přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. února 2018, 10:52

Vícebojařské MČR v silném obsazení

O nadcházejícím víkendu proběhne halové mistrovství České republiky ve vícebojích a na startu se sejde téměř kompletní domácí elita. Pro naše vícebojaře se jedná o poslední možnost, jak se pokusit o nominaci na halový světový šampionát v Birminghamu.

Hlavním favoritem mužského závodu je Adam Sebastian Helcelet, který bude usilovat o svůj čtvrtý halový titul v řadě. Vícebojařskému šampionátu kraluje nepřetržitě od roku 2015. K tomu má ve své sbírce ještě jedno prvenství z roku 2013 a dvě stříbra z let 2011 a 2012, kdy mu byl přemožitelem Roman Šebrle. Při svém loňském primátu posbíral celkem 6188 bodů, což je historicky druhý nejlepší součet v rámci vícebojařského mistrovství. V tomto ohledu je lepší pouze Tomáš Dvořák se svým výkonem 6211 z roku 1997. Helcelet již absolvoval svůj první letošní sedmiboj na mezistátním utkání v Madridu, kde obsadil druhou příčku za 5916 bodů. Jeho bodové ambice jsou ovšem rozhodně vyšší. „Po mezistátním utkání by měla jít výkonnost nahoru. Bude to druhý sedmiboj a neměl bych se cítit tak unavený. Každopádně prioritou je splnění nominačního požadavku pro start na HMS. Důležité bude, abych se nevypráskal na republice jako minulý rok. Rád bych předvedl nejlepší výkon až na mistrovství světa. Zdravotně jsem na tom dobře, i když mám zataženější tříslo, do kterého jsem dostal křeč na kilometru při mezistátním utkání. Věřím, že to bude dobrý víceboj s kvalitními výkony, protože ostatní kluci jsou na tom také dobře,“ uvedl.

Mezi kandidáty na zisk cenného kovu patří rozhodně Jan Doležal. Ten už jednou na halovém vícebojařském šampionátu vystoupal na bronzový stupínek. Stalo se tak v roce 2015. V následujících dvou halových sezónách ho ovšem trápila zranění, i když se nacházel v nadějné formě. Pro Doležala se bude jednat již o letošní třetí víceboj. Ten první poskládal již v úvodu sezóny v Jablonci a byl z toho nový osobní rekord 5879 bodů. Na mezistátním utkání v Madridu pak jeho součet činil 5809 bodů a obsadil čtvrté místo. Cíl pro mistrovský závod je jasný. „Na víkend se hodně těším. Vzhledem k předchozím závodům by to mohlo být zajímavé. Nechci to nějak zakřiknout, ale nic mě nebolí a cítím se dobře. Doufám, že bych si mohl vylepšit osobní rekord a pokusím se i atakovat limit pro účast na HMS,“ věří.

Zkušeným matadorem domácích vícebojařských šampionátů je Marek Lukáš. Ten na těch halových nechyběl v posledních pěti letech ani jednou na stupních vítězů. V roce 2014 dokonce přerušil mistrovské kralování Adama Sebastiana Helceleta. Letos by rád minimálně zopakoval bronz z loňského roku. I on se představil na mezistátním utkání v Madridu. S bolavými zády posbíral 5446 bodů, což je výkon, který by jistě rád výrazně vylepšil. Potrápit by ho mohl jeho tréninkový kolega Ondřej Kopecký, který loni vylepšil rekord mistrovství v kategorii juniorů a letos na mezistátku při svém prvním dospělém víceboji Markovi zdatně šlapal na paty, když posbíral 5367 bodů.

Závod žen by měl být zajímavým duelem mezi tradičními rivalkami Eliškou Klučinovou a Kateřinou Cachovou. Klučinová je halovou mistryní z let 2011 a 2013. Celkem má z halového vícebojařského MČR už pět cenných kovů. Naposled ovšem na tomto podniku startovala v roce 2013. Loňskou halovou sezónu neabsolvovala žádný víceboj, jelikož byla po operaci ramene. Letos už za sebou jeden má. Na mezistátním utkání v Madridu triumfovala výkonem 4580 bodů, čímž momentálně figuruje na druhém místě letošních halových světových tabulek. „Halové MČR jdu, jelikož se obávám, že můj výkon z mezistátního utkání nebude stačit na nominaci na HMS. Na mezistátku jsem byla nemocná a bohužel ještě nejsem úplně fit, takže jsem sama zvědavá, jak se s tím o víkendu poperu,“ nechala se slyšet.

Kateřina Cachová opanovala domácí halový šampionát v letech 2015 a 2016. Při své mistrovské jízdě v roce 2016 si také vytvořila dosud platný osobní rekord 4506 bodů. Má také bronz z roku 2013. Loni kvůli zdravotním komplikacím na MČR chyběla. Letos je však zdravá a i ona se nachází v nadějné formě. Na mezistátním utkání skončila třetí se ziskem 4331 bodů. Navíc ji o výraznější bodový zisk připravila zutá tretra na startu závěrečné osmistovky. „Pokud chci pomýšlet na start v Birminghamu, tak si musím vylepšit osobní rekord. Věřím, že únava z mezistátního utkání už ustoupila. Jsem ráda, že budou závodit Eliška i Lucka Vadlejch, věřím, že to bude pěkný závod.  Cítím se dobře, tak uvidíme, jak to bude o víkendu vypadat,“ řekla.

Na startu by neměla chybět ani loňská mistryně Kateřina Dvořáková. Ta si na mezistátním utkání vylepšila hodnotu osobního rekordu na 3978 bodů. Těžkou obhajobu loňských cenných kovů budou pak mít Denisa Majerová a Barbora Zatloukalová.

Velmi zajímavý a kvalitní souboj se dá očekávat i v závodě juniorek, kde se proti sobě utkají Jana Novotná a Anna Kerbachová. Prvně jmenovaná na loňském šampionátu útočila dokonce na národní rekord této kategorie, který má v držení Michaela Hejnová a jeho hodnota je 4156 bodů. Za ním nakonec svěřenkyně Dany Jandové zaostala o čtyřicet bodů. Letos jich posbírala na mezistátním utkání 4077.

Kerbachová byla loni ještě dorostenkou a na halovém vícebojařském šampionátu připravila právě Novotnou o dorostenecký národní rekord, když zvítězila za 4114 bodů. I ona letos startovala na mezistátním utkání v Madridu. Závod ovšem nedokončila.

Halové mistrovství České republiky ve vícebojích proběhne ve dnech 9. – 11. 2. v atletické hale Otakara Jandery v pražské Stromovce. Celý program odstartuje v pátek dopoledne, kdy zahájí mistrovská klání mládežnické kategorie. V sobotu se utkají o cenné kovy ženy i juniorky a muži rozjedou své dvoudenní měření sil, které vyvrcholí v neděli večer. Průběh celého šampionátu bude možné sledovat i prostřednictvím streamu na facebookových stránkách Česká atletika

Petr Jelínek, foto: ČAS - A. Gräf

Vytisknout