přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. března 2021, 14:48

Tsegayová halovou jedničkou dle TFN

Zatímco v kategorii mužů byl dle magazínu Track and Field News vyhlášen nejlepším atletem uplynulé halové sezóny americký koulař Ryan Crouser, mezi ženami se z toho primátu radovala čerstvá halová světová rekordmanka v běhu na 1500 metrů Gudaf Tsegayová z Etiopie.

Etiopská běžkyně Gudaf Tsegayová svými starty v hale poměrně šetřila, když absolvovala pouze tři závody. Každý z nich ovšem stál za to. Hned při tom prvním ve francouzském Lievin zaběhla nový halový světový rekord na trati 1500 metrů. Ten má nyní díky ní hodnotu 3:53.09. Předešlý rekordní zápis krajanky Genzebe Dibabaové vylepšila o 2.08 vteřiny. O pět dní později zaběhla na 800 metrů letošní nejlepší halový světový výkon 1:57.52, který ji řadí na devátou příčku historických světových tabulek této disciplíny. Deset dní poté se pokoušela v závodě na 3000 metrů o překonání dalšího světového rekordu Genzebe Dibabaové. Tentokrát v Madridu úspěšná nebyla, ale přesto se dostala časem 8:22.65 na druhou příčku historických světových statistik.

Další oceněnou byla stále ještě devatenáctiletá ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková. Ta v průběhu halové sezóny startovala v pěti finálových závodech a vždy překonala alespoň dvoumetrovou hranici. Nejvýše skočila v Banské Bystrici, kde vylepšila národní rekord své země na 206 centimetrů, a to ji momentálně řadí na třetí místo historických světových tabulek po bok Rusky Anny Čičerovové, Bulharky Stefky Kostadinové a Chorvatky Blanky Vlašičové. V žádném ze svých letošních startů nenašla přemožitelku a úspěšnou halovou sezónu korunovala ziskem titulu mistryně Evropy.

Do elitního tria se vešla ještě Shaunae Miller-Uibová. Reprezentantka Baham startovala letos v hale pouze dvakrát, ale vždy se dokázala dostat v daných disciplínách do TOP 10 halové historie. Poprvé tomu bylo na dvoustovce, kterou ve Fayetteville zvládla za 22.40, což stačilo přesně na dělenou desátou příčku v historických světových tabulkách. Krátce nato zaběhla nový kontinentální rekord na čtvrtce, když předešlé maximum krajanky Christine Amertilové z roku 2006 vylepšila o 13 setin na 50.21.

Nejlepší americkou atletkou této halové sezóny byla vyhlášena Atching Muová. Největší zásluhu na tom má její juniorský světový rekord na trati 800 metrů. Hodnotu nového rekordního zápisu stanovila na 1:58.40. K tomu se stala také výkonem 50.52 druhou nejrychlejší juniorkou historie na čtvrtce. Rychlejší je pouze Sydney McLaughlinová. Blýskla se také historicky nejrychlejším měřeným úsekem ve štafetě na 4x400 metrů v hale, když jej zvládla za 49.54. Dalšími oceněnými byly běžkyně Elle Purrierová, která zaběhla časem 9:10.28 nový národní rekord v závodě na 2 míle a výškařka Vashti Cunninghamová, která se přenesla přes rovné dva metry, což ji řadí na třetí místo amerických historických tabulek.

Nejúspěšnější univerzitní atletkou se stala vícebojařka Tyrra Gittensová. Reprezentantka Trinidadu a Tobaga zazářila zejména na šampionátu NCAA, kde získala dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. V průběhu prvního soutěžního dne suverénně ovládla soutěž pětibojařek v novém národním rekordu 4746 bodů. V jejím průběhu navíc vylepšila národní rekord i ve skoku vysokém, když se přenesla přes 193 centimetrů. Druhý ten pak triumfovala mezi specialistkami právě v této disciplíně. Tentokrát jí k tomu stačil výkon 190 centimetrů. Následně pak přidala ještě bronz v dálce. I zde posunula hodnotu historického národního maxima na 668.

Kromě ní byly oceněny ještě tři atletky. Jamajská sprinterka Kemba Nelsonová vůbec poprvé v kariéře startovala v hale a hned z toho byl titul NCAA na šedesátce v kvalitním čase 7.05. Americká dálkařka Tara Davisová zase vytvořila při svém primátu na stejném šampionátu univerzitní rekord a nejlepší světový výkon této halové sezóny 693. Vítězka dvoustovky na vysokoškolském mistrovství Abby Steinerová se zařadila časem 22.38 na dělené páté místo historických světových tabulek.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout