Větrná neděle rekordům nepřála

neděle 30. června 2019
Nedělním programem vyvrcholilo mistrovství České republiky juniorů a dorostu na dráze v Olomouci. Atlety trápil hlavně silný vítr, který foukal sprinterům proti a ve skokanských disciplínách zase závodníkům přál až moc. Jediný rekord šampionátu tak padl až v závěrečné čtvrtkařské štafetě juniorek.

Dvoustovkaři měli bohužel smůlu na silný protivítr. Přesto padaly solidní časy. Mezi juniory dokonal sprinterský double kladenský Matěj Krsek, jenž triumfoval v čase 21.35. Na dalších medailových pozicích se seřadili Tomáš Němejc (21.53) a Daniel Vejražka (21.54). Dorostenecké finále ovládl jihlavský Eduard Kubelík za 22.38. O tři setiny pomalejší byl stříbrný Patrik Medáček z Mladé Boleslavi (22.41) a pro bronz si dosprintoval Štěpán Schubert z Jablonce (22.64). Také jablonecká dorostenka Adéla Novotná se na dvoustovce radovala z druhé individuální zlaté medaile, když byla nejrychlejší ze všech finalistek za 24.40. Na stupně vítězů ji doprovodily Barbora Šplechtnová z Olympu Praha (24.92) a olomoucká Eva Kubíčková (25.38). V kategorii juniorek zvládla zatáčku s rovinkou nejlépe plzeňská Linda Hettlerová (24.19) před Barborou Hůlkovou z Jablonce (24.41) a Natálií Kožuškaničovou z USK Praha (25.14).

Ve finále závodu na 400 metrů juniorů potvrdil roli hlavního favorita mladoboleslavský Ladislav Töpfer, jenž proběhl jeden okruh za 47.58. Pod 49 vteřin pak stlačili své časy stříbrný Tomáš Nevole ze Spartaku Praha 4 (48.41) a bronzový Jakub Majerčák z Uherského Hradiště (48.77). Napínavý souboj o dorostenecké zlato vyzněl lépe pro brněnského Tadeáše Plačka (49.14) před Davidem Bixem ze Znojma (49.39). Výkon 50.19 zajistil bronz Ondřeji Mikešovi z AC Pardubice. Na čtvrtce juniorek si rozdělily medaile zlatá Kateřina Šmilauerová z Jablonce (55.50), Tereza Sekyrová ze Sokolova (55.75) a Věra Holubářová z Olympu Brno (56.08). Finále dorostenek opanovala jablonecká Vendula Štanclová za 56.99 před Magdalenou Šlapákovou z Liberce (57.11) a Pavlou Štoudkovou z Olympu Brno (57.81).

Závodu na 400 metrů překážek dominovaly závodnice ze Staré Boleslavi. Vyhrála Barbora Veselá v čase 59.37 před svojí oddílovou kolegyní Kristýnou Korelovou (59.89). Bronz získala Zuzana Cymbálová ze Slavie Praha (61.02). Ve stejné kategorii chlapců na této distanci jasně vládl plzeňský Filip Ličman za 52.12 před uherskohradišťským Tomášem Zajícem (53.80) a Bořkem Peštou ze Spartaku Praha 4 (53.81).

Kategorie dorostu měla na programu třístovku překážek. Mezi děvčaty získala své druhé překážkářské zlato na tomto šampionátu českobudějovická Tereza Babická v čase 42.49. V dalším pořadí ji následovaly Tereza Čihařová z Chomutova (42.97) a Lenka Novotná z Kolína (43.53). Mezi dorostenci si rozdali cenné kovy Jakub Holec ze Staré Boleslavi (38.20), David Ježek z Univerzity Brno (38.57) a Sebastian Schneider (38.86).

Juniorské půlkařské tituly brali Daniel Kotyza (1:52.52) a Denisa Folková (2:10.73). Nejúspěšnějšími závodníky dorosteneckých finále na stejné trati byli Thoma Hlavačka z Frýdku-Místku (1:55.80) a Zuzana Porubčanová z Počerad (2:12:04).

V juniorském disku si to rozdali o titul dle očekávání dvojčata Forejtovi. Tentokrát byl úspěšnější Jakub, jenž bral zlato ve výkonu 59.04. Jeho bratr Michal se musel spokojit se stříbrem, když hodil nejdále 57.91. Bronz si vyházel pardubický Oto Petráš (51.85). Nejlepším diskařem mezi dorostenci byl Jan Doležálek, který bral v Olomouci po kladivu už druhé vrhačské zlato. V disku mu stačil k triumfu hod 50.01. Juniorskou diskařskou mistryní se stala Beáta Sedláčková z Opavy za 44.40. Dorostenkám vládla vítkovická Katrin Brzyszkowská (42.08).

V koulařském sektoru bylo jednoznačně nejkvalitnějším kláním to v kategorii juniorů. V něm si všichni tři medailisté vytvořili nové osobní rekordy. Parádní osobní maximum 19.41 zajistilo nejcennější kov Davidu Tupému z Bechyně. Stříbro vybojoval pro domácí barvy Jakub Héža (18.48) a bronz připadl opavskému Tomáši Grulichovi (17.40). Dorosteneckým mistrem je Jiří Šanda z Hvězdy Pardubice (17.85). Ve stejné kategorii dívek nenašla přemožitelku Katrin Brzyszkowská (15.62). Jedinou čtrnáctimetrovou závodnicí závodu juniorek byla uherskohradišťská Blanka Tomášková (14.17).

Výškařský sektor okupovali v rámci nedělního programu chlapci. Juniorské zlato si vyskákal plzeňský Jan Štefela, jenž se jako jediný úspěšně přenesl přes 209 centimetrů. Mezi dorostenci se podařilo pouze jedinému závodníkovi překonat dvoumetrovou hranici. Ze zlata se mohl radovat Jakub Bělík z Hradce Králové (202). Se specialisty poměřil své síly i dálkařský rekordman mistrovství Tomáš Kratochvíl a bylo z toho stříbro za 198 centimetrů.

Výkony finále trojskoku juniorek bohužel znehodnotil příliš silný vítr do zad. Proto bude vítězný skok Emmy Maštalířové 12.99 zapsán jako větrný. Po výškařském zlatu brala trojskokanské stříbro Bára Sajdoková (12.33). Nejlepším juniorským trojskokanem byl František Buba z Třince (14.58). Dorostenecké zlaté medaile si vyskákali Klára Ningerová z Frýdku-Místku (11.61) a Jakub Petrjánoš z Břeclavi (14.53).

Až v samotném závěru nedělního programu nakonec padl alespoň jeden rekord mistrovství. Obstaraly ho juniorky z Jablonce ve štafetě na 4x400 metrů. Sestava Šmilauerová, Štanclová, Novotná a Hůlková zaběhla čas 3:47.56 a třiadvacet let staré maximum pardubických čtvrtkařek vylepšila o více než dvě vteřiny. Ze dvou štafetových titulů se mohla radovat kladenská atletika. Zlaté medaile vybojovali junioři (3:18.92) a dorostenky (3:59.32) z oddílu A. C. TEPO Kladno. Mezi dorostenci byli nejrychlejší čtvrtkaři z Univerzity Brno (3:25.38).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Adolf Horsinka