přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. února 2011, 14:04

Uzávěrka do Paříže se blíží. Složení výpravy upřesní halová republika

Na seznamu pro halové ME prozatím figuruje třináct atletů. Domácí šampionát v sobotu 19. a neděli 20. února (oba dny od 13 h) v pražské hale Otakara Jandery by mohl nějaké to jméno na soupisku přidat.

Šéftrenér ČASu Tomáš Dvořák počítal na začátku nominačního období pro halový vrchol s dvacítkou atletů. Předběžný seznam výpravy pro HME obsahuje prozatím třináctku členů. „Pevně věřím, že ještě nějaká jména přibudou,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci Dvořák. „Mohlo by se pozitivně odrazit to, že budou mít atleti ještě několik dní šanci limity plnit,“ upozornil ředitel ČASu František Fojt na fakt, že definitivně skončí možnost nominovat se do Paříže ve čtvrtek 24. 2.


F. Fojt, T. Dvořák - foto: O. Kahoun

Balner nejspíš ne, Šebrle skoro určitě ano
Přání rozšířit výpravu zesiluje i to, že nad startem tyčkaře Michala Balnera visí po zranění v Doněcku veliký otazník. „Má ruku roztrženou od palce do půlky dlaně. Neumím si představit, že za dva týdny vezme tyč do ruky,“ kroutil pochybovačně hlavou šéftrenér Dvořák. „Jde o specifickou disciplínu, při které musíte stoprocentně důvěřovat svému tělu,“ upozornil na úskalí tyčky zkušený vícebojař.

Teoreticky nemá stoprocentní jistotu Paříže ani Roman Šebrle, ale vzhledem k tomu, že by jej po evropském výkonu roku na vícebojařském MČR muselo předstihnout pět soupeřů, má start v pařížském sedmiboji prakticky zajištěný. Svěřenec Dalibora Kupky se na mistrovství republiky představí v tyči a kouli. „Rád by prý také běžel štafetu,“ doplnil ředitel šampionátu Ladislav Kárský.

Absence pouze pěti obhájců a dvou „limitářů“
Kromě Balnera se z jistých účastníků halového ME neobjeví v pražské Stromovce pouze půlkař Jakub Holuša, který po zranění, jež ho omezovalo na podzim, dává přednost přípravě na březnový šampionát. Tituly nebudou obhajovat vedle zmíněných Balnera ještě trojskokanka Šestáková, mílař Bednář a koulař Machura. „Celkem je nahlášeno 417 startů, z toho 227 mužských a 190 ženských,“ spočítal šéf MČR Kárský. „Závodit se bude na Mondu obnoveném před třemi sezonami a připravili jsme i dvě nová doskočiště,“ uvedl Kárský.

Na startu uvidíme o víkendu celkem jedenáct limitářů, i když mnozí volí jiné disciplíny než ty, v kterých se do Paříže nominovali. Třeba čtvrtkařka Denisa Rosolová prověří na šedesátce svou rychlost proti čerstvě kvalifikované Kateřině Čechové. Mezi muži na nejkratším sprintu bude souboj favoritů Libora Žilky, účastníka minulého šampionátu v Turíně, a Jana Veleby, českého rekordmana na stovce z loňska, opepřen úsilím o limit 6.68 s.

Škrobáková o desáté zlato
Tradiční ozdobou šampionátu bývají překážkové závody. „Hrozně se těším, v poslední době se mi daří víc v Čechách než venku,“ prohlásil Petr Svoboda, který tu před rokem zazářil vynikajícím národním maximem 7.44. V nominaci na HME se jej pokusí doplnit Stanislav Sajdok či Martin Mazáč, potřebují k tomu čas 7.70 a lepší. Vedle favoritky Lucie Škrobákové, která může v sobotu vybojovat již svůj jubilejní desátý titul – nejvíce mezi aktivními atlety, se na startu objeví i Zuzana Hejnová.

Svěřenkyně Martiny Blažkové má stále reálnou šanci startovat i v pětiboji, těsně před pondělní uzávěrkou jí patří třetí příčka mezi pěticí, která se na HME nominuje. „Definitivně se rozhodne až před samotnou nominací, ale podle slov trenérky chce víc potrápit vícebojařky než se trápit na čtvrtce,“ tlumočil s úsměvem reprezentační kouč Dvořák. „V obou disciplínách jsou podobné šance na umístění, ale v pětiboji může přidat 100, 150 bodů,“ vysvětlil. Vzhledem k jistotě nominace na čtvrtce volí Hejnová vedle překážek start na dvoustovce, kde se utká i se sprinterskou specialistkou Čechovou.

