Vadlejch v Paříži čtvrtý

neděle 29. srpna 2021
Předposlední díl základní části Diamantové ligy měl v sobotu odpoledne zastávku v Paříži. K vidění bylo několik rekordů mítinku i výkonů sezóny. Náročný dvojzávod si po čtvrtečním Lausanne střihli čeští medailoví chlapci z Tokia, Vadlejch byl čtvrtý, Veselý šestý.

Tentokrát ani Jakub Vadlejch nepronikl mezi finálovou trojici. Nevedl si však zle, ze třech pokusů, k nimž nastoupil, se měřily dva a z toho dokázal vytěžit 85.17. Na čtvrtém místě mu postup utekl o čtvrt metru. Vítězslav Veselý poslal oštěp dvakrát za 80, jednou na 80.73, podruhé o 2 cm méně. To stačilo na celkové šesté místo.

Oba pak v rozhovorech přiznávali, že únava po čtvrtečním Lausanne byla znát. Ale také vyjádřili spokojenost s výsledkem.

„Dvakrát přes 85 ve třech dnech, skvělý závod, diváci paráda,“ hodnotil Vadlejch. „Ucítil jsem letos natržené tříslo, tak jsem to nechtěl pokoušet. Možná bych kluky přehodil, ale za deset dní je to důležitější,“ dodal proč hned dva pokusy preventivně vynechal – s ohledem na finále v Curychu.

„Váhal jsem, jestli jít všechny pokusy, ale možná to byl letos můj poslední závod, mám problém s třísly,“ vysvětloval Veselý, proč naopak nevynechal žádný z pěti hodů, jež měl k dispozici. „Je to zase za 80, beru to. Super sezóna,“ pochvaloval si.

Závod ovládl Anderson Peters z Grenady (v sérii nejlépe 85.98), poražen byl znovu Němec Johannes Vetter, který hodil nejvíc (87.20), ale nevyšel mu finálový hod. Třetí byl Moldavan Mardare (maximum 85.43).

Třikrát MR, dvakrát WL

Tyčkařský suverén Armand Duplantis ze Švédska se oklepal ze čtvrteční porážky v Lausanne a už se zase dostal přes šest metrů, navíc je 601 rekord mítinku. Pokusy na světovém maximu však nebyly úspěšné. Ernest John Obiena přežil třetí pokus na 581 a o decimetr výš zapsal filipínský rekord (591). Třetí byl Američan Nilsen (581).

Při neúčasti krajanky a vítězky z Lausanne Fraser-Pryceové byla v Paříži Elaine Thompson-Herahová naprosto suverénní. Navíc přidala rekord mítinku 10.72. Další Jamančanka Shericka Jacksonová byla druhá za 10.97 a třetí sprintovala do cíle Britka Asher-Smithová (11.06).

Pět nejlepších běžkyň na trojce si zkvalitnilo osobní rekordy, top dvojice národní maxima a vítězka přidala maxima mítinku i sezóny na světě. Francine Niyonsabaová z Burundi odrazila v závěru atak Etiopanky Ejgayehu Tayeové a triumfovala za 8:19.08, poražená zůstala o půl vteřiny zpět (8:19.52). Třetí finišovala o kousek za nimi Margaret Kipkemboiová (8:21.53).

Keňané jako by se ve stýplu snažili dobýt zpět ztracené pozice a vcelku se jim to povedlo. Na pomyslné stupně vítězů nikoho nepustili, navíc vítězný Benjamin Kigen uzmul světový výkon roku časem 8:07.12. Abraham Kibiwot byl druhý za 8:09.35, třetí finišoval Leonard Bett (8:10.21).

Fred Kerley a Kenny Bednarek sváděli napínavý souboj na dvoustovce, až na šachovnici jej pro sebe rozhodl prvně jmenovaný. Oběma Američanům však ve výsledkové listině svítí vynikající čas 19.79, pro vítěze Kerleyho jde o osobní rekord. S velkým odstupem za nimi finišoval Kanaďan Brown (20.20).

Na stovce překážek se blýskla nizozemským rekordem 12.58 Nadine Visserová. Na triumf to přesto nestačilo, ten si díky svému letošnímu maximu 12.50 vybojovala Jamajčanka Danielle Williamsová. Třetí byla její krajanka Tapperová za 12.66.

Při 110 m překážek nepadla vzývaná hranice 13 vteřin, nicméně vítězný Jamajčan Hansle Parchment k ní byl docela blízko, když zaběhl své letošní maximum 13.03. Značka „SB“ svítí i u jména Devona Allena a jeho výkonu 13.08, třetí byl další Američan Daniel Roberts (13.16).

Podobně jako v Lausanne také v Paříži odolala ve výšce žen meta dvou metrů. Olympijská šampionka Marija Lasickeneová se musela sklonit před Australankou Nicolou McDermottovou, která 198 zvládla napoprvé, zatímco ruská soupeřka až napotřetí. Ukrajinka Heraščenková díky menšímu počtu křížků v zápise brala za 195 třetí místo před krajankou vítězky Pattersonovou.

Finálové kolo disku potvrdilo pořadí po pěti sériích. Chorvatka Sandra Perkovičová v něm hodila 65.68 (předtím 66.08), Kubánka Yaimé Pérezová svůj nejdelší pokus v soutěži 65.31, podobně olympijská vítězka z USA Valarie Allmanová (64.51).

Napínavý finiš osmistovky pro sebe rozhodl trochu překvapivě Wyclife Kinyamal v čase 1:43.94 a nechal za sebou olympijského medailistu Fergusona Rotiche (1:44.45), vítěz z Lausanne Marco Arop se tentokrát musel spokojit s třetím místem (1:44.74).

Ani jedna z bronzových z Tokia, Allyson Felixová (třetí za 50,47) či Femke Bolová (čtvrtá, 50.59). Hladké čtvrtce vládla méně zvučná karibská jména. Zvítězila Marileidy Paulinová z Dominikánské republiky za 50.12, druhá byla Sada Williamsová z Barbadosu výkonem 50.30.

V trojskoku byl k vidění jediný 17metrový pokus. Yasseru Mohamedu Trikimu však 17.16 nestačilo na vítězství, ve finálové sérii totiž více než Alžířan skočil favorizovanější Afričan Hugues Fabrice Zango (16.97 byl jeho nejdelší v soutěži), třetí byl Portugalec Pereira (16.66).

Vyrovnanou bitvu na čtvrtce překážek bez největších hvězd současnosti si podmanila Gianna Woodruffová v čase 54.44. Druhá byla Ukrajinky Ryžikovová za 54.59, těsný souboj o třetí místo vyzněl pro Jamajčanku Russellovou (54.75).

Stovku mimo diamantový program ovládl Američan Marvin Bracy za 10.04.