přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. července 2014, 14:54

V Ostravě nejen o „last minute“ do Curychu

Po dvanácti letech se nejvýznamnější domácí mistrovská akce vrací do Ostravy a nadcházející víkend bude zároveň poslední příležitostí, jak si atleti mohou zajistit cestu na letošní vrchol sezóny. Atletický oddíl ve Vítkovicích má bohatou nejen historii (letos slaví 90 let), ale i současnost, a tak lze navzdory stavebním pracím na zdejším stadionu očekávat výborně připravený šampionát ozdobený účastí celou řadou domácích hvězd.

„Sice bylo v Ostravě MČR naposledy před 12 lety, ale mezitím zde proběhly dvě velké mistrovské akce,“ připomněl ředitel ČAS František Fojt význam hostitele s ohledem na mládežnické šampionáty do 17 (MS) a 22 let (ME), nemluvě o každoročním mítinku Zlatá tretra. „Jsme připraveni, nemáme žádné problémy,“ hlásí šéf organizátorů z AK SSK Vítkovice Oldřich Zvolánek. „I když je stadion částečně uzavřený kvůli dostavbě tribun v zatáčkách, závodníků ani diváků se to nedotkne. Děláme také maximum pro propagaci, aby měl šampionát důstojnou kulisu,“ zdůraznil Zvolánek.

Přání šéftrenéra reprezentace Tomáš Dvořáka se před Ostravou upínají především k výkonnosti těch, kdo už si Curych zajistili či o něj ještě bojují. Doufám, že ti první vyšlou signál o dobré formě svým soupeřům. A pevně věřím, že je pět až deset dalších závodníků schopno se dostat přes vypsaná kritéria,“ uvedl Dvořák. „Aktuálně je dvanáct reprezentantů do osmého místa redukovaných evropských tabulek a doufám, že aspoň takový počet finálových umístění si z Curychu odvezeme. Máme i medailové ambice a v tomto ohledu se budeme snažit přiblížit výsledku v Helsinkách (před dvěma lety tři zlaté a po jedné stříbrné a bronzové – pozn.) a být lepší než v Barceloně (2010, jediná medaile),“ nastínil šéftrenér cíle pro mistrovství Evropy.

Přestože tedy marodka letos citelně zasáhla do zdejší atletické elity, na dráze i v sektorech má nadcházející republikové klání stále co nabídnout: ať už jde o zajímavé souboje, mezi nimiž vyniká mužská koule či duel Hejnová vs. Rosolová na čtvrtce překážek, nebo úsilí o nominaci na evropský šampionát, které odstartuje ve švýcarském Curychu už za méně než dva týdny. Zde nabízíme půltucet očekávaných taháků mistrovství České republiky mužů a žen v Ostravě.

#1: Silní muži
Koule je disciplína, v níž by mohla česká atletika už nyní vyslat čtyři reprezentanty, nebýt kvóty stanovené evropskou asociací třech zástupců jedné země. A na dramatičnosti souboje jistě přidává, že mezi prozatímní trojicí pro ME chybí hned dva finalisté z loňského MS Antonín Žalský a Martin Stašek, jenž aktuálně jako čtvrtý v tabulkách drží Černého Petra (20.35). Nejblíže Curychu mají Tomáš Staněk a Jan Marcell, oba už dokázali v sezóně předvést 20.93 m, naopak pátý z Moskvy Ladislav Prášil (zatím 20.56) je tím nejohroženějším.

#2: Ženská čtvrtka překážek
Obě letos sužovaly zdravotní potíže a MČR pro ně bude důležitou prověrkou směrem k Evropě. Zuzana Hejnová má doma dva mistrovské tituly z dvoustovky, Denisa Rosolová z různých disciplín dokonce devět, ale ze čtvrtky překážek jediný – takže jejich duel bude zajímavý i statisticky. Na souboj se těším, ale já spíš budu bojovat s časem,“ tvrdí Denisa, která překonala početnou řadu neduhů, jež ji od zimy potkaly – následky pádu ze semifinále HMS se nakonec projevily nejen v bolavé noze, ale i rameni (byť ne tak vážně) a z těla lékaři vyháněli i kromě zánětu v koleni i dalšího nevítaného hosta – streptokoka. Teď už ale věří, že vše je v pořádku a forma i podle páteční hladké třístovky (osobní rekord 36.58) stoupá. „Do Ostravy se těším i proto, že to spojím s návštěvou rodiny,“ dodala rodačka z nedaleké Karviné. (Podívejte se také na videorozhovor s Denisou.)

