přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. ledna 2014, 13:21

Uchov předvedl skok dvacetiletí

Ruský výškař Ivan Uchov skočil na čtvrtečním mítinku v Čeljabinsku 241 cm a zařadil se na třetí místo historických tabulek. K Sotomayerovu světovému rekordu mu chybí 2 cm.

uchov_me2010_ag_n.jpgOlympijský vítěz ve skoku vysokém Ivan Uchov je na prahu sezony ve výtečné formě. Pět dní poté, co zaujal agentury výkonem 238 cm v Čeboksarsku, pokročil v Čeljabinsku o další krok dál a vylepšil vlastní národní rekord, když napotřetí zdolal 241 cm. V historické tabulce se tak posunul na třetí místo po bok legendárního Švéda Patrika Sjöberga, výše než oni skončili pouze bývalý Západní Němec Carlo Thränhardt (2.42) a světový rekordman Javier Sotomayor. Slavný Kubánec byl též poslední, kdo před Uchovem skočil 241 cm a výše, v březnu od té doby uplyne jednadvacet let.

K Uchovovu čtvrtečnímu výkonu se pojí zajímavé podrobnosti. Po úspěchu na 2.41 mu totiž rozhodčí nastavili na stojany 246 cm, což by byl absolutní světový rekord. Ruský bohatýr se však rozhodl se o tuto výšku ani nepokoušet s odůvodněním, že pro ten den toho bylo dost. Další perličkou pak je zvěst, že po přeměření zdolané výšky kvůli ratifikaci národního rekordu byla údajně zjištěna hodnota 242 cm, tedy ještě o centimetr více. Oficiálně však zůstává původních 241 cm.

Na mítinku se nedařilo jen Uchovovi. Dobrý den měla i juniorská světová rekordmanka Maria Kučinová, která poprvé v kariéře zdolala dvoumetrovou hranici. 

Adam Pražák

Vytisknout