přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. července 2011, 21:36

V deštivém Birminghamu zářili Thorkildsen a Pearsonová

Devátý závod Diamantové ligy poznamenal chlad a deštivé počasí. Složité podmínky nesedly ani českým reprezentantům. ROZŠÍŘENO O JEJICH HLASY.

Na rozdíl od minulého dílu v Paříži sbírali čeští zástupci na mítinku v Birminghamu spíše zadní pozice. Jiřina Ptáčníková v závodu tyčkařek, kde měly v dešti a větru problémy snad všechny skokanky, ani nezaložila na své základní výšce 431 cm. „Moc mě to mrzí, ale velmi mi prospěje, když budu mít teď aspoň 14 dní čas na tréninkovou přípravu a regeneraci sil. Dnes jsem se v sektoru trápila a potřebuju získat novou motivaci,“ komentovala své rozpoložení pro webové stránky www.topathletics.org.

Oštěpař Petr Frydrych, který se musel popasovat s následky střevní chřipky, skončil s jediným měřeným pokusem do vzdálenosti 67.91 na osmém místě. "Ve čtvrtek mi spadla teplota, tak jsem se rozhodl do Birminghamu odcestovat - je těžké odmítnout Diamantovou ligu. 67m jsem si nechal změřit, abych mel nějaký zápis. Nakonec jsem byl dnes absolutně bez fyzického fondu - ztráta 3kg měla svůj vliv. Jsem rád, že teď dlouho nebudou žádné závody a budu tvrdě trénovat na mistrovství světa,“ prohlásil svěřenec Jana Železného. 

A tak nejlepším českým výsledkem dnešního dne je sedmá příčka a čas 51.61 čtvrtkařky Denisy Rosolové z nevýhodné osmé dráhy. "Necítila jsem se nijak špatně, ale prostě to nešlo. Vím, že můžu běžet rychle, ale asi musím trefit závod. Snad mi vyjde někdy lepší dráha," přála si halová mistryně Evropy.

Někteří atleti se však i přes nepřízeň počasí dokázali vyšponovat k výborným výkonům. Norský oštěpař Andreas Thorkildsen předvedl vysoce kvalitní sérii, přičemž jeho nejdelší hod měřil 88.30 m, tedy o osm centimetrů více než dosavadní tabulkové maximum Lotyše Vasilevskise. Na vítězství by dnes Thorkildsenovi stačily čtyři z pěti měřených pokusů.

Australská překážkářka Sally Pearsonová svedla vítězný souboj s vedoucí ženou průběžného pořadí disciplíny v rámci Diamantové ligy, Američankou Danielle Carruthersovou, po němž vylepšila vlastní kontinentální rekord na 12.48 a o dvě setiny tak předčila výkon roku další Američanky Kellie Wellsové (dnes čtvrtá s 12.80).

Ve výšce žen sice výkon roku nepadl, ale nechybělo k němu mnoho. Stačilo, aby byl úspěšný alespoň jeden ze šesti skoků, kterými atakovaly 201 cm Chorvatka Blanka Vlašičová a Ruska Anna Čičerovová. Nestalo se, a tak si obě zapsaly 199 cm, přičemž lepší zápis přisoudil prvenství Vlašičové.

Na stovce prokázal své kvality Jamajčan Asafa Powell, který nejprve ovládl časem 9.95 rozběhy, aby pak opanoval i nervózní finále, které se povedlo odstartovat až na třetí pokus. I s mírně vypuštěným závěrem z toho byl čas 9.91 (+0.4) a vítězství o dvě setiny před krajanem Nestou Carterem.

V trojskoku se pak vedlo domácímu Phillipsi Idowu, který vyhrál výkonem 17.54, a naopak vůbec nedařilo halovému rekordmanu Teddy Tamghovi z Francie. Jedna z největších hvězd nadcházejícího ME do 23 let v Ostravě  a vedoucí muž letošních tabulek skončil na pátém místě propastných osm decimetrů za vítězem.

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout