přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. července 2011, 22:50

Veselý útočil na diamantový bod, Isinbajevová se vrací do pohody

Ve Stockholmu se uskutečnil jedenáctý díl letošního seriálu Diamantové ligy. Vědět o sobě dali i čeští reprezentanti. Oštěpař Veselý obsadil čtvrtou a výškař Bába šestou příčku.

Vítězslav Veselý nejvíce potěšil svým hodem ze šesté série, při němž oštěp dolétl do vzdálenosti 83.44 m. Svěřenec Jana Železného, pro něhož to byl druhý nejdelší výkon v sezoně a třetí nejlepší v kariéře, se jím vyhoupl na průběžně třetí příčku v soutěži, která by mu zajistila premiérový bod do hodnocení letošního ročníku prestižního seriálu.  Jenže hned vzápětí se zlepšil i Němec Matthias de Zordo, který se díky hodu 84.37 posunul ze čtvrté na druhou příčku před Novozélanďana Stuarta Farquahra (84.21).  Závod vyhrál suverén letošní sezony Andreas Thorkildsen z Norska, který si výkonem 88.43 m upevnil postavení v čele letošních tabulek.

Druhý český zástupce na mítinku, Jaroslav Bába, vzešel ze souboje s kvalitní konkurencí šestým místem za překonání 227 cm. Zvítězil Rus Ivan Uchov výkonem 2.34, lídr tabulek, Američan Jesse Williams, skočil o 2 cm méně. O třetí příčku se  podělili další Rus Andrej Silnov s mladým Katařanem Moatazem Barshahem Ahmedem. Oba skákali čistě až do 230 cm, což bylo jejich maximum.

Vedle oštěpu padly na mítinku další dva výkony roku. V dálce vylepšil Mitchell Watt vlastní australský rekord na 8.54 (+1.7), na pětce neměla konkurenci Keňanka Vivian Cheruyiotová, která v solo závodě zaběhla pětku v novém keňském rekordu 14:20.87.

V jiných disciplínách odolaly nejlepší tabulkové výkony jen těsně.  V trojskoku žen byl proti vepsání počinu 15.06 Ukrajinky Olgy Saladuhaové do statistik příliš silný vítr (+2.3), vítězi vyrovnané čtvrtky Jermainu Gonzalesovi  chyběly po času 44.69 k výkonu roku čtyři setiny.  Jamajčana však může těšit skalp Američana Lashawn Merritta, který se vrací po vypršení dopingového trestu. Dvojnásobný olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa byl druhý s 44.74, o pět setin před Christophem Brownem z Baham a o další dvě před americkým krajanem Angelo Taylorem.

Mítink ve Stockholmu byl též diamantovou premiérou pro Jelenu Isinbajevovou. Mnohonásobná světová rekordmanka ve skoku o tyči, která se snaží pod staronovým koučem Trofimovem o návrat na trůn své disciplíny, zvítězila v nabité konkurenci výkonem 476 cm. Nejblíže jí byla Němka Silke Spiegelburgová se 470 cm.

Na závěr mítink ozdobila i největší hvězda současné atletiky Usain Bolt. Trojnásobný světový rekordman nastoupil ke třetí dvoustovce v sezoně a bezpečně ji vyhrál, výsledný čas 20.03 (-1.2) však nijak nevybočil z jeho neoslnivé výkonnosti posledních týdnů.

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout