Týmové tituly do rukou obhájců

neděle 4. září 2022
Na zlaté dráze v Chebu se uskutečnilo mistrovství České republiky družstev mužů a žen. Úspěšných obhajob se dočkali muži Dukly Praha a ženy USK Praha.

Jednou z nejvýraznějších osobností celého závodního dne byla Lada Vondrová, která pro barvy USK Praha vybojovala dvě individuální vítězství a podílela se i na obou štafetových primátech univerzitního sportovního klubu. Svůj čtyřboj zahájila na čtvrtce, kterou suverénně opanovala v kvalitním čase 51.37, což je její druhý nejrychlejší sezónní čas na této distanci. Druhá byla další semifinalistka nedávného mistrovství Evropy v Mnichově Tereza Petržilková za 52.56.

O dvě a půl hodiny později zaklekla Lada do bloků na dvoustovce, kterou prolétla nejrychleji z celého startovního pole v letošním nejlepším českém výkonu a osobním rekordu 23.28. Letošní maximum Martiny Hofmanové z extraligy v Plzni vylepšila o pět setin a svůj nejhodnotnější kariérní čas srazila o sedm setin. V národních historických tabulkách se pak posunula na osmé místo. Při závodě přitom sprinterkám foukal poměrně silný protivítr o hodnotě -1.3 m/s. Pod čtyřiadvacet vteřin se dostaly už pouze Nikola Bendová (23.81) a Martina Hofmanová (23.93). Ve štafetě na 4x100 metrů odrazila Vondrová jako finišmanka útok dotírající Viktórie Forster a donesla kolík do cíle na prvním místě. Čtvrtkařské štafetě pro změnu pomohla velmi dobrým prvním úsekem, kterým položila základ dalšího plného bodového zisku.

Vítěz soutěže výškařů Josef Adámek rozhodně v Chebu svými pokusy nešetřil. Absolvoval jich celkem šestnáct, což je pořádná porce. Nicméně ze sektoru mohl odcházet velice spokojen. Josef zakládal už na výšce 201 centimetrů a postupně mu odpadával jeden soupeř za druhým. Tím posledním byl někdejší syrský bronzový medailista z mistrovství světa Majd Eddin Ghazal, jenž zapsal nejlépe 219 centimetrů. Adámek byl na rozdíl od něj úspěšný i na 221 centimetrech a své euforie záhy využil i k vylepšení osobního rekordu, když zdolal i 223 centimetrů. Vlastní nejlepší český výkon této sezóny a kariérní maximum si posunul o jeden centimetr.

O jeden z nejkvalitnějších výkonů se postaral na čtvrtce překážek Vít Müller, jenž ukázal, že se na sklonku sezóny nachází ve vynikající formě. Svěřenec trenéra Jiřího Kmínka si s tratí poradil v čase 49.61, čímž o dvě setiny srazil hodnotu vlastního letošního národního maxima z červnového Memoriálu Josefa Odložila. Druhý byl brněnský Martin Tuček za 50.70. Na stejné trati žen potvrdila roli hlavní favoritky Nikoleta Jíchová v čase 56.16.

Dařilo se také Patriku Šormovi. Na hladké čtvrtce byl jediným závodníkem, kterému se podařilo zaběhnout pod 46 vteřin. Jeho vítězný čas měl hodnotu 45.92. V cíli ho následovali Pavel Maslák (46.63) a Jakub Majerčák (46.77). Poté si Patrik doběhl na dvoustovce i přes protivítr víc než jeden metr za sekundu pro nový osobní rekord 20.98. Nepatrně rychlejší byl pouze Jiří Polák za 20.97.

Neohroženým vládcem koulařského kruhu byl český rekordman Tomáš Staněk, který předvedl dva dvacetimetrové pokusy. V třetí sérii zapsal bronzový medailista z ME v Mnichově 20.08 a v dalším pokusu se ještě zlepšil na 20.17.

K vidění byly ještě další tři nejlepší české výkony roku. O jeden z nich se postarala v dálkařském sektoru Jana Novotná, když dolétla na 633 centimetrů, což bylo o centimetr dále, než to zvládla Linda Suchá při MČR v Hodoníně. Další dva pak přidali na trati 5000 metrů chodci Vít Hlaváč (21:04.25) a Eliška Martínková (23:02.18).

Kromě Lady Vondrové dosáhli ještě tři atleti na dvě individuální prvenství. Filip Sasínek nenašel přemožitele na tratích 1500 (3:42.01) a 5000 metrů (14:13.17). Mezi ženami ho napodobila jeho partnerka Kristiina Mäki, která vyhrála pětku v čase 15:59.46 a patnáctku za 4:37.09. Radek Juška ovládl soutěž dálkařů (771) i trojskokanů (15.46).

V tyčkařském sektoru absolvoval poslední závod své bohaté a úspěšné kariéry český rekordman a trojnásobný medailista z velkých mezinárodních akcí Jan Kudlička. Výkonem rovných pět metrů obsadil čtvrté místo. Zvítězil Matěj Ščerba za 539 centimetrů. Mezi ženami byla jasně nejlepší Amálie Švábíková za 426.

Velmi rychlým časem se blýskla mužská štafeta Dukly Praha na 4x100 metrů. Sestava Matyáš Koška, Jan Veleba, Jiří Polák a Pavel Maslák zvítězila naprosto suverénním způsobem za 39.33. Tento výkon je lepší, než kterého dosáhla štafeta Sparty Praha v roce 1988. Nemůže ovšem být brán jako klubový národní rekord, jelikož Jiří Polák je hostujícím závodníkem.

Co se týká týmových soutěží, mezi muži se z úspěšné obhajoby a celkově už jedenašedesátého titulu radovali muži Dukly Praha před Univerzitou Brno a A. C. TEPO Kladno.

Také kategorie žen má stejné vítězky jako v loňském roce, a to družstvo USK Praha, které získalo dvaatřicátý titul ve své historii. Stříbro z minulé sezóny zopakovaly atletky z AK Škoda Plzeň a bronz berou reprezentantky AK Olymp Brno.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska