostala se do průběžného vedení. To si pojistila v koulařském sektoru, kde hned v první sérii poslala své náčiní do vzdálenosti 12.98 a svým pronásledovatelkám odskočila. Na dvoustovce pak finišovala v těsném doběhu jako třetí v čase 24.83 za Lucií Vadlejch (24.69) a Kateřinou Dvořákovou (24.73).

V úvodních čtyřech disciplínách tak Kateřina Cachová vede s mezisoučtem 3559 bodů. Druhá Kateřina Dvořáková (3428 b.) na ni ztrácí 131 bodů. Průběžnou třetí příčku drží další reprezentantka USK Praha Jana Novotná (3399 b.).

Mužskému desetiboji prozatím nevládne žádný z domácích závodníků, ale zahraniční host Reinis Kregers. Lotyšský reprezentant, který se připravuje ve skupině kouče Josefa Karase si během prvního dne vytvořil tři dílčí osobní rekordy a jeden si vyrovnal. Do nedělního pokračování tak bude vstupovat s bodovým ziskem 4011 bodů. Co se týká boje o mistrovské medaile, kde je na tom nejlépe Ondřej Kopecký (3743 b.) před plzeňským Petrem Urbánkem (3702 b.) a olomouckým Matyášem Fraňkem (3669 b.). Obhájce posledních dvou titulů Jan Doležal v průběhu závěrečné disciplíny posledního dne ze soutěže odstoupil.

Co se týká jednotlivých disciplín, na úvodní stovce se o dílčí prvenství podělili Jan Doležal, Ondřej Kopecký a Reinis Kregers, když všichni tři shodně proběhli cílem za 11.17. Kregers byl nejlepší v dálce, kde si dolétl pro osobák 730 centimetrů. Přes sedm metrů se dostali ještě Radoš Rykl (725) a Ondřej Kopecký (709). V koulařském kruhu potvrdil pověst dobrého vrhače Pavel Krejča (14.68). Ve výšce předvedli nejhodnotnější výkon 195 centimetrů Doležal a Kregers. Na čtvrtce byl jasně nejrychlejší Matyáš Franěk za 48.63.

Na čele závodů juniorek se vyhřívá s mezisoučtem 3326 bodů plzeňská Linda Suchá. Té se dařilo hlavně ve výšce, kde skočila 174 centimetrů a také na dvoustovce, na které si zaběhla nový osobní rekord 25.43. Další průběžné medailové pozice drží chrudimská Klára Bažoutová (3103 b.) a Kamila Frontzová z Bíliny (3031 b.). Největší favoritka soutěže Tereza Elena Šínová sice zaběhla dle očekávání nejrychlejší stovku překážek za 13.94, ale následně musela pro bolest achilovky ze závodu po kouli odstoupit.

V juniorském desetiboji zatím probíhá očekávaný scénář, a tím je jasná dominance hlavního kandidáta na titul Františka Doubka. Svěřenec trenéra Ruckého vyhrál čtyři z pěti úvodních disciplín. Na stovce (11.02) a čtvrtce (49.30) si navíc vylepšil své osobní rekordy a přenocuje tak na vedoucí pozici se ziskem 3985 bodů. Na druhého Romana Bašeho ze Sparty (3609 b.) má náskok 376 bodů. Třetí je zatím olomoucký Jonáš Pospíšil (3564 b.).

Dorostenky už mají svou soutěž za sebou a vedení z prvního dne si celkem s přehledem pohlídala Natálie Olivová. Kolínské atletce k tomu výrazně pomohl nový dálkařský osobák 565 centimetrů. V celkovém součtu posbírala 5486 bodů. Své pozice udržely také další dvě medailistky. Stříbrná Jessica Nechanická z USK Praha posbírala 5303 bodů a konto bronzové Elišky Červené ze Svitav činilo 5199 bodů. Všechny tři závodnice si vylepšily své osobní rekordy v dorosteneckém sedmiboji.

Mezi žákyněmi získala titul Veronika Jakusidisová z Blanska se ziskem 4846 bodů. Povedený druhý den vynesl na stříbrnou pozici kopřivnickou Emu Feilhauerovou (4746 b.). Bronz si na krk pověsila Lucie Lasíková z USK Praha (4720 b.).

Králem dorosteneckého desetiboje se stal turnovský Jakub Šafář. Ten byl ve vedení už po úvodních pěti disciplínách a o celkovém triumfu v podstatě rozhodl ve své oblíbené tyči, kde zdolal 450 centimetrů. Zlatou medaili získal za výkon 6836 bodů. Ze stříbra se radoval Luděk Čumpelík z Moravské Slavie Brno (6720 b.). Bronz putuje na pražskou Kotlářku zásluhou Františka Buchy (6564 b.).

Žákovský devítiboj má svého vládce v osobě Filipa Svobody z Nové Včelnice, jenž se v průběhu druhého dne vyhoupl z třetí příčky až na samotný vrchol a zvítězil se součtem 5422 bodů. Spokojen mohl být hlavně s dálkou, kde si dolétl pro nový osobák 654 centimetrů. Stříbrnou medaili vybojoval pardubický František Socha za 5217 bodů před jabloneckým Romanem Kadavým (5188 b.).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout