Veselý vyhrál Diamantovou ligu, Kudlička má bod

čtvrtek 30. srpna 2012
Čtvrté místo za výkon 80.54 nakonec v deštivém a chladném Curychu stačilo Vítězslavu Veselému, aby stejně jako mezi ženami Barbora Špotáková ovládl celkové hodnocení prestižního seriálu. Mezi tyčkaři se Jan Kudlička blýskl třetím místem.

Na rozdíl od předchozích mítinků Diamantové ligy se Vítězslav Veselý nevešel do trojice nejlepších, přesto má velký důvod k radosti. Vzhledem k výsledkům ostatních totiž uhájil své průběžné vedení a stal se celkovým vítězem. "Konec dobrý, všechno dobré. Jsem moc rád, že se mi podařilo Diamantovou ligu vyhrát, má to pro mě velkou hodnotu. Byla to jediná možnost, kterou jsem si před sezonou snad ani jednou nepředstavil, že by mohla nastat," vzkazoval Veselý, jenž jen trošku litoval, že pro něj nedopadl lépe dnešní závod. "Měl jsem velké problémy s kordinací a vůbec neuměl zareagovat na kratší rozběh. Ale to už by byla jen taková třešnička na dortu," dodal svěřenec Jana Železného. Na druhé místo se díky dnešnímu, bodově štědře honorovanému vítězství, vytáhl Fin Pitkämäki,  svůj oštěp dnes poslal do vzdálenosti 85.27 m. Veselého předčili ještě další Fin Ruuskanen (83.36) a Ukrajinec Pjatnica (82.95), jemuž připadla třetí příčka i v celkovém hodnocení.

Jan Kudlička se v soutěži tyčkařů podělil o třetí místo s Britem Lewisem, když oba skočili napodruhé 555 cm.  „Cítil jsem se dobře už v rozcvičování. Celý den pršelo a to se podepsalo na výkonech. Myslím, že jsem to zvládnul dobře. Třetí místo v takové konkurenci je fantastické,“ hodnotil z Curychu Kudlička, který však zároveň trochu litoval, že se mu nepodařilo dosáhnout ještě kvalitnějšího výkonu.  „570 cm mi padalo lehce. Skoky byly vysoké, ale pokaždé jsem si škrtl po přechodu laťky. Formu ještě pořád mám a věřím, že ji ještě letos prodám,“ dodal finalista letošních olympijských her.

Stejně jako na Hrách v Londýně také v Curychu zvítězil Francouz Lavillenie, kterému k tomu tentokrát stačilo 570 cm, druhý byl Němec Otto (555 cm). Jeho krajan a bronzový medailista z Londýna Holzdeppe se zařadil do sedmičlenné (sic!) skupiny, která odešla ze soutěže bez zdařeného výkonu.

Velkým překvapením skončila osmistovka mužů, na které Keňan Rudisha ohlásil pokus o překonání vlastního světového rekordu z olympiády v Londýně. Od toho byl dost daleko, ba dokonce se musel sklonit před Etiopanem Ammanem, který vyhrál v novém národním rekordu 1:42.53. Rudisha doběhl na druhém místě se ztrátou 29 setin.

Naopak bez tráty kytičky odcestuje ze Švýcarska hvězdný Bolt, který vyhrál dvoustovku v rekordu mítinku 19.66 (0.0). Pod dvacet vteřin se vešel ještě jeho jamajský krajan Ashmeade (19.85). Největší Boltův rival a současně tréninkový parťák Blake startoval na stovce a ani on se nechal zahanbit, když ji "vystřihl" za 9.76, což je také rekord mítinku. Američan Gay do závodu kvůli ulitému startu vůbec nezasáhl.

Organizátoři Weltklasse zařadili do programu i několik disciplín určených mladším věkovým kategoriím.  Těch pro atlety do 23 let se zúčastnila šestice českých mládežníků. Jak si vedli? Nejlepšího umístění dosáhl Michal Brož, který byl v závodě na 400 m př. po výkonu 51.55 třetí se ztrátou necelé vteřiny na vítězného Itala Bencosme de Leon. Sylva Škabrahová byla s 2:07.36 na osmistovce čtvrtá, Jana Sotáková obsadila s časem 14.21 šesté místo na trati 100 m př. V americké štafetě uzavírala trojice běžců Zemaník, Karnufek a Ševčík osmičlenné pole, trojku zvládli společnými silami za 6:39.98.