Vetter ve Splitu opět devadesátimetrový

sobota 8. května 2021
Evropský pohár ve vrzích a hodech v chorvatském Splitu je v poločase. Během prvního soutěžního dne zasáhlo do bojů osm českých reprezentantů. Nejlépe si vedli koulařka Markéta Červenková a diskař Jakub Forejt, kteří ve svých kategoriích obsadili osmá místa. Němec Johannes Vetter opět přehodil 90 metrů.

Hned dvojí zastoupení jsme měli v mužském oštěpu. Vítězslav Veselý obsadil s výkonem 75.73 celkovou jedenáctou příčku. Petr Frydrych hodil nejdále 68.21 a byl pětadvacátý. Roli hlavního favorita potvrdil leader letošních světových tabulek Johannes Vetter. Německý světový šampion z roku 2017 poslal své náčiní nejdále hned prvním pokusem na 91.12. K tomu ještě přidal další devadesátimetrový hod, konkrétně 90.43. Druhý Moldavan Adrian Mardare vylepšil národní rekord své země na 86.66. Třetí byl Bělorus Pavel Mialeška za 82.55. Kryštof Kozač obsadil při své premiéře na mezinárodní akci v kategorii do 22 let dvanácté místo výkonem 66.87.

Koulařka Markéta Červenková zaznamenala v soutěži pouze dva měřené pokusy. Nejdelší byl hned ten první, kdy zapsala 17.01. V druhé sérii vrhla 16.98 a následně si připsala čtyři křížky. V celkovém hodnocení obsadila osmou příčku. Z triumfu se radovala Němka Sara Gambetaová, když se vrhem na 18.86 vyhoupla do čela letošních průběžných evropských tabulek. Na stupně vítězů ji doprovodily Běloruska Aliona Dubitská (18.79) a Turkyně Emel Dereliová (18.29). Stejného umístění jako Červenková dosáhl v závodě diskařů kategorie do 22 let Jakub Forejt, jenž zahájil sezónu výkonem 54.26. V novém rekordu šampionátu dvaadvacítek 64.37 vyhrál Bělorus Yauheeni Bahutski.

Kladivář Patrik Hájek si vyházel v celkovém hodnocení devatenácté místo za 68.76. Vyhrál zkušený Turek Esref Apak za 75.99 před Britem Chrisem Bennetem (75.36) a Francouzem Yannem Chaussinandem (74.54). Koulař Jakub Héža nastoupil proti výrazně starším a zkušenějším soupeřům. Nakonec z toho byla jedenadvacátá příčka a výkon 17.13. Vítězem se stal Rumun Andrei Toader v novém osobním maximu 20.83. Stříbro bral Portugalec Francisco Belo (20.47) a bronz putuje do Velké Británie zásluhou Lincolna Scotta (20.25). V závodě diskařek kategorie do 22 let se představila Barbora Tichá. Její nejdelší pokus měřil 49.02, což v celkovém zúčtování stačilo na dvanácté místo.

Petr Jelínek, foto: European Athletics via Getty Images