přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. května 2011, 16:54

V Praze poběží maratonci o rekordy a domácí tituly

Mezi zhruba 8500 běžci, kteří se podle organizátorů postaví na start nedělního Volkswagen maratonu Praha, bude více než stovka těch, kteří budou usilovat o vavříny z národního šampionátu.

Organizátoři seriálu Pražského mezinárodního maratonu s oblibou prezentují rozličné rekordy, které se jejich závodům podařilo překonat. Letos mají už „v kapse“ ten účastenský, neboť očekávaných osm a půl tisíce běžců v hlavním maratonském závodě Praha ještě nikdy neviděla. Podaří se jim k tomu v neděli přidat i rekord traťový?

Pravděpodobnější to je v ženské kategorii, v níž se šance dávají především Lydii Cheromeiové.  33letá Keňanka již jednou zdejší maximum přepisovala, když  v dubnu vyhrála Hervis půlmaraton, nyní se od ní podobný počin očekává i na dvojnásobné vzdálenosti. Předpoklady pro to má, její osobní maximum z letošního roku má hodnotu 2:23:01, tedy skoro o minutu a půl lepší než pražský traťový rekord (2:25:29) Keňanky Kiropové. „Slíbit jeho překonání nemohu, ale určitě se o to pokusím. Mám tu dobrý tým, s jeho pomocí bych se ráda dostala k času okolo 2:20 hod,“ prohlásila tréninková kolegyně světové rekordmanky z půlmaratonu Mary Keitanyové.

Mezi muži je laťka nastavena ještě o poznání výše. A přestože startovní listině nalézá hned desítku Afričanů s osobními rekordy pod 2:09, k loňskému času Eliuda Kiptanuie 2:05:39 mají poměrně daleko. Největší šance na prvenství se dávají Yemane Tsegayovi (OR 2:06:30), který vloni doběhl na druhém místě. „Měl jsem problémy s novou botou, to už se nestane,“ slíbil 26letý Etiopan, jenž se předloni blýskl čtvrtou příčkou na mistrovství světa v Berlíně.

Zvědavost vzbuzuje i maratonský debut světového rekordmana v běhu na 25 km Samuela Kiplimo Kosgeie. „Tak kvalitní traťový rekord při svém prvním maratonu v životě těžko ohrozím, osobně od sebe očekávám čas okolo 2:07,“ prohlásil 25letý Keňan.)


Ředitel ČAS Františe Fojt předává číslo Robertu Krupičkovi.

Vedle soubojů o prvenství a co nejlepší výkony v hlavním závodě, který se může honosit zlatou plaketou podle klasifikace IAAF, bude k vidění také bitva o republikové vavříny. Mezi 93 přihlášenými muži nechybí loňský mistr Petr Pechek z Maratonstavu Úpice, za jehož největšího vyzyvatele je považován Robert Krupička z Jiskry Ústí nad Orlicí. Ten byl nejlepším z Čechů při dubnovém půlmaratonu a ke královské trati, na níž má osobní rekord 2:17:47, se vrací po šesti letech. „Měl jsem zdravotní problémy, nejspíš  po přechozené mononukleóze. Nyní jsem dospěl k názoru, že přišel čas zase zkusit maraton,“ říká 32letý běžec, který v poslední době sbíral úspěchy především ve vrchařských soutěžích. Jeho ambicí je pokusit se nominovat se na olympijské hry. „Letos to ale ještě asi nebude, spokojený budu s výkonem okolo 2:20 hod. Hlavním cílem pro neděli je uspět v mistrovském závodě,“ doplňuje jeden z největších favoritů na titul. K dalším patří třeba předloňský mistr Mulugeta Serbessa či bronzový medailista z minulého ročníku Pavel Novák.

V ženské kategorii má velkou šanci na obhajobu Radka Churáňová z Lokomotivy Trutnov, jejími soupeřkami by měly být třeba úspěšná ultramaratonkyně Michaela Dimitriadu, Eva Kůrová s OR 1:22:16 z půlmaratonu či předloni stříbrná v mistrovském závodu Lenka Šibravová.   

Více informací k MČR v maratonu naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA... či v Tématu týdne nazvaném Maratonská mistrovství v číslech.

FOTOGALERIE z tiskové konference před závodem (foto: Aleš Gräf, www.graf.cz):


 

Adam Pražák

Vytisknout