přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. března 2012, 11:30

Věci se mění: Helcelet pojede na HMS

Situace okolo vícebojařské soutěže na světovém šampionátu v hale se překotně vyvíjí. Poslední zprávy jsou však pro českou atletiku příznivé – IAAF zaslala divokou kartu pro Adama Sebastiana Helceleta.

A přece bude mít Česko svého vícebojaře v Istanbulu! Místo Romana Šebrleho, který si sice nominaci vybojoval svým výkonem z halového mistrovství republiky ve vícebojích, ale následně se bohužel zranil a účast na HMS musel odmítnout, bude za národní tým bojovat Adam Sebastian Helcelet. Pozvánka pro dvacetiletého svěřence Tomáše Dvořáka přišla v pozdních hodinách a předcházela jí diplomatická aktivita ze strany Českého atletického svazu.

Pro víceboje na halové mistrovství světa nejsou vypisovány žádné výkonnostní limity. Tři závodníci jsou zváni na základě své výkonnosti z letošní haly, tři další podle tabulkového postavení po loňské letní sezoně. Zbylá dvě místa pro osmičlenné startovní pole doplňuje IAAF na základě své úvahy udělením tzv. divokých karet. Do výsledné sestavy ještě promlouvá omezení maximálně dvou závodníků za jednu zemi a také to, že někteří vícebojaři, resp. jejich federace, z různých důvodů pozvání odmítnou. To byl i případ Romana Šebrleho, který měl na start v Istanbulu nárok a chtěl na HMS závodit, jenže si při rozcvičování před víkendovým šampionátem mužů a žen v hale poranil sval.

Český atletický svaz se pokusil do vývoje okolo pozvánek zasáhnout včera večer připomenutím výkonnosti Adama Sebastiana Helceleta, kterému patří deváté místo v neredukovaných tabulkách letošní sezony. První odpověď ze strany IAAF byla negativní. „Napsali, že už mají bohužel plno. Asi o tři hodiny později, před desátou večerní, však přišel e-mail, že se věci rychle mění a že poté, co jim kdosi účast odřekl, Adama zvou,“ popsal dění na diplomatickém poli ředitel ČAS František Fojt.

Divoká karta udělala Helceletovi radost, i když kvůli ní bude muset měnit plány. „Myslel jsem, že mám po sezoně, a chystal se na běžky do Harrachova. Od trenéra jsem sice měl zprávy, že Bryan Clay kartu odmítl a že svaz o ní zkusí zažádat, ale nepředpokládal jsem, že to vyjde. Teď si to budu muset nejdřív všechno srovnat v hlavě a připravit se na to, že budu závodit na mistrovství světa,“ líčil talentovaný vícebojař své aktuální pocity nedlouho poté, co se zprávu dozvěděl.

Pro čtvrtého z loňského ME do 23 let v Ostravě bude Istanbul první zkušeností se světovou akcí seniorské kategorie. „Navíc v hale, kam je vždy těžší se dostat. Už účast je proto pro mě úspěchem. Budu si závody užívat a bojovat o co nejlepší výsledek,“ říká odhodlaně. Opřít se přitom může o až lehce kuriózně vyrovnanou výkonnost. Při svých třech letošních vícebojích zkumulovaných do necelého měsíce dosáhl bodových součtů v rozmezí 5933 a 5951 bodů.

„Všechny ty závody jsem navíc absolvoval v únavě. Nyní jsem si odpočinul a je tedy šance, že by mi výkonnost mohla vyskočit. Chtěl bych se konečně dostat přes šest tisíc bodů a to výrazně. Navíc by tam měli závodit dva kluci (Rusové Lukjaněnko a Škureněv), kteří skončili v Ostravě až za mnou a minimálně je bych chtěl porazit znovu,“ plánuje 13. člen české výpravy do Istanbulu.    

Obsazení vícebojařských soutěží na HMS:
Muži
Ashton Eaton (USA) - (pozvání na základě výkonnosti v letní sezoně)
Mikk Pahapill (EST) - (pozvání na základě výkonnosti v letní sezoně)
Yordanis Garcia (CUB) - (pozvání na základě výkonnosti v letní sezoně)
Oleksiy Kasyanov (UKR) - (pozvání na základě výkonnosti v halové sezoně)
Andrej Kravčenko (BLR) - (pozvání na základě výkonnosti v halové sezoně)
Artem Lukjaněnko (RUS) - (pozvání na základě výkonnosti v halové sezoně)
Ilja Škureněv (RUS) - (divoká karta IAAF)
Adam Sebastien Helcelet (CZE) - (divoká karta IAAF)

Ženy
Taťjana Černovová (RUS) - (pozvání na základě výkonnosti v letní sezoně)
Jessica Ennisová (GBR) - (pozvání na základě výkonnosti v letní sezoně)
Karolina Tymiňská (POL) - (pozvání na základě výkonnosti v letní sezoně)
Jekatěrina Bolšovová (RUS) - (pozvání na základě výkonnosti v halové sezoně)
Natalia Dobryňská (UKR) - (Ipozvání na základě výkonnosti v halové sezoně)
Hanna Melnyčenková (UKR) - (pozvání na základě výkonnosti v halové sezoně)
Jana Maksimavová (BLR) - (divoká karta IAAF)
Austra Skujyteová (LTU) - (divoká karta IAAF)

Adam Pražák, foto: Jan Kucharčík

Vytisknout