přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. ledna 2018, 21:53

V Hustopečích kralovali Lysenko a Spencerová

Devatenáctý ročník Hustopečského skákání patřil závodníkům ze zahraničí. Mezi muži vyhrál v nejlepším světovém výkonu roku Danil Lysenko. Ženský závod opanovala Levern Spencerová.

V mužském klání jasně dominoval Rus Danil Lysenko. Stříbrný muž z mistrovství světa v Londýně deklasoval celé startovní pole, když vyhrál výkonem 237 centimetrů. Až do 231 centimetrů měl naprosto čistý zápis, jediné zaváhání přišlo na 233, ale napodruhé byl úspěšný i zde. Poté si na stojany nechal nastavit 237 centimetrů, čímž by o centimetr překonal svůj letošní nejlepší světový výkon z Moskvy a hned napoprvé se mu to podařilo. Potvrdil tak, že je zatím letos opravdu suverénní. Druhý skončil Polák Silwester Bednarek, jenž zapsal 231 centimetrů a třetí místo bral Číňan Yu Wang za 228 centimetrů, zdolaných na první pokus. Jaroslav Bába obsadil jedenáctou příčku ve vyrovnaném sezónním výkonu 220 centimetrů. Zaskvěl se také vítěz B finále Matúš Bubeník ze Slovenska, který předvedl třetí nejlepší výkon dne 230 centimetrů.

Vítězství v závodě žen pro sebe ukořistila Levern Spencerová ze Svaté Lucie, která využila znalosti prostředí haly v Hustopečích a jako jediná se úspěšně přenesla přes výšku 193 centimetrů. Navíc se jí to podařilo hned prvním pokusem. Šestá žena z olympijských her v Riu si tak z jihu Moravy odveze nejen prvenství, ale také vylepšený sezónní výkon. Další dvě závodnice pokořily 190 centimetrů. Italce Alessii Trostové se to podařilo napoprvé, za což jí patří druhá příčka. Třetí skončila Britka Morgan Lakeová, která na zdolání této hodnoty potřebovala pokusy dva. Lepší českou zástupkyní byla sedmá Lada Pejchalová. I ona si stejně jako Spencerová vylepšila sezónní maximum, když napoprvé skočila 184 centimetrů. Až do této výšky měla čistý zápis. 187 centimetrů byl ovšem tentokrát nad její síly. "Dnes se mi skákalo docela dobře. Zas jsem se o něco posunula. Ani pokusy na 187 nebyly marné. Ráda jsem si zazávodila se zahraničníma soupeřkama a věřím, že v sezóně ještě půjdu nahoru," uvedla. Výkonem 184 centimetrů si vyrovnala osobní rekord Nikola Strachová. Podařilo se jí to až třetím pokusem, a proto skončila jedenáctá. 

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout