Turnovskému disku kraloval Malachowski, tyčkařka Ptáčníková dokročila do Tegu

úterý 24. května 2011
Hlavní disciplínu 12. ročníku Memoriálu Ludvíka Daňka, který je součástí evropského okruhu mítinků, vyhrál Polák Malachowski. Jiřina Ptáčníková splnila ve skoku o tyči B limit IAAF a stvrdila tak svou nominaci na světový šampionát.

Memoriálový závod na počest legendárního českého diskaře Ludvíka Daňka vyhrál Polák Piotr Malachowski, který předvedl 64.51 m. „Byl to můj druhý závod po operaci, takže výsledek beru. Zatím nejsem tak technicky vyladěný, chce to ještě tak dva měsíce,“ zhodnotil svůj dnešní výkon úřadující mistr Evropy.  Na druhém místě skončil bronzový z barcelonského šampionátu Maďar Róbert Fazekaš, který hodil o 45 cm méně, třetí byl s výkonem 63.74 Chorvat Roland Varga.

Nejlepší český diskař současnosti, Jan Marcell, poslal dvoukilové náčiní nejdále v první sérii, v níž mu naměřili 62.74 m, a obsadil čtvrtou příčku. „S výkonem nejsem spokojený ani trochu, asi se na mně podepsal sobotní maraton při extralize , kde jsem závodil celkem tři hodiny a šel všech šest pokusů v disku i kouli. Podmínky nebyly ideální, foukalo jako většinou v Turnově ze zad, ale na to se nemůžu vymlouvat, Nyní si trochu odpočinu a vrhnu se zase na trénink,“ popsal pětadvacetiletý svěřenec Josefa Šilhavého.

Další český zástupce v soutěži, zkušený Libor Malina, hodil nejdále 58.74, což dnes stačilo na šesté místo. Závod s elitními borci si vyzkoušel i talentovaný Jaromír Mazgal, který však házel juniorským náčiním a nebyl proto hodnocen v rámci soutěže. Svůj disk poslal do vzdálenosti 57.15.

Mítink ozdobila také tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která splněním B limitu IAAF o hodnotě  440 cm potvrdila svoji nominaci na světový šampionát v Tegu. „Tento závod jsem brala tak trochu jako test, zda mně dovolí závodit moje záda, se kterými jsem měla problémy dva měsíce. Foukal tu nevyzpytatelně vítr a já nestíhala spouštět tyč do šuplíku, takže jsem s tím, co jsem dneska předvedla, maximálně spokojená,“ prohlásila Ptáčníková, která o tyči skákala poprvé od 14. května, kdy na Pražských přeborech nakročila do nominace pro MS. „Od té doby jsem mohla sice dělat takřka cokoliv, ale jakmile jsem se pověsila na tyč, měla jsem bolesti. Pomohla mi až návštěva Docenta Koláře, který mě zázračně srovnal. Teď vím, že jsem sto utkat se za týden na Zlaté tretře se soupeřkami, které jsou o něco lepší než já,“ prohlásila svěřenkyně svého otce Františka a Nikolaje Goroškova.

Další již jistý účastník MS, výškař Jaroslav Bába, předvedl den před ústní maturitní zkouškou 220 cm. V kouli se o stvrzení nominace do Tegu pokoušel Antonín Žalský. Po nadějném úvodu, v němž vrhl 19.52, však následovaly už jen samé nezdařené pokusy. „Chtěl jsem hodit co nejdál, abych potvrdil limit, ale pral jsem se s technikou,“ zhodnotil po závodě své snažení.

Kvalitní výkony byly vidět i na oválu. Velmi dobře obsazenou stovku vyhrál po výkonu 10.55 (+0.7) Libor Žilka, mezi ženami neměla rovnocennou konkurenci Kateřina Čechová, jíž změřili 11.51 (+1.5). V běhu na 400 m př. nakročili do nominace pro evropský šampionát věkové kategorie do 23 let Tomáš Křikal (52.04) a Radek Fischer (52.28), nominační hranici na MEJ poprvé zdolal půlkař Miroslav Burian (1:49.87).