přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. května 2019, 09:28

Vadlejch a Mäki se blýskli v Nankingu

Řada atletů, kteří závodili na Diamantové lize v Šanghaji, se přesunula k dalšímu čínskému mítinku IAAF do Nankingu, kde se představili také oštěpař Jakub Vadlejch a mílařka Kristiina Mäki.

Jakub Vadlejch byl po svém prvním diamantovém startu zklamaný, když jeho oštěp dolétl na osmdesát metrů. V Nankingu si ovšem spravil chuť. Tentokrát poslal své náčiní do vzdálenosti 85.34, čímž si výrazně vylepšil sezónní maximum a vyhověl nominačním požadavkům pro start na mistrovství světa v Dauhá. V závodě obsadil druhé místo. Jediným přemožitelem se mu stal olympijský vítěz a mistr Evropy Thomas Röhler z Německa, který vyhrál za 86.39. „Radost mi udělala hlavně vyrovnaná série. Závod mi ukázal, že jdeme s trenérem správnou cestou,“ nechal se slyšet.

Z výrazného vylepšení sezónního výkonu se mohla těšit také Kristiina Mäki, která v rychlém závodě na 1500 metrů obsadila dvanácté místo v čase 4:09.86. Vyrovnaný souboj o vítězství vyzněl nejlépe pro Etiopanku Gudaf Tsegayovou, která se letos jako první žena dokázala dostat pod čtyři minuty. Její vítězný čas měl hodnotu 3:59.57. Těsně za ní finišovaly její krajanka Axumawit Embayeová (4:00.17) a Nizozemka Sifan Hassanová (4:00.53).

Nejlepší světový výkon padl také v kouli žen, kde si připsala domácí triumf Gong Lijiao. Do čela světových tabulek se vyšvihla výkonem 19.84 a nechala za sebou Jamajčanku Danniel Thomas-Doddovou i Američanku Chase Ealeyovou (obě zapsaly shodně 19.21). K vyrovnání letošního světového maxima došlo ve výškařském sektoru a jeho autem byl domácí reprezentant Wang Yu, jenž se úspěšně přenesl přes laťku ve výšce 231 centimetrů.

Svůj první start po zranění absolvovala kladivářská světová rekordmanka Anita Wlodarczyková. Nakonec z toho bylo třetí místo a výkon 73.64. Vyhrála Číňanka Wang Zheng za 75.25 před Američankou DeAnnou Priceovou (74.21).

Ve sprintech rozhodovaly o vítězích setiny a v některých případech i tisíciny. To byl například případ mužské stovky, kde Američan Mike Rodgers i Kanaďan Andre de Grasse prolétli cílem shodně za 10.09. Šťastnější byl nakonec Rodgers. Podobný scénář se odehrál také na stovce překážek žen, kde ukázala časomíra oběma Američankám Brianně McNealové i Nie Aliové 12.78. Zde měla o něco hlubší předklon McNealová. Na stodesítce překážek byl Španěl Orlando Ortega (13.27) o setinu rychlejší než Jamajčan Omar McLeod (13.28).

Jamajskou vítězku měla dvoustovka žen, kde byla nejrychlejší Elaine Thompsonová za 22.40 před Salwou Eid Naserovou (22.56) a Blessing Okagbareovou (22.58). Na osmistovce triumfovali Nijel Amos z Botswany (1:44.38) a Keňanka Nelly Jepkosgeiová (1:59.98). Těsný souboj v trojskokanském sektoru ovládl Christian Taylor (17.47) před svým krajanem Omarem Craddockem (17.42).

Petr Jelínek

Vytisknout