Vícebojařská Challenge 2018

úterý 18. září 2018
IAAF Challenges zahrnují disciplíny, které nejsou součástí seriálu Diamantové ligy. Kteří atleti a atletky letos ovládli Challenge mezi vícebojaři?

V ženském sedmiboji se stala třetí rok po sobě vítězkou Němka Caroline Schäferová. Ta absolvovala svůj první letošní závod v Götzisu, kde ovšem ze soutěže odstoupila. O několik týdnů později pak opanovala domácí mítink v Ratingenu. Dařilo se jí také na mistrovství Evropy v Berlíně, když vybojovala bronzovou medaili ve svém sezónním výkonu 6602 bodů. Svůj triumf v celém seriálu potvrdila o uplynulém víkendu v Talence, kde si připsala další prvenství. Součet jejích tří nejlepších závodů činil 19 608 bodů.

Druhou příčku obsadila Američanka Erica Bougardová. Atletka ze Spojených států zahájila sezónu vítězstvím na mítinku ve Florencii. Skvěle se jí zadařilo v Götzisu, kde obsadila třetí místo v novém kariérním maximu 6725 bodů. Následně vyhrála i americký národní šampionát. V těchto třech kláních posbírala celkem 19 399 bodů.

Na třetím místě figuruje k naší radosti Kateřina Cachová. Svěřenkyně trenérky Martiny Blažkové zahájila velmi solidním sedmým místem v Götzisu (6244 b.). Skvělý závod prožila na mistrovství Evropy v Berlíně. V nabité konkurenci obhájila šesté místo z Amsterdamu a posunula si hodnotu osobního rekordu na 6400 bodů. Úspěšnou sezónu završila třetím místem v Talence. Ve Francii předvedla svůj druhý nejlepší kariérní sedmiboj o hodnotě 6381 bodů. V rámci Challenge posbírala 19 025 bodů a stala se tak první českou vícebojařskou v jednadvacetileté historii Challenge, která se dostala mezi nejlepší trojici závodnic v tomto seriálu.

Mužská desetibojařská Challenge se stala kořistí Němce Arthura Abeleho, který v této sezóně nastoupil do tří vícebojů a vždy figuroval na předních pozicích. Dobrou formu naznačil již v Ratingenu, kde nenašel přemožitele. Vrchol v jeho podání přišel na evropském šampionátu v Berlíně, kde si před domácím publikem dokráčel pro titul mistra Evropy. V Talence pak obsadil druhé místo za čerstvým světovým rekordmanem Francouzem Kevinem Mayerem. Abeleho vítězný bodový součet v Challenge činí 25 222 bodů.

Stříbrnou pozici obsadil Nizozemec Pieter Braun. Výrazně mu k tomu dopomohl sezónní výkon 8342 bodů, kterého dosáhl při svém třetím místě v Götzisu. Velmi slušný závod předvedl také na mistrovství Evropy, kde obsadil sedmou pozici. Z Talence si odvezl čtvrté místo. Během těchto tří závodů posbíral 24 412 bodů.

Třetím mužem celkového pořadí se stal Nor Martin Roe, jenž získal při třech svých startech 24 376 bodů. Roe se mohl radovat z triumfu ve Florencii. V dobrém bude vzpomínat také na evropský šampionát v Berlíně, kde byl šestý. Na mítinku v Götzisu obsadil dvanácté místo.

Leadeři světových tabulek a vícebojařští suveréni Nafissatou Thiamová a Kevin Mayer v celkovém pořadí Challenge na nejvyšších příčkách nefigurují, jelikož neabsolvovali v průběhu letní sezóny tři víceboje. Thiamová sice ovládla mítink v Götzisu i mistrovství Evropy, ale žádný další víceboj již nešla. Mayer sice nastoupil do mistrovského závodu v Berlíně, ale po třech křížcích v dálce pro něj šampionát skončil. Chuť si pak spravil v Talence, kde vylepšil hodnotu světového rekordu na 9126 bodů.