V kvalifikaci o MS nejrychleji Krupička a Schorná

pondělí 23. srpna 2010
O víkendu proběhl další z nominačních vrchařských závodů, tentokrát na mistrovství světa, které proběhne 5. září ve slovinském Kamniku.

Z Dolní Moravy na Králický Sněžník se v sobotu dostal nejdříve ústecko-orlický Robert Krupička. Třináctikilometrovou trať s převýšením 963 m zvládl za 56 minut 46 vteřin. O 34 sekund později doběhl slávista Jan Havlíček a nadvládu třicátníků završil kroměřížský Tomáš Blaha, který však ztratil již dvě a půl minuty na vítěze. Do týmu pro mistrovství světa ve slovinském Kamniku čelní trio doplní Petr Pechek a Jiří Voják, kteří se oba ještě dostali pod jednu hodinu. Čekat na případnou pozvánku od šéftrenéra musí šestý v pořadí Pavel Brýdl, jenž se těsně vešel pod 61 minut.

Mezi ženami se prosadila na stejné trati, jakou absolvovali muži, Pavla Schorná, kterou běžecké kruhy budou znát spíše pod jménem Matyášová. Nad pramen řeky Moravy na špici třetího nejvyššího pohoří v ČR vystoupala úpická atletka za 68 a půl minuty. Její dvě poražené soupeřky se za Schornou vešly do méně než patnácti vteřin, Táňa Metelková z Týniště nad Orlicí předstihla Kamilu Gregorovou (Kladno) o pouhou sekundu a půl. Čtvrté místo, které už nezajišťuje automatickou nominaci do Slovinska, obsadila Michaela Mertová, jež ztratila na vítězku méně než minutu.

Také junioři absolvovali celé, 13km stoupání, a nejvíce sil měl Petr Frühauf z pražského Olympu, jenž se dostal do cíle v čase 64:27. S dvacetivteřinovým odstupem se na vrcholu objevil šumperský Pavel Ondrášek, s obdobnou ztrátou za ním pak Jan Štochl z Teplic. V pozici možného účastníka MS doběhl na čtvrtém místě Oldřich Schejbal.
Mezi juniorkami na kratší, pětikilometrové trati neměla konkurenci Petra Kubešová z pražské Jeseniovy (35:15). Druhá doběhla věkem teprve mladší žákyně Michaela Stránská, a tak má jistotu nominace třetí v pořadí, také „později narozená“ – dorostenka – Michaela Rosenbergová (Olymp Praha). Na případnou nominaci čeká čtvrtá v cíli, Kateřina Beroušková.