přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. září 2023, 00:14

Vadlejch slaví diamantový triumf

První den vyvrcholení Diamantové ligy při mítinku Prefontaine Classic v Eugene přinesl řadu „obhajob“ pozic od mistrů světa, ale i úspěšných odvet. O jednu z nich se postaral oštěpař Jakub Vadlejch, jenž vítězstvím mj. nad šampionem Choprou získal svou třetí diamantovou trofej. Výkonnostním vrcholem byly oba mílařské závody, stýpl žen a mužská čtvrtka překážek.

České oštěpařské radosti

Jakub Vadlejch slaví po ročnících 2016 a 2017 potřetí zisk diamantové trofeje. V soutěži se neházelo příliš daleko, ale svěřenec Jana Železného předvedl svůj vysoký standard. Závod otevřel hodem centimetr za 84 metrů. V druhé sérii se mu přiblížil hlavně Neeraj Chopra (83.80) a v následující pak Oliver Helander. Ale ani Ind ani Fin se už v dalším průběhu nezlepšili a skončili tak druhý a třetí, naopak český favorit triumf oslavil nejdelším hodem dne 84.24.

„Cítil jsem se velmi dobře. Jeden hod jsem měl ještě delší, ale byl to centimetrový přešlap. Vždycky je těžké soupeřit s Neerajem, ale vítězství je pro mě velmi cenné,“ spokojeně hodnotil v bleskovém rozhovoru po závodě Vadlejch. „Tohle je konec sezóny a teď odpočívat a odpočívat a odpočívat. Budu ležet na posteli a nic víc,“ dodal.

Světová šampionka v hodu oštěpem Haruka Kitaguchi dokonala životní sezónu triumfem v prestižním seriálu. Při finálovém závodě k tomu japonské svěřenkyni Davida Sekeráka stačil výkon 63.78 z druhé série. V duelu vrhaček z Oceánie o druhé místo uspěla o pár centimetrů Tori Peeters z Nového Zélandu před Mackenzie Little z Austrálie (61.30 vs. 61.24).

Mílařské rekordy se zatřásly

Další závod, další gala show. Faith Kipyegon nenechala nikoho na pochybách, kdo je nejlepší světovou mílařkou. Ačkoli hned devět závodnic stlačilo čas na patnáctistovce pod 4 minuty, veškerá pozornost směřovala na fenomenální Keňanku, která opět soupeřkám ve velkém stylu pláchla a v souboji s časomírou div že opět neatakovala světový rekord. Nakonec z toho bylo 3:50.72, rekord mítinku, a hlavně pátý výkon všech dob. Druhé místo vybojovala Etiopanka Diribe Welteji v kariérním maximu 3:53.93, třetí byla Britka Laura Muir (3:55.16). Pátá Linden Hall z Austrálie zaběhla rekord Oceánie 3:56.92.

Také na Bowermanově míli, která sobotní část mítinku uzavírala, nebylo daleko od světového rekordu. Hnán domácím Yaredem Nugusem, jenž se držel do posledních metrů, od něj norský fenomén Jakob Ingebrigtsen zaostal šest desetin vteřiny. I tak u jeho výkonu 3:43.73 zasvítilo zasvítilo hned pět počinů: osobák, výkon roku, rekord mítinku, Diamantové ligy a také evropský. Před Ingebrigtsenem už jsou jen Afričané Hicham El Guerrouj a Noah Ngeny. I Nuguse zazářil, v historii mu s 3:43.97 patří čtvrté místo. Rekordy se to hemží i v dalším pořadí, vedle třetího Brita George Millse (3:47.65) je třeba vypíchnout na pátém místě Keňana Reynolda Kipkorira Cheruiyota, jenž s 3:48.06 vytvořil nové juniorské světové maximum.

Rychlý stýpl žen

Fantastické představení ukázaly stýplařky, především dvojice rivalek v závěrečném okruhu. Za posledním vodním příkopem zaútočila Keňanka Beatrice Chepkoech, ale stejně jako v Budapešti její útok zvládla odrazit Wingred Mutile Yavi z Bahrajnu. Obě pak překonaly dosavadní výkon roku i rekord mítinku, čas 8:50.66 v podání Yavi je historicky druhý nejlepší, 8:51.67 od Chepkoech pak třetí. Pod devět minut se vmáčkla v osobáku 8:59.65 ještě další Keňanka Faith Cherotich.

V mužském stýplu absence obou největších hvězd disciplíny El Bakkaliho a Girmy nejlépe využil Simon Kiprop Koech. Keňan v závěru jasně dominoval a zvítězil v čase 8:06.26. Druhý doběhl Samuel Firewu z Etiopie (8:10.74), třetí místo je velkým úspěchem pro Novozélanďana George Beamishe (8:14.01).