#3: Čtvrtkaři o limity
Hned dvojice borců má v této disciplíně blízko individuální účasti na ME, Jan Tesař (zatím 46.51) potřebuje srazit 21 setin, Patrika Šorma (46.66), jenž patří do kategorie do 22 let, by do Curychu vzhledem k pravidlům nominace poslalo i Tesařovo zmíněné zlepšení či Šormovo vítězství v čase 46.51 a lepším. Další cestou je „spolupráce s kolegy“ – pokud dohromady s Danielem Němečkem (46.95) a Michalem Desenským (47.16) srazí 87 setin, pojedou na Evropu se štafetou.

#4: O rekordní počty titulů
Na úroveň nejúspěšnější atletky (i atleta) při MČR v jediné disciplíně, oštěpařky Nikoly Brejchové, se může dostat koulařka Jana Kárníková, pokud potvrdí roli favoritky a podvanácté pod otevřeným nebem při mistrovství porazí domácí konkurencí; nepochybně ale více myslí na splnění výkonnostního kritéria pro ME (16.80). Limit v kapse má Lucie Škrobáková na stovce překážek, zato ji přeci jen čeká výraznější konkurence mladších soupeřek v boji o jedenáctý titul (celkově její 12.). Nejenže je hvězdou první velikost, ale očekáváný triumf oštěpařky Barbory Špotákové by její mistrovskou sbírku zaokrouhlil na neméně úctyhodných deset. Mezi muži se hraje o počty o něco nižší: kladivář Lukáš Melich si půjde pro svůj devátý, výškař Jaroslav Bába osmý titul; dodejme, že oba jsou pro zisk další zlata velcí favorité.

#5: Tyčka a oštěp ozdobou
Jedním z tradičních vrcholů bývají skokanské disciplíny, zvláště pak v tyčkařském sektoru v čele s medailisty z halového mistrovství světa Janem Kudličkou a Jiřinou Svobodovou. V dálce vytrvale dobývá limit pro ME Radek Juška, o podobném „zázraku“ jako před rokem v Táboře určitě sní jeho kolegyně Jana Korešová (loni ji osobní rekord 665 cm poslal na MS). Pestrou akci nabídne ženská výška: zkušenou obhájkyni a domácí závodnici Romanu Dubnovou (letos zatím nezávodila), o Curych usilující Oldřišku Marešovou (zatím 188 cm), vícebojařku Elišku Klučinovou (190) a v neposlední řadě čerstvou juniorskou vicemistryni světa Michaelu Hrubou (191).
Není mnoho zemí, v nichž dovede více než jeden oštěpař atakovat 80metrovou hranici. Česko má hned tři, navíc se zdá, že po matnějších sezónách Petra Frydrycha a Jakuba Vadlejch to bude mezi nimi a úřadujícím mistrem Evropy i světa Vítězslavem Veselým napínavá bitva.

#6: Moment překvapení
Výše uvedené pochopitelně není úplný výčet – v žádné z 38 disciplín šampionátu nelze vyloučit moment překvapení, na který se každý fanoušek těší. Sprinty nabídnou jistě výtečnou podívanou plnou rychlosti, ačkoli kvůli zraněním chybí hned dvě výrazné postavy (Čechová, Maslák). Na středních a dlouhých tratí se zase potěší oko diváka sledováním taktických bitev. V jedné z nich, na 1500 metrů, by ráda uspěla Kristiina Mäki, která předtím absolvuje v pátek ve svém rodném Finsku stejnou trať při zdejším národním šampionátu. „Chci ale hlavně dorazit do cíle zdravotně v pořádku, což se mi vloni nepodařilo,“ připomněla loňskou pětku v Táboře, kterou přes zranění v půli doběhla a draze zaplatila neúčastí na vrcholu sezóny, ME do 22 let. „Stadion v Ostravě mi určitě svědčí,“ připomněla letošní Zlatou tretru a jeden z jejích třech červnových národních rekordů, „a v roce 2009 jsem tu získala svou první zlatou medaili (a byla z patnáctistovky – pozn.),“ dodala. ­(Podívejte se také na videorozhovor s Kristiinou.)

45. Mistrovství České republiky mužů a žen na dráze odstartuje v sobotu 2. července v jednu hodinu odpoledne, v neděli pak pokračuje již od 12:30. Návštěvníka čeká za 150 korun vstupného na oba dny (100 Kč po slevách) bezmála deset hodin akce. Rodiče 3- až 7letých dětí mohou své ratolesti dočasně odložit do koutku Zdravé školky. Partnerskou hudební akcí je festival Ostrava v plamenech, který bude probíhat v areálu Dolní oblast Vítkovic od sobotního odpoledne až do noci.

Více informací k mistrovství ČR v atletice mužů a žen najdete v sekci Zaostřeno na, a také na stránkách šampionátu: www.mcrostrava2014.cz

Foto z tiskové konference - autor Jan Kucharčík

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout