V Šanghaji skvělý Samba

sobota 18. května 2019
Diamantová liga pokračovala na asijském kontinentu, tentokrát v čínské Šanghaji. Charakterizovala ji plejáda výkonů roku, mezi nimiž vyčnívalo 400 m překážek v podání Katařana Samby, kvalitní duel svedli na stovce Američané Lyles a Coleman. Z české pětice dosáhla nejlepšího umístění pátá oštěpařka Ogrodníková.

V oštěpu žen jsme měli zastoupení v Nikole Ogrodníkové, vicemistryně Evropy vstoupila v Šanghaji do nové sezóny třemi 60metrovými pokusy a hned tím vůbec prvním, dlouhým 61.68 metru, splnila (o 18 cm) výkonnostní požadavek pro start na říjnovém mistrovství světa v Dauhá. Pak už se ale zlepšit nedokázala a z vedoucí pozice se propadla až na konečnou pátou. „Na úvod sezóny jsem spokojená, trošku jsem ještě unavená, ale mám radost ze splněného limitu,“ těšilo Nikolu. Čínská lídryně světových tabulek Lü Chuej-chuej začala soutěže slabým hodem, ale pak už přišel vítězný pokus 66.89. Nejlepší sekundantkou byla Lotyška Lina Muzeová, která si vylepšila osobní rekord na 64.87, za 64 m se dostala ještě Němka Hussongová (64.10).

Méně důvodů ke spokojenosti měli čeští oštěpaři. Jakub Vadlejch zahájil sezónu rovnými 80 metry, což mu zatím nestačí ani k potvrzení výkonnosti pro MS (mírnější „limit“ ČAS je 81.60). „Pral jsem se s rozběhem a celkově jsem to měl takové rozházené. Ale sezóna je letos extrémně dlouhá, tak je spoustu času na vyzávodění a chytnutí toho správného rytmu,“ nepanikařil Jakub, jenž v obsadil šesté místo. Bez výsledku skončil jeho kolega Petr Frydrych, který si na stadionu poranil lýtko a neabsolvoval jediný závodní hod. O prvenství v soutěži se úspěšně porval Němec Andreas Hofmann, když předvedl 87.55, za dosavadní výkon roku letěl i oštěp z ruky Chao-Tsun Chenga z Tchajwanu – 87.12. Třetí byl Polák Krukowski (84.51), až čtvrtý další Němec Röhler (82.95).

Minulostí je také výkon roku na patnáctistovce žen, rychleji než dosavadní maximum se dostalo do cíle 11 běžkyň. Ve strhujícím souboji dělila nejlepší čtveřici pouhá čtvrtvteřina, nejvíce důvodů radosti měla Maročanka Ababe Arafiová, její vítězný čas: 4:01.15. O desetinu později ji následovala Etiopanka Gudaf Tsegayová, jediná setina rozhodla o třetím místě Uganďanky Nanyondové před další Etiopankou Seyaumovou. Kristiina Mäki od poloviny závodu nestačila tempu hlavní skupiny a doběhla 15. za 4:24.86.

Nadvládu nad stýplem žen stvrdila Keňanka Beatrice Chepkoechová. Světová rekordmanka v podstatě jako jediná akceptovala tempo vodiček a po odstoupení druhé z nich v půlce závodu postupně navyšovala náskok. V cíli se objevila ve výkonu roku a rekordu mítinku 9:04.53, její mladší krajanka Celliphine Chespolová o šest a půl vteřiny později, ročník narození 1999 je i Uganďanka Chemutaiová, třetí v cíli, ta už ztratila 13 s. Příležitost zaběhnout si se světovou elitou dostala Lucie Sekanová, proměnila ji ve svůj šestý čas kariéry 9:49.23 a 13. místo. „Bojovala jsem tady s časovým posunem a spánkem, na první závod jsem ale spokojená,“ uvedla Lucka.

O vrchol mítinku se postaral Abderrahman Samba z Kataru. Druhý nejrychlejší čtvrtkař překážkář všech dob prolétl jeden okruh za 47.27, čímž vymazal z čela světové sezónní listiny vlastní výkon z Dauhá. Vysoko je jeho výkon i v dlouhodobém srovnání, řadí se do druhé desítky historie (16. místo). Výtečně ovšem běžel i poražený Rai Benjamin, čtvrtý muž historie, jenž nově obléká dres USA, sprintoval za 47.80. Daleko za nimi se bojovalo o třetí příčku, vysloužil si ji irský rekordman Barr (49.41).

