Vícebojař Patera vybojoval bronz v osobním rekordu

sobota 12. července 2003
Česká výprava na MS do 17 let v kanadském Sherbrooke získala první medaili zásluhou Lukáše Patery.

Pardubický závodník se v soutěži osmibojařů do šesté disciplíny držel na stříbrné pozici, ale průběžně se na něho dotahovali Francouz Benjamin Chevrol, Nizozemec Jordan Vandermande a Andrej Kraučanka z Běloruska. Po prvním dnu měl Patera na svém kontě 3349 bodů a kvalitním časem na 110 m překážek své medailové naděje podpořil.

Ve výškařském sektoru pak na druhý pokus překonal 180 cm, což mu vyneslo 627 bodů. Po šesti disciplínách byl český rekordman stále druhý za dosud suverénním Uruguajcem Andrésem Silvou. Šestnáctá pozice za 47,54 v oštěpu odsunula Pateru (na snímku s pohárem) na třetí místo průběžného pořadí, a před závěrečným kilometrem měl náskok na čtvrtého Nizozemce Vandermadeho 106 bodů. Tato suma představuje v běhu na 1000 metrů přibližně devět vteřin. Lukáš Patera v poslední disciplíně svému nizozemskému soupeři sice podlehl, ale udržel ho na bezpečnou ztrátu 2,18 vteřiny. Celkově český dorostenec nasbíral 6316 bodů, čímž výrazně překonal své maximum z letošního roku (5996).

6. Siebel (Něm.) 6093

Další finálové naděje druhý den soutěží měla Česká republika v dálkařském sektoru, kde se představila dvojice Roman Novotný, Václav Ciminga. Novotný se se svým nominačním výkonem na MS (735 cm) do Sherbrooke mohl řadit k favoritům závodu. Třikrát se dostal přes 690 cm, ale nejdelším pokusem 696 cm obsadil sedmou příčku. Jeho zmíněný osobní rekord z letošního roku by přitom v Sherbrooke stačil na zisk bronzové medaile. Václav Ciminga marně bojoval o postup do finálové osmičky, když dosáhl výkonu 678 cm. Dorosteneckým mistrem světa pro rok 2003 se stal Japonec Shidada za 761 cm.

Překážkář Martin Mužík v pohodě prošel do finále na 2000 m překážek, které je na pořadu v neděli ve 22,45 hodin SEČ. V prvním rozběhu skončil Mužík čtvrtý časem 5:54,98. Podobně úspěšný byl český výškař Tomáš Krása. V kvalifikačním závodě absolvoval celkem čtyři pokusy a bez jediné opravy došel až ke kýženému limitu 200 cm, jenž mu zajistil přímý postup mezi elitní dvanáctku. Úspěch v semifinálovém běhu na 800 metrů už byl nad síly Miroslava Kaplana. Český závodník skončil šestý v semifinále A časem 1:56,23.