Tým kolem Tomáše Janků má velké plány

Aktuality
středa 17. března 2010
Mezi českými atletickými manažery přibyla osoba někdejšího výtečného výškaře. Plány společnosti, kterou Janků pro tyto účely založil, jsou však mnohem širší: zahrnují vybudování atletické vesničky pro sportovce a také „muzea české atletiky“.

U zrodu společnosti Silver Europe Invest s.r.o. (SEI) stáli podle Janků sami atleti, aktuálně se manažersky stará o Lucii Škrobákovou a Jakuba Holušu. „Firma byla založena na základě poptávky sportovců z důvodu nedostatku nabídky manažerské činnosti na našem trhu,“ stojí ve včera zveřejněné tiskové zprávě SEI. Na včerejším setkání s novináři v pražské hale ve Stromovce k tomu Tomáš Janků doplnil: „Chceme nabídnout něco víc než sehnat atletovi peníze a možnost závodit na mítincích, čili se stát takovými adoptivní rodiči. To znamená pomoci, když mají atleti jakýkoli problém právní, daňový, studijní, s bydlením a tak dále.“

Pokud jde o poslední bod, tam jsou plány již velice konkrétní. Podle Tomáše Janků roste nedaleko Prahy sportovní vesnice, ve které by měli mít atleti k dispozici nejen bydlení jako takové, ale i rehabilitaci, studovnu, knihovnu, „popřípadě další věci, které zjistíme, že potřebují“. „Chceme, aby sportovci byli sobě blíž navzájem,“ vysvětluje zakladatel SEI. Přitom však Janků zdůrazňuje: „Sportovce nevyhledáváme, SEI se neprofiluje jako zisková, ale spíše charitativní společnost.“

Projekt Sportovní vesnice vzniká spolu s firmou Anglický resort s.r.o. Její zástupci včera v propagačních, resp. exhibičních závodech vyzvali na souboj atlety, proto umístění akce v atletické hale. Jakub Holuša se střetl se svým jmenovcem, jedním ze spolumajitelů společnosti Jakubem Šmejckým. Finalista uplynulého MS měl padesátimetrový handicap: zatímco Šmejcký absolvoval dvě stě metrů, Holušu čekalo cca 250. Poté, co pátý půlkař z Dauhá svého soupeře doběhl asi v polovině druhé začátky, prokázal jisté „šoumenství“. Šmejckému zamával a v cílové rovince se k němu otočil čelem a pár kroku udělal pozpátku. „Chtěl jsem to trochu oživit,“ říkal pak po doběhu vítěz, který si tím vysloužil sportovní automobil, polepený jeho osobní rekordy. „Doufám, že polepy budeme muset brzo změnit,“ povídal jen s malou nadsázkou jeho manažer Tomáš Janků.

Druhý závod byl spíše sázkou. Petra Svobodu vyzval na souboj Libor Škoda, další ze spolumajitelů Anglického resortu. Svoboda běžel svých obvyklých 60 metrů překážek, Škoda stejnou vzdálenost, ovšem bez „bariér“. V banku byl víkendový pobyt na zámku Liblici pro toho druhého, souboj ještě ozvláštňovala Jiřina Ptáčníková, která absolvovala stejně jako Škoda hladkých 60 metrů. Nakonec to byla právě pátá tyčkařka z MS, kdo zvítězil těsně před Liborem Škodou. Svoboda doběhl odevzdaně na posledním místě.
S porážkou se nejprve nesmířil, a tak si vymínil opakovaný start, kde o pár centimetrů uspěl, svou prohru však nakonec uznal. „Podcenil jsem to, to už nikdy neudělám,“ litoval trochu naoko Svoboda, který se prý nechal ukolébat slovy, že jeho rival nepoběží rychleji než 7.8. Nakonec to bylo skoro o čtyři desetiny rychlejší. „Pěkně mě lakoval. Budu se teď muset podívat, kolik mě to bude stát.“ Když se dověděl, že téměř 5 tisíc, reagoval: „To bych měl ustát.“

Společný projekt SEI a Anglického resortu jakési síně slávy české atletiky je sice v plenkách, ale Janků a spol. o jeho vzniku hovoří rozhodně. „Není nic, co by nám skvělé výkony našich atletů připomínalo. Chceme vytvořit nejen sbírku artefaktů jako replik medailí a sbírku dresů nebo treter, ale i multimediální archiv výsledků, obrazových a zvukových záznamů. To vše nepůjde bez spolupráce,“ nadchl se pro myšlenku Tomáš Janků, který byl původně trochu skeptický.
Zpočátku by byla sbírka umístěna v jednom ze dvou lokalit, kde staví firma Anglický resort. „Pokud by to bylo v Kralupech, tak základ sbírky vznikne v polovině letošního roku, pokud v Lešanech, tak v polovině příštího,“ přiblížil časový horizont Libor Škoda. „Chceme, aby to bylo jednoduché, originální a přitom mělo vysokou úroveň,“ vysvětluje Janků, jehož tým hodlá ke spolupráci oslovit Český atletický svaz, Českou televizi a Českou mincovnu.
Jak se myšlenka líbí samotným atletům? „Budu moc rád, i kdyby tam měla být jedna moje medaile,“ řekl Svoboda. „Musím na sobě hodně pracovat, abych se do ní dostal,“ přidal se Holuša. „Myšlenka je to určitě výborná,“ shrnula za všechny Ptáčníková.

Michal Procházka