Ozdobou mítinku byla také stovka mužů. Hned čtyři sprinteři pokořili hranici deseti vteřin, o prvenství svedla duel dvojice Američanů, přičemž pořadí rozsoudily až tisíciny vteřiny. O šest dříve byl v cíli Noah Lyles, pro nějž čas 9.86 znamená rovněž nový osobní rekord. Sklonit se před ním musel Christian Coleman (rovněž 9.86). Jihoafričan Simbine si zapsal do statistik čas 9.95, Brit Prescod 9.97.

Podle očekávání se poroučel po prvním velkém klání Afričanů výkon roku na pětce. Pod jeho dosavadní úroveň se v Šanghaji dostalo hned osm vytrvalců, jméno lídra však zůstalo nezměněno. Závod totiž ovládl Yomif Kejelcha v čase 13:04.16, přičemž Etiopanovi byli největšími rivaly krajané Barega (druhý) a Gebrhiwet (třetí), přičemž i oni běželi pod 13:05.

Mezi dálkaři se prosadil – při absenci lídra Hendersona i rekordmana mítinku Manyongy a na úkor mírného papírového favorita Vissera (Jihoafričan skončil až šestý) – výkonem 824 cm Jamajčan Tajay Gayle. Druhý skončil nejlepší z čínského tria Ťia-nan Wang za 816, třetí Visserův krajan Samaai (814). Nikdo další už se nedostal za osm metrů.

Stodesítku překážek ovládl její největší favorit. Nutno však podotknout, že Jamajčanu Omaru McLeodovi při výkonu 13.12 zdatně sekundoval domácí Wen-ťün Sie, jen o pět setin pomalejší (13.17). Rus Šubenkov na třetím místě o jedinou tisícinu porazil Španěla Ortegu (oba 13.28).

Na ženské stovce nepadla ceněná hranice 11 vteřin. Nejblíže k ní měla Američanka Aleia Hobbsová časem 11.03. O 4 setiny pomaleji sprintovala Nigerijka Okagbareová (11.07), výraznější ztrátu už nabrala zkušená Jamajčanka Thompsonová (11.14).

Menší zklamání připravila publiku v koulařském sektoru Američanka Ealey Chaseová, vedoucí žena statistik si díky výkonu 19.58 o 14 cm poradila s domácí favoritkou Kung Li-ťiao (19.44). S nemalým odstupem, zato do pouhých třech decimetrů se vmáčkly vrhačky od třetího do šestého místa, nejlepší z nich byla Běloruska Dubická (18.78).

Čtyři tyčkařky si poradily s úrovní 472 cm, žádná s 477. Výsledkově z toho nejvíce profitovala Řekyně Katerina Stefanidiová, o druhé místo se podělily její krajanka Kiriakopuluová s Číňankou Ling Li, pro niž výkon znamená vylepšení asijského rekordu, až čtvrtá skončila Američanka Morrisová.

Duelem mladých čtvrtkařek na prahu dvacítky skončil závod na 400 metrů. Z triumfu se nakonec radovala ta o rok starší, zanedlouho 21letá Salwa Eid Naserová z Bahrajnu, která zaběhla čas 50.65. Její rivalka Sydney McLaughlinová z USA zůstala o 13 setin zpět (50.78). Třetí místo o desetinku vyfoukla Botswaňanka Botlogetsweová (51.29) zkušenějším McPhersonové a Beardové.

Čtvrtce mužů dominovali borci ze Spojených států. Obzvláště suverénně si počínal Fred Kerley, který jako jediný pokořil 45 vteřin (44.81). Jeho krajané se objevili na cílové šachovnici takřka o třičtvrtě sekundy později: Cherry (45.48), Strother (45.52).

Ačkoli nebyla mužská dvoustovka zařazena mezi diamantové disciplíny, sprintovalo se svižně. První dva v cíli byli Kanaďané, Aaron Brown za 20.07, Andre de Grasse 20.21, třetí místo obsadil Jihoafričan Munyai (20.37).

Ve výškařském sektoru vystavila i těm nejlepším stopku již úroveň 230 cm, přičemž o 2 cm níže uspěli tři. S nejčistším zápisem do 228 bral plný počet bodů do diamantového seriálu domácí Jü Wang, druhý skončil Bělorus Nědosekov, třetí ruský nezávislý Ivaňuk.