Útoky běžců
Případný pokus o splnění limitu 47.05 skýtá mužský závod. Tabulky favorizují nejmladšího ze sedmi běžců, kteří v sezoně zlomili 48vteřinovou hranici, loňského juniora roku Pavla Masláka. Proti čtvrtkařsky zkušenějším soupeřům, mezi nimiž nechybí Jareš, Vojtík, Szetei, Götz, Prorok nebo R. Svoboda to rozhodně nebude mít Maslák jednoduché, už jen finále si může zajistit jen šestice z nich.

Osmistovky budou postrádat své favority, nejen mužská Holušu, ale i ženská Lenku Masnou, která místo toho volí patnáctistovku. Svěřenkyně Jiřího Sequenta je sice přihlášena i na čtvrtku, ale pravděpodobně zvolí delší z tratí, kde se utká mimo jiné s Marcelou Lustigovou. Ta přišla v Gentu po kolizi smolně o další útok na limit (4:14.50), stýplařské rekordmance unikla předtím ve Vídni nominace jen o půl vteřiny. Obdobně blízko Paříži se dostal při svém ataku osmi minut na trojce v Linci i Milan Kocourek, také jemu se na mistrovství ČR nabízí další šance.

Adepti v technických disciplínách
Ve výškařském sektoru očekávejme potvrzení role jedničky a výkonnosti před Paříží od Jaroslava Báby, kterému bude sekundovat věkem ještě junior Martin Heindl. Mezi ženami bude soutěž patrně výrazně vyrovnanější. Pokud povede alespoň k nominaci (limit 192) z trojice Ivy Strakové, Oldřišky Marešové nebo Romany Dubnové, málokdo se asi bude zlobit.

Tyčkaři nebudou mít na startu svou jedničku sezony, čímž se posunuli do rolí favoritů Jan Kudlička a Adam Ptáček, pro oba však bude závod především možností zaútočit na limit 560 cm. Do hry by mohl zasáhnout také tyčkař Lukáš Bechyně, který má letos na svém kontě zapsáno 540 cm, podobně jako jeho soupeři.

V soutěži žen se Romana Maláčová, pro niž bude cílem 440 cm, pokusí připojit k již jisté člence výpravy na HME Jiřině Ptáčníkové, která by zase ráda atakovala metu národního maxima. „O rekord se pokouším už delší dobu, věřím, že je otázkou času, jestli se to povede teď nebo za čtrnáct dnů,“ s mírnou nadsázkou řekla svěřenkyně otce Františka a Nikolaje Goroškova.

Ptáčníkovou pak uvidíme po sobotní tyčce i v nedělní dálce. „Sedí nám to do programu, chtěli stejně jsme jít nějaké odrazy. Kdyby se povedla medaile, byla bych hodně šťastná,“ řekla ke svému druhému startu. Favoritkou nicméně bude v sektoru Jana Korešová, která pomýšlí na šest a půl metru, které by jí otevřely cestu na evropský šampionát. Mezi muži má zatím jistotu nominace Štěpán Wagner, jeho kolegovi Romanu Novotnému chybí k limitu 790 ten nejmenší možný rozdíl, centimetr.

Za standardních okolností by byla jasnou favoritkou mezi koulařkami Jana Kárníková, včetně dovětku o nominačních ambicích. Po operaci slepého střeva je však forma dlouhodobé jedničky sektoru ve hvězdách, a tak šanci dostávají i mladší. Mezi muži Antonín Žalský tradičně tuto část sezonu vynechává, favoritem tak bude specialista diskař Jan Marcell, jenž se oproti podzimním prohlášením, že rovněž halu vynechá, pokusí i o limit 19.90 m.

Specialistky, ať už na sobotních překážkách, v kouli, výšce nebo nedělní dálce by ráda pozlobila Eliška Klučinová. Česká rekordmanka v sedmiboji si na každý pád otestuje, podobně jako Šebrle, svou formu před halovým vrcholem.

Více informací, včetně statistik mistrovství naleznete v rubrice Zaostřeno na.

 

Michal Procházka

Vytisknout