Univerzita a Škodovka vítězi v extralize

sobota 27. května 2023
Druhé extraligové kolo hostila Plzeň a vítězové byli stejní jako před dvěma týdny v Brně. Mezi muži vyhrála Univerzita Brno. V kategorii žen opět kralovala AK Škoda Plzeň.

Tyčkařka Amálie Švábíková skákala v Plzni stále ještě ze zkráceného rozběhu, ale i tak závodu jasně dominovala. Bronzová medailistka z nedávného HME v Istanbulu zahájila soutěž na 420 centimetrech. V ten moment už neměla žádnou soupeřku. Svou základní hodnotu i ty další dvě postupné, tedy 440 a 450 centimetrů, zdolala hned napoprvé. Poté si nechala na stojany nastavit 461 centimetrů a druhým pokusem byla úspěšná. Svěřenkyně trenéra Štěpána Janáčka se tak postarala o nejkvalitnější výkon druhého extraligového kola. Velmi zajímavý duel svedli ve stejné disciplíně mužů Dan Bárta s Davidem Holým. Z něj vyšel lépe první jmenovaný, jenž vybojoval plný bodový zisk pro Duklu Praha za 547 centimetrů. Holý zdolal nejlépe 542.

Vít Müller se o minulém víkendu blýskl na Přeboru Prahy parádním osobákem na hladké čtvrtce, a tak do Plzně odjel s velkými očekáváními v jeho hlavní disciplíně, kterou je 400 metrů překážek. Hned při svém prvním startu na této distanci prolomil hranici 50 vteřin, když proběhl cílem vítězně v čase 49.78. Přesto v něm po doběhu panovaly smíšené pocity. Kvalitního výkonu 50.55 dosáhl také druhý Martin Tuček. Čtvrtý Michal Haidelmeier se díky osobnímu rekordu 51.80 kvalifikoval na mistrovství Evropy juniorů v Jeruzalémě.

Domácím příznivcům udělal radost svým vystoupením diskař Michal Forejt. Ten podruhé v kariéře přehodil 60 metrů a vůbec poprvé se dostal přes jedenašedesátku. Z druhého extraligového kola si odvezl nový osobní rekord 61.28, kterým navíc splnil limit pro start na univerziádě v Číně. Jeho radost tak mohla být dvojnásobná.

Hned dva individuální primáty si připsala Lada Vondrová. Na stovce jako jediná stlačila svůj čas pod 12 vteřin, když prolétla rovinku v čase 11.81. Na dvoustovce pak svedla zajímavý souboj s Nikolou Bendovou a Terezou Petržilkovou, ze kterého vyšla vítězně za 23.20, což by byl nový osobní rekord, kdyby ovšem sprinterkám v tomto běhu nefoukal do zad až příliš silný vítr o hodnotě +2.2 m/s. Bendová brala druhé místo za 23.32 a Petržilková se předklonila do cíle jako třetí v čase 23.35.

Také na dalších hladkých sprintech se dařilo papírovým favoritům. Jan Jirka se hned při svém letošním prvním startu pod otevřeným nebem blýskl dvoustovkou za 20.59. Stovka byla doménou Jana Veleby, jenž deklasoval své soupeře v čase 10.29. Tereza Petržilková se prezentovala na čtvrtce parádním výkonem 52.26, což bylo jen dvanáct setin za jejím absolutním kariérním maximem z této halové sezóny. Mužskou čtvrtku opanoval Pavel Maslák v čase 46.42.

Výškařská klání patřila svěřencům Jaroslava Báby. Mezi muži vyhrál Jan Štefela, jenž úspěšným skokem na 216 centimetrech vyrovnal letošní nejlepší český výkon Jakuba Bělíka. Závodu žen kralovala v novém kariérním maximu 186 centimetrů Denisa Pešová. Také ona se momentálně vyhřívá na čele průběžných národních tabulek. V dálkařském sektoru brali plné bodové zisky Radek Juška (773) a Michaela Kučerová (624).

Na stovce překážek žen potvrdila formu z úterního Memoriálu Ludvíka Daňka Tereza Elena Šínová, která závodu jasně dominovala v druhém nejrychlejším čase kariéry 13.22. Na stodesítce překážek mužů zopakoval prvenství z prvního kola v Brně Vilém Stráský. Svůj primát navíc ozdobil osobákem a nejlepším českým výkonem 14.02.

O nejzajímavější běžecký počin se postaral na trati 3000 metrů překážek David Foller. Reprezentant Univerzity Brno si doběhl pro přesvědčivé prvenství v osobním rekordu 8:39.94. Kladivářská klání vyhráli též ve velmi kvalitních výkonem Patrik Hájek (73.53) a Veronika Kaňuchová (68.05). V trojskokanském sektoru neohroženě vládla Polka Adrianna Laskowska za 13.75. Druhá byla Linda Suchá za 13.32 (+3.1 m/s). Autorkou nového letošního nejlepšího českého výkonu je Emma Maštalířová, která doskákala v regulérních větrných podmínkách na 13.31. Oba plné bodové zisky z oštěpu putují na pražskou Julisku zásluhou Ireny Gillarové (56.55) a Martina Floriana (73.03). Stabilní formu potvrdil v koulařském kruhu David Tupý (18.41).

Druhé extraligové kolo mělo stejné vítěze jak to první. Mezi muži se opět radovali muži z VSK Univerzita Brno. V soutěži žen posbírala nejvíce bodů domácí AK Škoda Plzeň. Oba týmy se zároveň staly vítězi základní části nejvyšší domácí týmové soutěže.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Ivana Roháčková