přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. února 2011, 21:30

Trojskokan Tamgho znovu skočil svěťák, vylepšil ho o centimetr

Halový mistr světa Teddy Tamgho z Francie posunul na domácím šampionátu v Aubiére hodnotu rekordu na 17.91 m.

Vytáhlý Francouz snědé pleti Teddy Tamgho pozitivně šokoval už před rokem, když v samém závěru halového mistrovství světa dolétl v Dauhá na hranici 17.90 m. V létě pak velmi těsně atakoval 18metrovou hranici, zdravotní problémy jej však zbrzdily a jeho výkonnost šla dolů, což vyústilo v „pouhý“ bronz na letním mistrovství Evropy v Barceloně. Nyní však jednadvacetiletý trojskokan opět září naplno.

10_DOHA3604.jpg
Tamgho při HMS 2010, foto: www.graf.cz

Od vstupu do sezony skákal velmi daleko a stále se zlepšoval, což číselně jasně deklarují výsledky z předchozích závodů – 17.46, 17.59 a 17.64. Další výkonnostní „skok“, který udělal v neděli na mistrovství Francie, už znamenal zápis do historie. Začal dvojicí přešlapů, „zajišťoval“ výkonem 17.35 m a pak to přišlo – čtvrtá série a výkon 17.91 m! Rekord jej však příliš nerozhodil, o čemž svědčí následující skok 17.58. Soutěž pak zakončil výkonem 17.05.

Tamgho si světovým rekordem splnil jeden ze dvou cílů, které si stanovil pro halovou sezonu. Tím dalším je uspět na evropském šampionátu, který začíná již za necelé dva týdny na jeho domácí půdě v Paříži. A světová média už začala spekulovat, zda by se právě tam nemohl stát prvním mužem historie, který skočí „pod střechou“ za 18 metrů.

Spolu s Tamghem se v Aubiere blýskla i další domácí hvězda. Nejlepší atlet Evropy za loňský rok a majitel tří zlatých z ME v Barceloně Christophe Lemaitre vyhrál šedesátku výkonem 6.58. Rychleji v Evropě letos běžel pouze Dwain Chambers.

Absolutně nejlepší evropský výkon roku běžel na čtvrtce Leslie Dhjone, jemuž změřili čas 46.13.

Adam Pražák

Vytisknout