Povedené odvety na čtvrtce

Užuž se zdálo, že si mistr světa na 400 m překážek Karsten Warholm z Norska dojde pro další velký triumf, jenže za poslední překážkou se přes něj přehnal Američan Rai Benjamin. Bronzový z Budapešti navíc čtvrtým časem všech dob 46.39 sebral Warholmovi i rekord diamantovky a letošní výkon roku. Poražený zůstal druhý za 46.53, což je sedmý výkon "all-time" a druhý nejlepší, který nestačil na vítězství). Podobně vyrovnaný duel o druhé místo vyzněl pro Kyrona McMastera před Alisonem dos Santosem (47.31 vs. 47.44).

Mistrovství světa mu nevyšlo, ale závěr Diamantové ligy parádně. Grenaďan Kirani James ovládl mítink v Xiamenu a uspěl také v Eugene, kde za sebou v čase 44.30 udržel o 14 setin Američana Quincy Halla (44.44). Také třetí a čtvrtá příčka patřila domácím, pod 45 vteřin se totiž vmáčkli ještě Vernon Norwood (44.61) a Bryce Deadmon (44.90).

Vendety na nejkratším sprintu

Navzdory opakovanému startu stovky Američan Christian Coleman vypálil vpřed a už jej při vyrovnaném světovém výkonu roku 9.83 nedostihl. Ani mistr světa a krajan Noah Lyles, jenž taktak uhájil alespoň druhou příčku. S Keňanem Ferdinandem Omanyalou měli oba na setiny stejný čas 9.85, ale detailní rozbor ukázal, že Američan byl v cíli přeci jen o dvě tisíciny dříve. Těsně za nejlepší trojicí byl ještě Jamajčan Kishane Thompson (9.87).

Ani závod žen na 100 metrů nevyšel mistryni světa. Sha’Carri Richardson skončila dokonce až čtvrtá, když ji o setinu zdolala i Jamajčanka Elaine Thompson-Herah (10.79). Její krajanka Shericka Jackson vládla s časem 10.70 poměrně přesvědčivě. Druhou příčku obsadila Marie-Josée Ta Lou z Pobřeží Slonoviny díky 10.75.

Obhajoby i revanše v sektorech

Opět se trápila, ale nakonec se trojskokanská superstar z Venezuely zaskvěla. Yulimar Rojas v páté sérii dolétla na 15.35, což je nejdál v sezóně a zároveň v historii mítinku. Zajistila si tím třetí diamantovou trofej. Radovala se i Shanieka Ricketts, která si vedle druhého místa odveze i osobní rekord 15.03. Třetí byla další Jamajčanka Kimberly Williams (14.61).

Koulařskému sektoru dominovala Chase Ealey. Mistryně světa zakončila sezónu rekordem USA, mítinku a výkonem roku, což vše zmákla ve třetí sérii pokusem dlouhým 20.76 m. Čtyři další vrhačky se namačkaly do 12 cm, druhá byla Kanaďanka Sarah Mitton s 19.94, třetí v osobním rekordu 19.92 Portugalka Auriol Dongmo.

Rekord mítinku padl i v tyčce žen. Ale stalo se až poté, co Američanka Katie Moon a Slovinka Tina Šutej vyčerpaly všechny pokusy na rekordní výšce 486 a dostaly v rámci rozeskakování pokus navíc. Mistryně světa Moon uspěla, zatímco Šutej nikoli. A přidala tím do své sbírky úspěchů i tento prestižní seriál. Šutej však nemusí smutnit, 481 je nový slovinský rekord. Třetí byla krajanka vítězky Sandi Morris za 471.

Ve výškařském sektoru chyběl mj. mistr světa Tamberi, přesto měla soutěž velmi solidní úroveň. Korejec Sanghyeok Woo dosud vyhrál jen dva diamantové mítinky, teď však slaví výhru v celém seriálu. Zajistil si ji vyrovnáním vlastního národního rekordu 235 cm. Druhé místo díky kariérnímu maximu 233 slaví Polák Norbert Kobielski, třetí za stejnou zdolanou úroveň Američan JuVaughn Harrison.

Pětice se představila v soutěži trojskokanů, měřený pokus zapsali jen čtyři a za sedmnáct metrů se dostali pouze dva. Mistr světa z Budapešti Hugues Fabrice Zango z Burkiny Faso předvedl 17.25, ale na vítězství to nestačilo. Diamantovou trofej si vybojoval kubánský rodák v italských barvách Andy Díaz Hernandéz díky 17.43.

Výsledky

Michal Procházka, foto: Marta Gorczynska a Matthew Quine pro DL

Vytisknout