přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. března 2023, 19:45

V Leirii vyvrcholil vrhačský EP

V průběhu nedělního programu na evropském vrhačském poháru v Leirii nás reprezentovali diskařka Barbora Tichá a koulař Tomáš Procházka. Ozdobou druhého soutěžního dne bylo klání koulařů.

Nejzkušenější členka naší výpravy Barbora Tichá nastoupila do B finále závodu diskařek. V něm měla nejdelší svůj první hod, kdy její náčiní dopadlo na 53.07, s čímž skončila sedmá v béčku a celkově si odveze osmnáctou pozici. Po čtyřech letech se radovala opět z triumfu na Evropském vrhačském poháru Němka Shanice Craft v letošním nejlepším světovém výkonu 64.88. Další medaile braly Portugalka Liliana Cá (64.32), pro kterou je to třetí umístění na stupních vítězů v řadě a zkušená Francouzka Melina Robert-Michon (61.70).

Tomáš Procházka byl jedním z nejmladších účastníků koulařského závodu do 23 let. V průběhu soutěže zaznamenal jediný měřený pokus, a to hned v úvodní sérii, kdy zapsal 16.12. V součtu obou finálových klání to stačilo na třináctou příčku. Zvítězil reprezentant Kosova Muahmet Ramadani za 19.28 před Němcem Ericem Maihöferem (19.13) a Italem Riccardem Ferrarou (19.00).

Nejočekávanější a také nejkvalitněji obsazenou disciplínou celého dvoudenního soutěžního programu byla koule mužů, kde se očekával zejména souboj čerstvého evropského halového šampiona a obhájce pohárového prvenství z loňského roku Itala Zana Weira s bronzovým mužem HME v Istanbulu Ukrajincem Romanem Kokoshkem. Vítězně vyšel z tohoto duelu Kokoshko, jenž si připsal další velký kariérní úspěch díky letošnímu nejlepšímu evropskému výkonu pod otevřeným nebem 21.52. Weir se musel tentokrát spokojit s bronzem za 20.98. Mezi tyto dva borce se vklínil ještě lucemburský rekordman Bob Bertemes, jenž získal stříbro díky vrhu 21.21.

Soutěž kladivářek vyhrála v letošním nejlepším světovém výkonu 73.26 Italka Sara Fantini. Stříbro si vyházela Rumunka Bianca Ghelber za 71.52 a bronz putuje do Dánska zásluhou Katrine Jacobsen (71.08).

Z oštěpařů se dostal za osmdesát metrů pouze vítěz závodu do 23 let Ukrajinec Artur Felfner, jenž zvítězil za 80.09.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout