přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. ledna 2020, 09:30

Trojskokanská esa na Zlaté tretře

Organizátoři Zlaté tretry odhalili jména dalších zahraničních hvězd, které se představí na 59. ročníku Zlaté tretry v Ostravě. Trojskokanské soutěže ozdobí současní suveréni této disciplíny Christian Taylor a Yulimar Rojasová. Startovat by měla také tyčkařská olympijská šampionka Katerina Stefanídiová.

Zlatá tretra Ostrava se stala součástí nově vzniklého seriálu World Athletics Continental Tour, kde spadá do nejvyšší kategorie Gold. V rámci 59. ročníku se organizátoři rozhodli uskutečnit projekt „zlatý trojskok“ a přivést na sever Moravy ty největší hvězdy této disciplíny, která byla pro rok 2020 vyřazena ze seriálu Diamantové ligy.

V soutěži mužů by neměl chybět rekordman Zlaté tretry Američan Christian Taylor. Čtyřnásobný světový šampion a dvojnásobný olympijský vítěz bude na tomto mítinku startovat potřetí. Vítěznou premiéru si odbyl v roce 2015. O dva roky pak později svůj triumf zopakoval v novém a dosud platném rekordu mítinku 17.57. V sezóně 2018 se v rámci Zlaté tretry představil netradičně na trati 400 metrů a mezi specialisty si nevedl vůbec špatně, když doběhl třetí. V témže roce se ještě do Ostravy vrátil, aby ovládl trojskokanské klání na Kontinentálním poháru. Kromě dokonání vítězného hattricku bude jeho cílem jistě i překonání vlastního historického maxima mítinku. Však se také může pyšnit osobním rekordem 18.21, který ho řadí na druhé místo historických světových tabulek a každoročně atakuje osmnáctimetrovou hranicí. Například v minulém roce za ní zaostal o pouhých osm centimetrů.

Rekord mítinku v ženském trojskoku má hodnotu rovných 15 metrů a na svědomí ho má Kubánka Yamile Aldamaová, která na Zlaté tretře tento výkon zaznamenala v roce 2003. Sedmnáct let staré maximum by se měla pokusit překonat dvojnásobná mistryně světa v hale i pod otevřeným nebem a stříbrná z olympijských her v Riu de Janeiru Yulimar Rojasová. Mladá Venezuelanka v posledních třech sezónách světovému trojskoku dominuje. Loni si posunula hodnotu kariérního maxima už na 15.41, s čím figuruje stejně jako Taylor na druhé příčce historických světových statistik. Na Zlaté tretře si zazávodí poprvé.

Svou premiéru na tomto mítinku si odbyde také tyčkařská olympijská vítězka, mistryně světa a čtyřnásobná vítězka Diamantové ligy Katerina Stefanídiová. Řecká rekordmanka s osobním maximem 491 centimetrů má na Ostravu skvělé vzpomínky. V roce 2007 zde získala stříbro na mistrovství světa do 17 let a o čtyři roky později zde vybojovala stejný cenný kov i na evropském šampionátu v kategorii do 22 let. Naposledy jsme ji na vítkovickém stadionu mohli vidět v roce 2018, kdy zde skončila druhá v rámci Kontinentálního poháru.

Účast na letošním ročníku Zlaté tretry potvrdila také stříbrná medailistka z mistrovství Evropy v Berlíně a třetí žena loňských světových tabulek Nikola Ogrodníková, která se bude na nadcházející sezónu tradičně připravovat na soustředění v Jihoafrické republice, kam příští týden odlétá. „Zlatá tretra je pro mě srdcovkou. Přijde se podívat spoustu známých. Budu sice pod tlakem, ale musím to zvládnout. Chci fanouškům předvést výrazně lepší výkon než loni,“ vzkázala svěřenkyně Jana Železného.

59. ročník mezinárodního mítinku Zlatá tretra se uskuteční 22. května 2020 v Ostravě a vstupenky na tuto atraktivní atletickou podívanou můžete kupovat prostřednictvím oficiálních webových stránek www.zlatatretra.com, kde naleznete link na předprodej.

Petr Jelínek

Vytisknout