Úspěšná výprava se vrátila ze Sherbrooke

úterý 15. července 2003
Reprezentanti České republiky dnes odpoledne přiletěli na ruzyňské letiště z MS do 17 let v kanadském Sherbrooke.

Mladí atleti přivezli celkem tři medaile, o které se postarali vícebojař Patera, překážkářka Hejnová a dálkařka Ščerbová. Zuzana Hejnová v běhu na 400 m překážek dosáhla nejzářivějšího úspěchu, když si v novém rekordu šampionátu doběhla pro zlatou medaili. „Nepřipadala jsem si jako favoritka,“ uvedla Hejnová. „Taková role mě vždycky svazuje,“ dodala závodnice, která ve finálovém závodě dosáhla fantastického času 57,54. „Cítím, že mám na to běžet pod 57 vteřin, ale nevím, jestli to stihnu ještě v téhle sezoně,“ prozradila. Reprezentační povinnosti Zuzaně Hejnové mistrovstvím světa v Sherbrooke nekončí, už za týden odlétá jablonecká překážkářka na evropský šampionát juniorů do finského Tampere. I mezi devatenáctiletými soupeřkami by měla podle letošní výkonnosti patřit k největším favoritkám.

Z celého startovního pole na 400 m překážek nastoupí Hejnová vůbec s nejlepším časem. „Věřím, že po Sherbrooku půjde moje forma ještě nahoru,“ uvedla česká medailová naděje.

Se stříbrnou medailí se v hale ruzyňského letiště objevila Denisa Ščerbová. Už v kvalifikaci vylepšila osobní maximum na 631 cm, které pak ve finálovém závodě ještě navýšila o 9 cm. Jediný centimetr jí přitom stačil k zisku titulu mistryně světa. „Udělala jsem si osobák a získala stříbrnou medaili, jsem maximálně spokojena,“ přiblížila své dojmy z úspěchu vítkovická závodnice. Sama Ščerbová za největší kandidátku zlaté medaile považovala Ukrajinku Demydovovou, vítězství nakonec vybojovala rumunská dálkařka Spataruová. „Věděla jsem, že je taky vynikající. Už na mistrovství světa před dvěma lety sahala po medaili,“ uvedla Ščerbová ke své přemožitelce. Spataruová už na MS do 17 let v roce 2001 obsadila čtvrtou příčku a setkala se zde i s Denisou Ščerbovou, která tehdy jako čtrnáctiletá skončila na desáté pozici. Za necelé dva týdny se Ščerbová rovněž představí na mistrovství Evropy juniorů.

Ve skvělém osobním rekordu absolvoval svůj bronzový závod v Sherbrooke osmibojař Lukáš Patera. „Kdyby mi někdo před závodem řekl, že překonám 6300 bodů, nevěřil bych mu,“ komentoval pardubický vícebojař své životní atletické vystoupení, jehož součet dal 6319 bodů. Ve čtyřech disciplínách si Patera vylepšil osobní rekord. „Jako obvykle jsem měl hrůzu z oštěpu, kde mám výrazné výkyvy,“ sdělil, „v Sherbrooku mi to naštěstí vyšlo.“ Lukáš Patera poslal oštěp do vzdálenosti 47,54 m a před závěrečným kilometrem už měl bronz nadosah. „To už stačilo jen doběhnout. Novozélanďan mě musel porazit asi o deset vteřin.“ Patera si v běhu na 1000 m svého soupeře pohlídal a v dalším osobním rekordu skončil dvě vteřiny za ním. Dalším závodem pro Lukáše Pateru bude evropský šampionát v Tampere (24.–27. července), jehož se tedy zúčastní celý trojlístek českých medailistů ze Sherbrooke. Patera bude startovat jako člen štafety na 4x100 metrů.

Podrobnosti k MS do 17 let naleznete zde.